Vědci nového tvora pojmenovali Dulcibella camanchaca.
Rodové jméno tvora Dulcibella navazuje na tradici odkazů na postavy ze španělského románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha ze 17. století. Druhové jméno camanchaca, které v domorodých jazycích oblasti And znamená „tma,“ pak odráží životní prostředí obojživelníků v hlubokém oceánu bez světla.
Je navíc prvním velkým aktivním dravým různonožcem, kterého se z těchto extrémních hlubin podařilo vylovit. Ukazuje neuvěřitelnou schopnost adaptace, v takové hloubce totiž převládá temno, chlad a obří tlak. Nejhlubší zóně oceánu se tak ne nadarmo říká hadál podle řeckého boha smrti a podsvětí Háda.
Tento téměř čtyři centimetry dlouhý, rychle plovoucí dravec používá specializované dravé přívěsky k chytání a lovu menších druhů obojživelníků. Nalezen byl v jednom z ostrovních ekosystémů – Atacamském příkopu. Jde o hlubokomořský kaňon přesahující hloubku 8000 metrů u severního Chile. Příkop, který se nachází pod povrchovými vodami bohatými na živiny, je navíc geograficky izolovaný od ostatních zón a hostí tak jedinečnou řadu endemických druhů.
„Nejzajímavější je, že údaje o DNA a morfologii ukazují, že tento druh je také novým rodem, což zdůrazňuje, že Atacamský příkop je endemickou oblastí,“ dodává spoluautorka studie, ekoložka Johanna Weston.
Web České televize také připomíná, že výsledky této studie přispějí k širšímu úsilí o pochopení hlubokomořských ekosystémů a jejich ochranu před novými hrozbami, jako je znečištění a změna klimatu. S rozvojem průzkumných technologií by se tak vědcům mohlo podařit objevit další druhy, které poskytnou poznatky o evolučních tlacích a adaptacích, které jsou pro hluboký oceán jedinečné.