Na cestě za úspěchem je třeba projít přes různá úskalí, ale fast-fashion průmysl opět pobouřil celou veřejnost.
O tom, že řetězce s fast-fashion oblečením hrají v dnešní době dost špinavou hru, plnou okopírovaný designů a narychlo ušitých hadrů jsme toho už napsali hodně, ale před pár dny pobouřila celý svět zpráva o tom, jací zaměstnanci pracují v továrnách švédského H&M nebo britského Next. Dětská práce v méně vyspělých zemích světa je již desítky let strašákem celého módního průmyslu, ale zmíněné řetězce již musely vyjít s pravdou ven. Jejich turečtí dodavatelé totiž zaměstnávají ve svých továrnách děti syrských uprchlíků, které mají i méně než 12 let. Turecko je totiž jednou ze zemí, kterou postihl příval syrských uprchlíků snad nejvíce a od roku 2011 se tak na jejich trhu zaměstnali legálním nebo nelegálním formou tisíce lidí.
V zahraničí dnes kvůli nižším nákladům šije téměř každý výrobce, ale o tom, zda v továrnách zaměstnávají i uprchlíky nebo nezletilé raději většina z nich mlčí. Prvním významným krokem v boji proti podobným praktikám je fakt, že H&M a Next vůbec přiznali svou vinu a údajně se nyní budou snažit finančně pomoci postiženým rodinám a zajistit tak pro děti namísto práce školní docházku.
Pozornost se dále obrátila i na další zástupce fast-fashion a výsledky asi pro nikoho nebudou překvapením. Nike, adidas, Burberry a Puma jsou údajně „čistí“, firmy Primark a C&A přiznaly, že ve továrnách zaměstnávají dospělé uprchlíky ze Sýrie, ale například Marks & Spencer, GAP, River Island, Asos nebo Topshop dále zatloukají.