Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 4. 7. 2020 svátek má Prokop

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
20
Adam Smeták
Jakub Hvozdovič
Daniel Michalík
18. září 2016, 17:03
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

Kvalitní horory se netočí jen v nezávislých kruzích a náš žebříček je toho důkazem.

Adam Smeták
Jakub Hvozdovič
Daniel Michalík
18. září 2016, 17:03
10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Názory obecenstva se různí. Někteří říkají, že hororový žánr má své zlaté časy už dávno za sebou, jiní tvrdí, že mu v Hollywoodu opět svítí jiskřička naděje. Viděli jsme toho hodně. Zombíků, upírů, šílených maniaků či démonů. S novými nápady se přichází stále složitěji a složitěji, ale filmy útočící na naše centra strachu stále dokáží překvapit a přinést něco nového. Něco, co nás opět přibije k sedačkám a párkrát nás přinutí sklopit zrak z těch všech všemožných výjevů na obrazovce. Jak je na tom tedy Hollywood v 21. století? Více než dobře. Připravili jsme pro vás žebříček nejlepších děsivých filmů, které vznikaly pod záštitou velkých studií a řadí se do takzvaného žánrového mainstreamu. Máte už zhasnuta světla?

 

10) Lights out (režie: David F. Sandberg, 2016)

Od mainstreamového hororu většinou divák moc nečeká. Avšak letošní novinka Lights out, vycházející ze skvěle atmosferického kraťasu nás velmi mile překvapila. Film si na nic nehraje a jde rovnou od začátku po tom hlavním, po strašení diváka. A to, díky čemu jsme horor směle zařadili do našeho žebříčku jsou postavy, které jsou opravdu charakterní a uvěřitelně podané a především pak chytře podané lekací scény, které jsou sice pořád dokola variací hry se zhasínáním a rozsvěcením, ale pokaždé originální formou, takže divák je neustále v napětí, a to je přeci hlavní důvod, proč horory sledujeme, že?

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

9) The Mist (režie: Frank Darabont, 2007)

Pokračujeme filmem, který možná část z vás nezná, ale určitě vám bude znám minimálně autor knižní předlohy. Je jím mistr hororů Stephen King a tím pádem si můžete být jisti, že nejde o obyčejný strašidelný film. Příběh o skupince lidí zavřených v supermarketu a obklopených tajemnou mlhou skvěle doplňuje hlubší myšlenka o „démonech“ v samotných lidech. Kingův obdivovatel Frank Darabont (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle) dokázal perfektně vystihnout tísnivou atmosféru, napětí a psychologický přerod celé uvězněné komunity. Použité efekty sice mohou na první pohled v dnešní dobře působit levně, ale nenechte se odradit. Celému filmu kraluje závěr, na který jen tak nezapomenete.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

8) Oculus (režie: Mike Flanagan, 2013)

Jistou rodinu Russellových postihla obrovská tragédie, která navždy změnila životy dvou sourozenců. Jeden z nich, chlapec jménem Tim, skončil v ústavu, protože policie věřila, že je vinen z vraždy svých rodičů. Oba však věděli, že pravda je skryta v tajemném zrcadle, které má svou nadpřirozenou moc. Tim je jako dvacetiletý propuštěn, ovšem jeho sestra neustále pátrá po vysvětlení. Když starožitné zrcadlo konečně získá zpět, přemluví Tima, že dokáže dokázat jeho nevinu policii. Sourozenci začnou s pokusy, ale zajdou příliš daleko a opět se ocitnou v noční můře svého dětství. Oculus má skvělý příběh zaměřený především na postavy a jejich spojitost s minulostí. Chybí mu špetka originality, ale na druhou stranu umí postupně budovat silnou atmosféru a překvapit.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

7) Don't Breathe (režie: Fede Alvarez, 2016)

Je dost možné, že na Don't Breathe se teprve chystáte do kin a my vám tu návštěvu rozhodně doporučujeme. Home Invasion horor od Fede Alvareze (Evil Dead) předčil očekávání diváků. Partička mladých lidí se v něm rozhodne vloupat do domu slepého válečného veterána, ale jak už můžete tušit, ne vše půjde podle plánu. Muž v temnotě dokonale vyvažuje napětí, akci, velmi efektivní jumpscares a přidává zajímavý příběhový zvrat. Také musíme zmínit záporáka, který je i navzdory očekávání obyčejným člověkem a ne žádným nepřemožitelným superhrdinou. Postavy mají dobrou motivaci a člověka až zarazí, kolik se toho může stát, v tak malém domě.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

6) Sinister (režie: Scott Derrickson, 2012)

Sinister je hororem, který na jednu stranu vystraší, ale i zanechá nepříjemný pocit. Hlavní postavou filmu je spisovatel Ellison (Ethan Hawke). Ten na půdě svého domu najde staré videokazety související s vraždami, které odkazují na jakéhosi maskovaného vraha útočícího násilným způsobem na své oběti. Brzy však zjistí, že jde o nadpřirozenou bytost a dostane se do obrovského nebezpečí, do kterého zaplete i své blízké. Režisér Derrickson umí nahodit pořádně hustou atmosféru a společně se znepokojivou hudbou a výbornými hereckými výkony má právo být se svým filmem v naší Top 10. Kéž bychom podobná pozitiva mohli říci i o pokračování.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

5) Insidious (režie: James Wan, 2010)

