Bylo nebylo, Razanandrongobe sakalavae si cestu razilo.
Nuda na Zemi nikdy nebyla. Už od té doby, kdy se po mořích a souši začali pohybovat životaschopní predátoři bojující o své každodenní přežití. Člověku ihned přijdou na mysl dinosauři. A proč ne, byli dokonalí. Upřímně, kdo by nějakého prehistorického ještěra nechtěl vidět na vlastní oči? Bohužel, v současnosti se můžeme podívat akorát tak na jejich pozůstatky ve formě zkamenělin a nalezených kostí. Na seznamu krvelačných bestií momentálně vzbudil pozornost další tvor z dávných dob. Žil na území dnešního Madagaskaru a byl na vrcholu tamního potravního řetězce. A to ne jen tak pro nic za nic.
Jeho přibližná rekonstrukce zhotovená počítačem. Vidět můžete zuby ostré jako žiletky a mohutnou čelist, z jejíhož sevření se už nic nedostalo.
Jak vědci zjistili, „gigantický krokodýl“ byl 7 metrů dlouhý a ve své tlamě ukrýval nabroušené zuby jako slavný Tyranosaurus rex. Navíc měl mimořádně silnou čelist, díky čemuž neměl problém roztrhat jakoukoliv kořist. S nejvyšší pravděpodobností byl schopen se dokonce i postavit na zadní nohy. Ať už kvůli útoku na svou oběť nebo z nouze a podobně. Abychom byli podrobnější, zařazuje se jako příbuzný poddruhu Notosuchia, což byli plazi žijící převážně na suchu. Námi zmiňovaný tvor je přezdívaný také jako Razanandrongobe sakalavae, což v překladu do češtiny znamená „obrovský ještěří předek z oblasti Sakalava“.
Pro srovnání s běžným člověkem. Na první pohled obyčejný krokodýl, jenže... Ještěže nic podobného dnes na Zemi nežije, že?
Setkat se s ním tváří v tvář rozhodně nebylo pro žádné zvíře ničím vytouženým. Italští a francouzští paleontologové, kteří se jeho výzkumem zabývají, tvrdí, že díky svým podmínkám byl schopný v klidu lámat kosti či trhat šlachy. Suma sumárum, jde tedy o nejstaršího předchůdce zmiňovaného druhu Notosuchia. Zjišťujeme také, že byl mimořádně velký a své loviště nacházel v jižních oblastech Gondwany, což byla dávná prapevniny na jižní polokouli Země.