Posíláš, nebo jsi stará škola?
S vývojem technologií a všemi přibývajícími sociálními sítěmi se i využití telefonů diametrálně změnilo. Za dob Nokie 3310 jsme ve volném čase mohli hrát jedině hada, dnes se raději fotíme - bez oblečení. Vzpomeneš si ještě, z jakého mobilu se ti poprvé podařilo odeslat fotku? Asi ne. Ale za to si všichni dobře pamatujeme časy MMSek (které byly fakt drahé) a žádný mobilní internet, takže sexting byl v dobách našeho dospívání nereálný (nebo minimálně mnohem složitější).
Dnes můžeme s určitostí konstatovat, že vyměňování si eroticky laděných fotek je běžnou činností, na kterou náš smartphone potřebujeme. Děláme to skoro všichni. Ze statistik dokonce vyplývá, že 8 z 10 lidí, kteří překročili práh dospělosti, už odeslalo nebo přijalo nějaké „pikantní“ obrázky. Častokrát jsme ochotni poslat naprosto intimní záběry prakticky cizímu člověku, se kterým jsme se nikdy tváří v tvář neviděli. Proč? A jak je možné, že i z konverzace která je jen nevinným flirtem, se rázem může stát „kauza“ se screenshoty, kolující po všech sociálních sítích?
Důvodů, proč to vlastně děláme, může být hned několik. Možná cítíme povinnost zareagovat na přijatou fotku a velkoryse tak oplatit tuto „laskavost“. Nebo jsme prostě jen generace, která je extrémně zahleděná do sebe. Náš přílišný narcismus nás nutí pochlubit se světu se slovy: „Aha, takhle vypadám bez oblečení.“ Chceme vzbudit emoce - někdy žárlivost, jindy zájem, proto zkoušíme pravidlo akce a reakce. Buď jsme hrdí na naše vymakané tělo a potřebujeme pohladit ego. Nebo naopak využijeme 5 appek, ve kterých se dopracujeme k vytoužené postavě a vytváříme falešnou iluzi o tom, jak ve skutečnosti vypadáme. A i když se dočkáme obdivných komplimentů, častokrát to v nás může jen prohloubit naše komplexy a negativní pohled na vlastní tělo.
První otázka pro obě pohlaví zní, kdy jste poslali poprvé někomu fotku ve spodním prádle? Nebo dokonce bez něj. Druhá otázka zní, v kolika telefonech byste své „nudes“ našli dnes? Záměrně se neptáme, kolika osobám jste je poslali, protože tato dvě čísla se od sebe pravděpodobně diametrálně liší. Správně. Tímto se snažíme komunikovat screenshoty a samotné „sharování“.

Podle nedávné studie, která byla provedena na vzorku zhruba 5800 lidí ve věku od 21 do 75+, totiž sdílelo přijaté fotografie až 23 % lidí, a to rovnou minimálně se třemi osobami. A řekněme si upřímně, kdyby to byly jen 3 osoby, stále je to takříkajíc „v suchu“. Screenshoty jsou achilovkou sextingu, i proto jsme již byli svědky mnohem virálnějšího sdílení, kdy na sociálních sítích vznikaly nové účty sbírající veškerý dostupný materiál.
Žijeme v 21. století, v době kdy je vše na internetu a téměř vše najdeme na první straně Googlu. Je tedy běžné, že když se poznáš s někým úplně novým, začneš pátrat. A jak se říká, kdo hledá, většinou i najde. Nemluvíme o zaměstnavatelích, kteří si v současnosti rádi dělají tzv. „background check“ a podívají se i na to, zda si uploadovala na Instagram fotky v kalhotkách. Spíše máme na mysli běžné vyptávání se, kdy se zeptáš Zuzky, zda ví něco o Frantovi, jehož má v přátelích. A Zuzka ví, protože Peťa jí poslala screenshoty od Simony.
Návod, jak se tomuto vyhnout je jednoduchý - nedělej to. I když jsi přesvědčena, že tvůj přítel by to nikdy neudělal, protože on je jiný. Pamatuj na moudrost, že někdy až po rozchodu zjistíš, s kým jsi vlastně chodila. Zlomené srdce a žárlivost umí nadělat nepříjemnosti. A pokud tě nezastaví ani případné riskování společenské potupy, tady je jedna dobrá rada na závěr. Drž se základního pravidla - žádné identifikační prvky. Posílej fotky bez tváře, bez tetování, znamének či jizev, které jsou tvým poznávacím znamením. A v případě, že to „praskne“, můžeš alespoň zatloukat, zatloukat a zatloukat.
Na závěr ještě přinášíme pár vtipných odpovědí, které můžeš využít v případě, že opravdu nemáš zájem.
„Trochu níže. Ještě trochu. Ne, to je moc. Trochu výš.“
„Promiň, nefunguje mi blesk.“

„Pošli fotku ze sprchy."

Příloha: 1 obrázek