Pokud nepočítáme Saw, Insidious je snímkem, který Wana zviditelnil ve světě hororů. V příběhu sledujeme mladého chlapce, který si poraní hlavu a zůstává v kómatu. Nicméně, není to jen obyčejný kluk. Má schopnost astrálního cestování - zatímco tělo setrvává na jednom místě, jeho duše cestuje kam se jí zachce. Problémy nastanou tehdy, když malý Dalton uvízne ve světě známém jako The Further a špatné entity se začnou snažit získat jeho tělesnou schránku. A právě zmíněný temný svět je snad tím nejoriginálnějším, co v tomto žánru uvidíte. Jeho rodina se mu bude snažit pomoci všemi dostupnými prostředky. Když všechno selže, Daltonův otec nebude mít na výběr. Bude se muset do temného světa vydat sám. Dvojka pokračuje hned po událostech jednotky a udržuje si téměř stejnou kvalitu, trojka už mírně zaostává.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

4) The Conjuring 2 (režie: James Wan, 2016)

James Wan je hororovým králem, o tom není pochyb. V Conjuringu krásné vylíčil atmosféru sedmdesátých let a dokázal, že umí udržet napětí a překvapit, když to nejméně čekáte. V jednotce úspěšně představil děsivou Annabelle, zatímco dvojku posunul na úplně jiný level, o čemž si můžete přečíst také v naší recenzi. V obou filmech sledujeme manžele Warrenovy, známé paranormální vyšetřovatele, jak pátrají po pravdě a mají co dělat, aby dokázali čelit zlým silám. Wan jednoduše boduje v každé scéně. Přestože jste podobné náměty již viděli, budete překvapeni, jak si s vámi filmy pohrají a způsobí mráz na zádech. A co se dvojky týče, navzdory netradičně dlouhé stopáži si užijete každou minutu.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

3) Saw (réžia: James Wan, 2004)

James Wan dostává v tomto žebříčku pozoruhodně prostoru, a to nejspíše nebude náhoda. Za jeho nejlepší hororový počin ale považujeme právě první díl série Saw. V kinematografii už není moc prostoru pro dobré nápady, a tak idea umírajícího muže, snažícího se hrůznými způsoby napravovat hříšníky, měla předurčeno nezapadnout. V prvním díle se dočkáme dvojice postav, která se probouzí na neznámém místě, připoutaná ke zdi a někdo zvenčí s nimi hraje psychologickou hru. První Saw je opravdu skvěle propracovaným filmem, který diváka brzy vtáhne do zapleteného mysteriózního děje, který vyklíčí v perfektním a šokujícím závěru. Bohužel další díly už kvalitativně jen a jen upadaly, a tak v našem žebříčku honorujeme jen díl první.  

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

2) The Others (réžia: Alejandro Amenábar, 2001) 

Je otázka, zda by tento film fungoval stejně dobře i bez Nicole Kidman. Její herecký výkon, obdobně jako výkony dalších postav, dodali skvělému příběhu duši a nic nevtáhne diváka lépe do děje než pološílená Kidman. Málokdy se podaří natočit hororový snímek, který by fungoval skvěle i bez děsuplných scén. Ti druzí mezi takové filmy rozhodně patří, protože takzvaných jumpscares se zas tolik nedočkáte, zato se však můžete připravit na plynulé budování mrazivé atmosféry okořeněné skvělým příběhem a překvapivým závěrem, který nepůsobí nuceně a skvěle uzavírá tajemný příběh. Pokud si chcete pustit opravdu kvalitní horor, už víte kam sáhnout.  

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

1) The Ring (réžia: Gore Verbinski, 2002)

Psal se rok 1998 a světlo světa spatřil jeden z nejoriginálnějších hororových snímků. Hideo Nakata tehdy hororovým snímkem Ringu stvořil menší kult. Od té doby uběhly čtyři roky a vyšel americký remake a aniž by to kdokoli čekal, s přehledem předčil japonský originál. Kruh právem patří na první místo našeho žebříčku a to nejen pro skvělé herecké výkony a neuvěřitelně mrazivou atmosféru, ale i proto, že jako jeden z mála hororů skvěle spojuje kvalitní příběh s děsivým scénami, které se vám snadno dostanou pod kůži. Téměř až detektivnímu příběhu chybí k dokonalosti jen málo. Neustálá časová stísněnost, kterou divák s postavami prožívá ho zmáčkne do sedačky, stejně tak jako neustálá plíživá přítomnost Samary. Letos se dočkáme dalšího dílu, a tak nezbývá než doufat, že nám přinese alespoň poloviční zážitek.

 

10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži

 

Úspěšně jste se dostali na konec našeho žebříčku a my doufáme, že jsme vám přiblížili alespoň pár nových a dobrých filmů. Nezapomínejte však, že existuje řada druhů hororů a například zombie filmy jsme si vzali na paškál v samostatném článku. Potřebné je také si uvědomit, že strach je subjektivní věc, a to co vystraší nás, nemusí mít stejný účinek i na jiných. Stojíme si však za tím, že tento žebříček zahrnuje velkou část toho nejlepšího, co v tomto století z mainstreamu vzešlo, přičemž jde v první řadě o skutečně dobré filmy, nejen o strašidelnou vatu. Souhlasíte s námi? Pokud ne, jaké filmy vám zde chybí?

Ktorý z uvedených hororov je podľa vás najlepší?
Lights Out
1759 hlasů
The Mist
240 hlasů
Oculus
360 hlasů
Don't Breathe
729 hlasů
Sinister
1497 hlasů
Insidious
1333 hlasů
The Conjuring 2
4376 hlasů
Saw
1317 hlasů
The Others
549 hlasů
Ring
2003 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Tagy: horor
Ohodnoť článek
7
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.