Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Salvadorec José Alvarenga strávil na moři neuvěřitelných 438 dní. Když jeho loď po 14 měsících vyvrhly proudy na břeh, doslova vstal z mrtvých. Všichni si mysleli, že už dávno zahynul na moři. Později popsal, že ho při životě udržely vlastní fantazie.
Rutinní výprava za rybařením se pro Salvadorce změnila v boj o život. Když José Alvarenga a jeho kolega vyrazili na moře za dobrým úlovkem, zdálo se, že je vše v pořádku. Náhle se však strhla bouře, která jejich rybářskou loď proměnila v rakev kymácející se mezi obrovskými vlnami Tichého oceánu.
Rozbouřené moře odneslo dvojici daleko od břehu, což by nebyl takový problém, kdyby prudké nárazy nepoškodily motor lodi. Rybářům nezbylo než zvednout vysílačku a domluvit se s někým, kdo by je přišel odvézt na pevninu. A přestože se jim nejprve podařilo navázat spojení, baterie přístroje se vybily dříve, než lidé na druhé straně linky dokázali lokalizovat polohu jejich lodi.
Voda odnesla osamělé muže neznámo kam. Kolem sebe viděli jen prázdnotu a nekonečný oceán. Unavení a hladoví s minimálními zásobami jídla byli nuceni dělat šílené věci, aby se udrželi naživu. Jedli syrové ryby, pili vlastní moč a při troše štěstí hasili žízeň krví čerstvě ulovených želv.
„Měl jsem takový hlad, že jsem jedl vlastní nehty,“ řekl Alvarenga listu The Guardian a prozradil, že kromě syrových ryb zkoušel jíst i živé medúzy. „Pálily mě v krku, ale nebylo to tak hrozné,“ dodal.
Alvarengův kolega po nějaké době rezignoval a snahu o přežití vzdal. Přestal přijímat potravu a brzy na to zemřel. Byla to největší rána, kterou musel Alvarenga v už tak zoufalé situaci vydržet. Zůstal úplně sám uprostřed oceánu, jen se svými sebevražednými myšlenkami. Těm však nikdy nepodlehl a doufat v zázrak vydržel celé měsíce.
Když po neuvěřitelných 438 dnech na oceánu rybářovu loďku zanesly mořské proudy na pevninu, doslova vstal z mrtvých. Úřady i jeho blízcí si mysleli, že už dávno zahynul v moři.
Alvarenga se ani nestačil vzpamatovat z prožitého traumatu a musel čelit dalším problémům. Rodina kolegy, který na lodi zahynul, ho totiž obvinila z kanibalismu. Tvrdili, že přežil jen díky tomu, že snědl mrtvé tělo svého přítele a kolegy.
Než se společně podíváme na mrazivý příběh muže, kterého více než rok unášelo moře do neznáma, rádi bychom připomněli, že kvalitní obsah můžeme vytvářet jen díky našim předplatitelům. Pokud se ti líbí temné a děsivé příběhy, které pravidelně píšeme, podpoř nás vstupem do klubu Refresher+.
V tomto článku se dočteš:
Proč Alvarenga v osudný den vyrazil na moře s nezkušeným fotbalistou.
Co všechno museli muži na moři jíst a pít, aby přežili, a jak si pochutnávali na zkaženém mléce.
Podle čeho se dvojice dokázala orientovat v čase.
Co se stalo s fotbalistou, když na lodi zemřel, a proč si to Alvarenga dával za vinu.
Jak rybář mluvil s mrtvolou svého přítele, aby se necítil osamělý.
Jak si Alvarenga vymyslel alternativní realitu, ve které ochutnal nejlepší jídlo v životě a zažil nejlepší sex.
Co získala rodina fotbalisty, když byl Alvarenga zažalován za údajný kanibalismus.
Zda rybář skutečně snědl tělo svého přítele.
Pracovní rutina
José Alvarenga trávil na moři desítky hodin. Živil se rybolovem, takže několikrát týdně podnikal výpravy na moře na celé hodiny, aby získal co nejlepší úlovek. Nejinak tomu bylo i 17. listopadu 2012, kdy se vydal lovit žraloky a plachetníky (druh mořské ryby, pozn. red.), píše Ati.
