Trend, ve kterém ženy napodobují mužské chování (především v otázce randění a flirtování) a doplňují je hashtagem WomenInMaleFields (ženy v mužských profesích) si mnoho z nich velmi oblíbilo. Chtějí tak poukázat na mužské chování, které jim vadí.
Ženy tak především na TikToku sdílejí toxické chování ve vztahu, které zažily, když chodily s muži, a pak se satiricky ptají, co by se stalo, kdyby se chovaly stejně. To vše za doprovodu písně Anaconda od Nicki Minaj.
Trend odhaluje toxické chování
„Poslal mi odstavec, ve kterém vysvětlil, jak se cítí, a já mu odpověděla: ‚Nevím, co po mně chceš, abych ti odepsala‘,“ uvádí například v příspěvku sarkasticky jedna z žen. A těší se velké popularitě, protože mnoho ostatních podobné chování zažilo.
Komentářové sekce se tak plní vzkazy právě dalších žen a dívek. „To všichni chodíme se stejnými muži?“ A přidávají se i další. „Tento trend mi pomohl si uvědomit, že jsem nikdy nezažila nic neobvyklého,“ píše.
V podobném a opět velmi oblíbeném videu (přes 3.2 miliony zhlédnutí) zase další z žen uvádí: „Rozbrečel se v posteli, tak jsem si řekla: ‚Už je to tady zase.‘ Otočila jsem se a usnula.“ Tyto dva příklady jsou jen kapkou v moři a s obdobným hashtagem už bylo zveřejněno přes 200 tisíc videí.
A ačkoliv se jedná především o obyčejný trend na sociálních sítích, jedna z uživatelek na TikToku poukázala na zajímavou věc. „Trend učí ženy, že to není naše chyba. Je to takový jemný návod na červené vlajky,“ podotkla. „Pro jiné je to ale zase způsob, jak si z takových zkušeností alespoň udělat legraci.“
Role se obrátily
Trend se tedy těší velké popularitě u žen, muži z něj však až tolik nadšení nejsou a rozhodli se vytvořit vlastní hashtag MeInFemaleFields a dodali k příspěvkům i mužskou perspektivu. „Přistihla mě při podvádění, tak jsem se rozbrečel a obvinil své znamení zvěrokruhu,“ objevuje se například v jednom.
„Když mám špatný den, tak si jí budu celý den stěžovat a snažit se s ní pohádat a pak se ještě víc naštvu, když se se mnou hádat nebude,“ píše v dalším videu jiný uživatel. Zajímavé je, že komentáře pod tímto videem naopak zaplavily ženy, kterým se obrácená karta rovněž moc nelíbí. „Potřebuješ obejmout,“ píše jedna z nich.
Možná nám ale spíš škodí
„Tyto příspěvky lze nejlépe chápat jako formu diskurzivní hry, v níž je svět na chvíli postaven na hlavu, aby nám pomohl vidět sociální vztahy novýma očima,“ popisuje profesorka genderové, technologické a kulturní politiky na University of West London Helen Hester pro Vogue UK.
„Je hashtag WomenInMaleFields zrcadlem? Možná – ale sociální média jsou také komorou ozvěny (echo chamber), která má ve zvyku zesilovat extrémy.“ Zároveň ale připomíná, že diskuzi vést musíme. „V žádném případě bychom neměli mlčet, ale pokud chceme budovat pozitivní vztahy, byla bych opatrná a nepřikládala takovým trendům přílišnou váhu,“ připomíná redaktorka Vogue UK Chiara Wilkinson. A my jí dáváme jednoznačně za pravdu.
Problémem je, že podobná videa spíše prohlubují propast mezi oběma pohlavími a nesnaží se vést nějaký smysluplný dialog. Vyvstává tak otázka, zda nám vzájemné vtipkování na druhý účet v něčem pomůže. Sociální sítě mají totiž tendenci hnát vše do extrémů a odebírat z věcí tolik potřebnou empatii.
„Intimita by neměla být trvale toxikována, láska by neměla být redukována na viralitu: všichni si zasloužíme najít skutečné spojení, respekt a porozumění. Nejspíš je načase najít hashtag pro tohle,“ uzavírá téma Wilkinson.