Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Zajímavosti

Podle mnohých je Halloween americkým svátkem. Jeho původ však sahá do Evropy

Za celou tradici ve skutečnosti mohou Keltové.

Matúš Majer
31. 10. 2016 15:52 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
3
Matúš Majer
31. 10. 2016 15:52

Podle mnohých je Halloween americkým svátkem. Jeho původ však sahá do Evropy

Za celou tradici ve skutečnosti mohou Keltové.

Matúš Majer
31. říjen 2016, 15:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Na sociálních sítích lze nalézt množství nenávisti k Halloweenu - podle mnohých jde o americký svátek, doslova představitele trendu vytlačování domácích tradic moderním západním světem. Dokonce už i v množství českých obcí praktikuje klasické trick or treat, což některým lidem vadí, protože se tak podle nich zapomíná na prvotní podstatu období Dušiček.
 
Dnes je z Halloweenu sice bezpochyby komerční a poamerikanizovaný svátek, ale jeho počátky se zemí za velkou louží nemají nic společného. Jeho původ je ve skutečnosti sahá ke starým Keltům z dob před 2000 lety - ti se v noci na prvního listopadu loučili s létem a vítali zimu. K tomu samozřejmě patřilo i uctívání patřičných bohů. Právě bůh zimy pro ně nebyl zrovna nejsympatičtější - kníže smrti Samhain podle nich vyvolával mrtvé duše, aby ovládly vše živé. Kvůli tomu si Keltové vytvářeli strašidelné masky, o kterých si mysleli, že jim pomohou zalíbit se mrtvým duším. Celkovou podobu tomu však dal až papež Bonifác IV., Který ze svátku chaotického odhánění zlých duchů udělal „Svátek všech svatých“. Právě z tohoto počinu vznikl i název Halloween - jde o zkomoleninu názvu All Halows' Evening, čili něco jako Večer všech svatých.

 

Podle mnohých je Halloween americkým svátkem. Jeho původ však sahá do Evropy
Zdroj: wikimedia | Raysonho

 

Do dnešní podoby Halloweenu se však přimíchaly zvyky mnoha národů - například taková dýně má kořen v irské pověsti, tedy v zemi, odkud „zakladatelé“ Halloweenu pocházeli. Podle ní se jistému Jackovi (od toho i anglický název Jack'o'Lantern) podařilo chytit samotného ďábla. Toho však za slib, že se nikdy nedostane do pekla, propustil. Když zemřel, ďábel svůj slib dodržel, ale nechtěli ho vzít ani do nebe. Od ďábla tak dostal věčně hořící uhlík, ten mu podle něj měl ukázat místo, kde by Jack mohl spočinout. Uhlík však pálil, a tak si ho Jack schoval do dýně, které vyryl průzor, aby svítila.
 
Příjezd Haloweenu do Severní Ameriky se nesl ve znění kolonizace. Na některých místech však nebyl velmi populární. Například východní kolonie byly zmáhané silnou protestantskou církví a v 19. století se na celou tradici téměř zapomnělo. Ve vnitrozemí však byla situace o něco uvolněnější, a tak se po čase probojovala i na východ. Po čase se z toho stal svátek zábavy, kostýmů a veselých tváří, který si svou podobu udržel až do dnešních dnů.
 
Je nesporné, že dnes je Halloween mimořádně zkomercializovaný. V USA je čtvrtina všech koupených sladkostí určena právě pro tento svátek. Z původního svátku odhánění zlých duchů se stalo zdobení domů, žádání o sladkosti či strašidelné kostýmy. Je třeba ale dodat, že český ekvivalent tohoto období - Dušičky - probíhají mnohem klidněji, i když se tradiční průběh amerického Halloweenu domáhá svého prostoru i u nás. A co ty? Preferuješ spíše Halloween, jak už nyní víme, s evropským původem, nebo zastáváš české tradice?

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: history.com
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.