Tyto druhy si vybral záměrně, šlo totiž o velmi lukrativní ryby. Konkurence v mexické rybářské vesnici Costa Azul, kde pracoval, byla tvrdá, ale když se vrátil z lovu se vzácným úlovkem, měl dobrou odměnu zajištěnou. Stejně jako většina místních rybářů ani Alvarenga nelovil na vlastní pěst, ale pracoval pro podnikatele Villermina Rodrigueze.
Většinu svých rybářských výprav podnikal se svým dlouholetým kolegou. Oba byli zkušení, znali se a během let se z nich stala dokonale sehraná dvojice. I dnes se měli vydat na společnou plavbu, ale Alvarengův kolega ji krátce před směnou zrušil.
Alvarenga chtěl mermomocí na moře, takže se rozhodl vyplout s jiným rybářem. Svého obvyklého kolegu vyměnil za nezkušeného, dvaadvacetiletého mladíka jménem Ezequiel Cordoba. Ezequiela ve vesnici znali jako zkušeného fotbalistu, ale o rybaření toho moc nevěděl, píše The Guardian.
José s ním nikdy předtím nepracoval a vlastně spolu nikdy předtím ani nemluvili. Někoho ale potřeboval a chystal se jenom na krátkou plavbu, takže si s nezkušeným Ezequielem vystačil. Koneckonců plánoval být na moři jen něco málo přes den, a to ještě relativně blízko břehu.
Dvojice se nalodila na menší, přibližně sedmimetrový motorový člun a vyrazila do lukrativních lovišť za vzácnými rybami. Už první hodiny na moři vypadaly velmi slibně. Do konce směny José a Ezequiel ulovili téměř půl tuny ryb. Když už se do jejich nádoby s ledem se žádný úlovek nevešel, spokojeně se vydali zpět k pevnině.
Boj o život
Radost z dobře vykonané práce jim ale zkazila silná bouře. Alvarenga a Cordoba se snažili nasměrovat člun k pobřeží, ale přes prudký liják ani neviděli na břeh. Překonávat hučící vlny s těžkým nákladem bylo velmi nebezpečné, a tak rybářům nezbylo než hodit úlovek zpět do moře. Ztratit ho bylo po celodenním úsilí dost kruté, ale kdyby to neudělali, mohli přijít o život.
Nekonečné hodiny na moři se proměnily ve dny a bouře stále nepolevovala. Rybáři už snědli a vypili všechno, co si vzali s sebou na loď. Když měli velkou žízeň, pili dešťovou vodu.
Bouře konečně ustala po dlouhých pěti dnech. Rybáři zkontrolovali loď a zjistili, že jim otřesy poškodily motor. Přišli o většinu rybářského náčiní, když s nimi smýkaly divoké vlny. Naštěstí ale přežila jejich vysílačka a muži si mohli přivolat pomoc.
Alvarengovi se podařilo spojit se svým šéfem, který ho ujistil, že pro ně přijede. Záložní baterie napájející vysílačku se však vybila dříve, než Rodriguez mohl dvojici ztracených rybářů najít. Muži zůstali uvězněni uprostřed ničeho.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíte, když ji odemknete?
Co všechno museli muži na moři jíst a pít, aby přežili, a jak si pochutnávali na zkaženém mléce.
Podle čeho se dvojice dokázala orientovat v čase.
Co se stalo s fotbalistou, když na lodi zemřel, a proč si to Alvarenga dával za vinu.
Jak rybář mluvil s mrtvolou svého přítele, aby se necítil osamělý.
Jak si Alvarenga vymyslel alternativní realitu, ve které ochutnal nejlepší jídlo v životě a zažil nejlepší sex.
Co získala rodina fotbalisty, když byl Alvarenga zažalován za údajný kanibalismus.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Rybáři ale věřili, že pomoc pro ně dříve či později přijde, a byli odhodláni udělat cokoli, aby přežili. Cordoba si počínal dost zmateně a vůbec nevěděl, co má dělat. Dvojici zachránila Alvarengova zkušenost.
