Zapomeňte na věštkyně, Simpsonovi nám o budoucnosti hovořili už několikrát. A měli pravdu.
Populární animovaný seriál točící se kolem běžného dne typické americké rodinky, který si od prvního dílu z roku 1989 získal obrovské množství fanoušků po celém světě, nás kromě zábavy již několikrát upozornil na příchod takových technologií, které jsou dnes buď součástí, nebo se teprve pomaličku dostávají do hlavního spotřebitelského proudu. Samozřejmě, před více než deseti lety by nás zřejmě ani nenapadlo, že něco takového jako 3D tiskárna bude představovat budoucnost naší civilizace. A to samé platí o inteligentních hodinkách, které se objevily v epizodě Simpsonů z roku 1994, či o zrealizovaném videohovoru mezi Lisou a Marge prostřednictvím kombinace klasického "rotačního" telefonu s připojenou obrazovkou. Jelikož má ale seriál více než 25 sérií a více než 400 epizod, podobných předpovědí týkajících se technologického pokroku jsme měli příležitost vidět mnohem, mnohem více. Níže však najdete jen ty nejlepší.
Virtuální realita a simulátor farmaření
Určitě si mnozí z vás pamatují obrovský boom s FarmVille a podobnými simulátory na sociální síti Facebook, díky kterým jsme měli zaspamovaná oznámení pozvánkami nebo různými bonusy, které na nás v případě registrace čekaly jako sladká odměna. Zajímavostí ale je, že se něco podobného objevilo v Simpsonových již během roku 1998 a popularita těchto her nabrala grády až kolem roku 2009. Konkrétně šlo o část, kde byl přítomen nejen simulátor, ale i takzvaný VR headset, tedy zařízení na hlavu, které vezme uživatele do virtuálního světa. V tomto případě tedy šlo o simulaci zahradních prací.
Smartwatch
Inteligentní hodinky nejsou žádnou velkou novinkou. V obchodech dnes najdeme pestrý výběr různých modelů od různých výrobců, ovšem s jejich popularitou to stále nevypadá příliš růžově. Někteří odborníci totiž věří, že je ještě příliš brzy, aby mohl být ze smartwatch úspěšný produkt. A pokud by přišly mezi nás v té době, kdy se objevily i v Simpsonových, s jejich úspěchem by to bylo nepochybně ještě větší fiasko. V epizodě z roku 1995 prostřednictvím nich dokonce zrealizovali i rozhovor na dálku, což samozřejmě nyní nepředstavuje absolutně žádný problém. Stačí jednoduše sáhnout například po smartwatch Gear S2 od jihokorejského Samsungu a dokážete přesně to samé.
3D tiskárny
To, co před pár lety vlastnili pouze univerzity nebo nadnárodní korporace, se během uplynulých měsíců dostalo tak blízko k široké veřejnosti, že příprava chutného pokrmu nebude brzy vyžadovat téměř vůbec žádnou pozornost kuchaře. Řeč tu je samozřejmě o 3D tiskárnách, kde stačí pouze naplnit zásobníky a v propojeném osobním počítači vybrat vhodný 3D model toho, co si přejeme zhmotnit. Po chvilce tak máme jak chutné, tak i pěkně vypadající jídlo připravené rovnou k podávání. A něco docela podobného předpovídali Simpsonovi již v roce 2005, kde se z jedné fotografie, na níž byl Bart s Lisou, o pár vteřin později stal chutný dort.
Akční kamera
Kompaktní a zejména odolné kamery jako GoPro Hero nebo Xiaomi Yi doslova zaplavily pulty obchodů s elektronikou. Způsobila to neustále rostoucí poptávka po něčem, co si lidé s aktivním životním stylem mohou vzít do přírody a co jim umožní přímo v terénu zachytit nějaké ty foto nebo video záběry, aniž by museli jakékoliv zařízení držet v rukou. S podobně umístěnou kamerou se mnozí fanoušci kresleného seriálu setkali před více než dvaceti lety, kdy dostal Homer za úkol přichytit prostřednictvím malé kamery prodavače potravin při nabízení zkaženého zboží.
Videohovor
Pokud se právě nacházíme daleko od domova a chceme vidět naši rodinu nebo kamarády, neexistuje snad nic jednoduššího, než spustit některou z dostupných služeb poskytujících videochat a tisíce kilometrů najednou téměř vůbec nic neznamenají. Tento výdobytek moderní éry, i když v trošku jednodušší formě, využili Simpsonovi už v roce 1994, kdy Liza komunikovala s Marge, přičemž použila místo malého smartphonu starý rotační telefon s připojenou obrazovkou, kde viděla svou pečlivou mámu přímo během rozhovoru.
iPod Classic
Kdo by neznal klasický iPod od Apple? Revoluční hudební přehrávač s logem nakousnutého jablíčka obletěl od roku 2001 asi celou planetu a za obrovskou slávu může zčásti vděčit i unikátnímu vizuálnímu zpracování konstrukce s oblými křivkami, která se skládá z ovládacích tlačítek rozložených do typického kruhu přímo pod displejem a dotykové vrstvy na uskutečnění virtuálního pohybu v uživatelském prostředí systému. A vypadá to tak, že se zřejmě nechali inženýři kalifornského giganta trošku inspirovat podobně vypadajícím hi-tech zvonkem na bráně ze Simpsonových, který se v oblíbeném animovaném seriálu objevil několik let před příchodem první generace iPodu Classic. Za scénářem této části navíc stojí člověk se jménem Richard Appel. Náhoda?
Vzestup robotů
Vývoj umělé inteligence pokročil tak daleko, že pokud dnes někdo mluví o inteligentních robotech schopných samostatného nabírání zkušeností a jejich aplikace při rozhodování, už ho nepovažujeme za blázna. Ze sci-fi je pomaličku skutečnost a tento historický posun v technologickém světě předpovídali i Simpsonovi, a to dokonce v roce 1995. Renomovaní vizionáři předpokládají, že nás při několika manuálních pracích brzy nahradí stroje, které zvednou pracovní efektivitu a rozšíří rozsah fyzických úkonů, které běžný člověk nedokáže kvůli omezením těla z masa a kostí zvládnout. A proto představuje robotická knihovnice ze seriálu jeden z několika případů, kdy si nepřímé předpovídání budoucnosti potykalo s blížící se realitou.
NSA a sledování lidí
Tak, jako nás na sledování Národní bezpečnostní agentury USA už během roku 2013 upozornil její bývalý zaměstnanec Edward Snowden, udělali to i Simpsonovi, ovšem dávno před ním. V roce 1997 byla odvysílána epizoda s náznakem, že telefonní kabely jsou napojeny nejen na NSA, ale i na odposlouchávací zařízení FBI či CIA. Tehdy možná šlo o jakousi konspiraci, dnes to už ale bereme za fakt, který bez jakýchkoliv dalších debat potvrdily uniklé dokumenty od Snowdena. Ten se po odhalení obrovské sledovací mašinérie odhodlal opustit rodnou zemi a později dostal azyl v Ruské federaci, kde žije dodnes.