Zkušený rybář dokázal chytat holýma rukama ryby, želvy, medúzy nebo mořské ptáky, kteří se stali jejich jedinou potravou. Ryby ovšem neměli jak tepelně zpracovat, takže pokud nechtěli umřít hlady, museli je jíst syrové. Během dešťů se snažili nasbírat co nejvíce vody do nádob na lodi. Když dlouho nepršelo, pili krev mořských želv a v extrémních případech i vlastní moč.
V lepších dnech viděli kolem lodi plavat pytle s odpadky, které někdo vyhodil do moře. Takto si mohli „pochutnat“ například na rozmočených žvýkačkách, mandlích a jednou dokonce na zkaženém mléce, popisuje The Guardian.
Čas na moři plynul velmi pomalu, ale jistě. Z nekonečných týdnů se staly měsíce a každým dnem se snižovala šance, že dvojice přežije. Ani jeden z nich už nečekal na záchranu, ale spíše doufal v zázrak.
„Mluvili jsme o svých matkách a špatných rozhodnutích, která jsme v životě udělali. Prosili jsme Boha, aby nám odpustil, že jsme byli špatní synové. Představovali jsme si, že je můžeme obejmout a dát jim pusu,“ vzpomínal Alvarenga na nejtěžší chvíle svého života.
Muži dokázali určit, jak dlouho jsou na moři opět díky Alvarengovým zkušenostem. Dokázal počítat týdny podle fází měsíce. Protože celé dětství vyrůstal u moře, byl zvyklý na slaný vzduch a konzumaci mořských plodů. Naproti tomu Ezequiel Cordoba vše snášel mnohem hůř. Po čtyřech měsících na moři se cítil v koncích psychicky i fyzicky.
Z pojídání syrových ryb se mu dělalo nevolno a postupně jedl méně a méně, až nakonec jídlo odmítal úplně. Cordoba a Alvarenga uzavřeli dohodu. Pokud Alvarenga zemře, Cordoba navštíví jeho rodiče. A naopak, pokud Alvarenga přežije, vyhledá Ezequielovu matku, aby jí předal poslední vzkaz od jejího syna.
Dohoda se nakonec neukázala jako úplný nesmysl. Když Cordoba přestal jíst, Alvarenga věděl, že jeho dny jsou sečteny. Přesto až do poslední chvíle dělal vše pro to, aby ho jeho nový přítel neopustil. Jenomže jeho chřadnutí a blížící se smrt zastavit nedokázal.
„Podepřel jsem ho tak, aby nespadl do vody. Bál jsem se, že by ho vlny mohly vyplavit z lodi. Plakal jsem celé hodiny,“ vzpomíná Alvarenga na smrt svého přítele. Když se druhý den probudil, díval se na jeho mrtvé tělo a mluvil s ním, jako by byl stále naživu. „Jak se cítíš? Jak ses vyspal? Já jsem spal dobře, a ty? Snídal jsi?“ Ptal se ho a sám si odpovídal na otázky nahlas. Jakoby Ezequiel žil dál.
„Co jsem měl dělat sám, bez někoho, s kým bych si mohl promluvit? Proč zemřel on a ne já? Lovil jsem pro něj ryby, ale stejně jsem si jeho smrt vyčítal,“ popsal Alvarenga.
Konec utrpení
Šest dní po Ezequielově smrti se rybář přítelova těla ani nedotkl. Pak ale vyhodnotil, že je zbytečnou přítěží, a musel ho shodit do moře. Následující měsíce uvažoval o sebevraždě, ale nakonec v sobě našel poslední zbytky duševních sil a rozhodl se, že se pokusí přežít.
Aby udržel sebevražedné myšlenky na uzdě, musel si vytvořit alternativní realitu. Sám později řekl, že na lodi ochutnal nejlepší jídlo svého života a zažil nejvzrušivější sex. Celé měsíce žil pouze ve svých vlastních představách.
„Chodil jsem po lodi sem a tam a představoval si, že se toulám světem. Tím jsem se snažil sám sebe přesvědčit, že vlastně něco dělám. Nemohl jsem jen tak sedět a přemýšlet o smrti,“ vysvětlil Alvarenga.
Po více než 400 dnech na moři spatřil v dálce pevninu. Zázrak, po kterém toužil, se stal skutečností. Mořské proudy zanesly jeho loď do blízkosti Marshallových ostrovů, zhruba 10 000 kilometrů od místa, odkud se svým kolegou vyplul.
Z posledních sil doplaval ke břehu a zaklepal na dveře první chatrče, kterou na ostrově našel. Majitelé chatrče zalarmovali policii. Když policisté dorazili na místo, byli v šoku. Mysleli si, že Alvarenga je dávno mrtvý. Stejný pozitivní šok zažili i rybářovi nejbližší. Jeho rodiče a malá dcera se rozplývali štěstím, když se dozvěděli, že žije. Šťastný byl dokonce i jeho šéf.
Rodriguez svému „nově narozenému“ zaměstnanci vysvětlil, že pro něj skutečně vyslal pátrací tým. Než však dorazil na místo, strhla se další bouře a kvůli oslepujícímu dešti se jim nepodařilo nikoho najít. Bouře byla velmi silná, a proto usoudili, že ji dva rybáři v malém člunu nemohli přežít.
Nechtěli mu věřit
Když José Alvarenga svůj příběh vyprávěl, mnoho lidí mu nevěřilo. Bylo to pochopitelné, protože je opravdu velmi nepravděpodobné, že by někdo přežil víc než rok na otevřeném moři bez jídla a pití. Ještě neuvěřitelnější bylo, že se z toho dostal téměř úplně zdravý.
Samozřejmě měl kůži spálenou od slunce a byl vyhublý na kost. Lékaři mu diagnostikovali chudokrevnost a měli podezření, že syrová strava, kterou jedl, mohla infikovat jeho játra parazity. Alvarenga se velmi obával, že by se mu paraziti mohli rozšířit až do mozku, ale to se naštěstí nestalo.
Zatímco fyzicky na tom byl relativně dobře, jeho psychika na tom tak dobře nebyla. Na moři prožil strašlivé trauma, kterého se nemohl jen tak zbavit. Každou noc myslel na smrt svého společníka a temné vzpomínky mu nedovolovaly usnout.
Jakmile se cítil lépe, odcestoval do Mexika, aby splnil slib, který dal Ezequielovi. Vyhledal jeho matku, sdělil jí zprávu a dvě hodiny s ní mluvil o tom, co je na moři potkalo.
Alvarengovi navíc mnozí nevěřili. Někteří námořníci jeho příběh zpochybňovali a tvrdili, že aby se dostal na Marshallovy ostrovy, musel by plout po velmi přímé linii, což by bez navigačního systému nebylo možné. Studie havajské univerzity však prokázala, že oceánské proudy by ho na toto místo skutečně donesly, a zavřela tak ústa pochybovačům.
Další nepříjemný okamžik Alvarenga zažil, když o svém příběhu vydal knihu. Rodina Cordobových ho hned na to zažalovala za kanibalismus. Jejich právníci tvrdili, že aby se udržel při životě, snědl Ezequielovo tělo, uvádí Time.
Rodina požadovala po Alvarengovi odškodné ve výši jednoho milionu dolarů (asi 966 tisíc eur, pozn. red.). Rybářův právník však obvinění důrazně odmítl s poukazem na skutečnost, že žaloba přišla těsně po vydání knihy jeho klienta, tedy v době, kdy by Cordobovi měli z obvinění profit.
„Domnívám se, že rodina chce pouze vyvinout nátlak na mého klienta, aby se s nimi podělil o výnosy z knihy a honoráře. Mnoho lidí se domnívá, že díky knize zbohatl, ale částka, kterou vydělal, je mnohem nižší, než si myslí,“ řekl Alvarengův právník listu El Diario de Hoy.
Rybář, který byl celým obviněním zklamán, se dobrovolně podrobil testu na detektoru lži, aby očistil své jméno. Nakonec uspěl. Bohužel se však nedokázal tak snadno „očistit“ i od hlubokých traumat. Ty ho budou provázet navždy. Kvůli nim se také přestěhoval do města Salvador, které je obklopeno pevninou. Zbytek svého života chce prožít hodně daleko od moře.