Někdo získá dva Oscary v průběhu pár let, takovému DiCapriovi (zatím) nestačila celá herecká kariéra.
Každoročně uděluje americká Akademie filmového umění a věd cenu za přínos nebo jiný významný úspěch v kinematografii. Oceňována je široká paleta lidí a děl, počínaje herci, režiséry a samotnými snímky, konče kameramany, vizuálními efekty či zvukem a hudbou obsaženou ve filmech.
Počet nominací se odvíjí od vytíženosti konkrétní osoby, například čím více kvalitních (toto slovo je důležité) filmů režisér v průběhu let natočí, tím větší je šance, že si domů odnese zlatou sošku Akademie.
Stejně jako ve světě obyčejných lidí, i v tom filmovém žijí šťastlivci a smolaři. Někteří byli za svou práci a dřinu nominováni na zisk Oscara dokonce 13krát, ale přece se jim ho vyhrát nepodařilo.
Pojďme se však podívat na stranu herců, u nichž je jejich herecké nadání prostě nemožné popřít, čehož si musela všimnout i Akademie a náležitě tyto jednotlivce ocenit. Kdo má tedy doma vitrínu plnou zlatých trofejí?
10. Robert De Niro – 2 výhry, 7 nominací
Když se ve filmu vzpomene slovíčko mafie, většina z vás si okamžitě vybaví tvář Roberta De Nira. Kultovní role v gangsterkách Kmotr 2 (1974), Goodfellas (1990) či Kasino (1995) mu přinesly status jednoho z nejoblíbenějších herců Hollywoodu.
De Niro získal Oscara dvakrát: poprvé za ztvárnění mladé verze Vita Corleoneho ve druhém Kmotrovi a o 6 let později za roli boxera Jakea Lamotta v Zuřícím býkovi (1980).
Robert De Niro je prostě perfektní herecký mafián, což nám bude opět naplno dokazovat už příští rok v gangsterce The Irishman od svého režisérského mecenáše Martina Scorseseho.
9. Jack Lemmon – 2 výhry, 8 nominací
Jack Lemmon, idol Kevina Spaceyho, má stejný počet výher a nominací jako páni Washington a Brando. Pro prvního Oscara si přišel v roce 1955 za svůj herecký výkon ve válečném dramatu Mister Roberts s Henrym Fondem. Druhého Oscara dostal za drama Save the Tiger (1973).
Do povědomí diváků se vryl především díky filmu Glengarry Glen Ross (1992), kde si zahrál po boku Al Pacina a Kevina Spaceyho.
8. Denzel Washington – 2 výhry, 8 nominací
Afroameričan, který si všude, kam vstoupí, získá respekt všech v místnosti. Podobně je to i s jeho rolemi. Zlatou sošku Oscara si odnesl celkem dvakrát, a stejně jako Brando byl i Denzel na toto ocenění nominován celkově osmkrát.
Nejlepším hlavním hercem se stal za Training Day (2001), nejlepším vedlejším hercem za válečné drama Glory (1989).
7. Marlon Brando – 2 výhry, 8 nominací
Kultovní role se na Marlona Branda jednoduše lepily. Oscarovými se pro něj staly filmy On the Waterfront (1954) a samozřejmě netřeba připomínat jeho nejznámější roli Vita Corleoneho v Kmotrovi (1972).
Marlon Brando se objevil i v dalším Coppolově filmu Apokalypsa (1979), kde způsoboval režisérovi nemalé problémy, když se odmítal učit text a chodil na natáčení pozdě. Brando byl velkým hercem a filmový svět tak velmi zasáhla jeho smrt, která přišla 1. července 2004.
6. Walter Brennan – 3 výhry, 4 nominace
Brennan pokaždé zářil jako nejlepší herec ve vedlejší roli. Nejprve v Come and Get It (1936), pak v Kentucky (1938) a nakonec ve westernu The Westerner (1940).
5. Daniel Day-Lewis – 3 výhry, 6 nominací
Natočit film, dostat Oscara, dát si pauzu od herectví. A znovu. Daniel Day-Lewis je jedním z nejtalentovanějších herců, jaké jsme kdy měli možnost vidět.
Podobně jako chameleón dokáže měnit svůj vzhled, tak dokáže Day-Lewis měnit své nitro. Oscarová premiéra tohoto britského herce přišla v roce 1989 s rolí těžce nemocného Christyho v dramatu Moje levá noha.
Nominovaný byl mezitím ještě pětkrát (vždy jako nejlepší herec v hlavní roli), a to za výkony ve filmech Ve jménu otce (1993), Gangy New Yorku (2002), There Will Be Blood (2007), Lincoln (2012) a nejnovější i Nit z přízraků, kterým Day-Lewis oficiálně ukončil svou hereckou kariéru.
Oscara se mu podařilo získat za ztvárnění chorobně motivovaného ropného magnáta v There Will Be Blood, ze kterého se jistě za 20 až 30 let stane moderní verze Občana Kanea. Posledního Oscara si vysloužil za ztvárnění amerického prezidenta Abrahama Lincolna v dramatu Lincoln od Stevena Spielberga.
4. Ingrid Bergman – 3 výhry, 7 nominací
Půvabná Ingrid Bergman měla několik příležitostí na zisk ceny Akademie. Nepodařilo se jí to v Casablance (1942), ale chuť si napravila již o 5 let později, a to noirovým thrillerem Plynové lampy, kdy se z ní stala nejlepší herečka v hlavní roli.
Na dalšího Oscara ve stejné kategorii čekala až do roku 1957, kdy si zahrála v dramatu Anastázia (1956).
Oscar pro nejlepší herečku ve vedlejší roli přišel s adaptací románu Agathy Christie, Vražda v Orient Expressu (1974), kde Bergman ztvárnila nábožensky založenou Gretu Ohlsson. Krásná Ingrid odešla z tohoto světa 29. srpna 1982.
3. Jack Nicholson – 3 výhry, 12 nominací
Ďábelský úsměv, vyplazený jazyk, doutník v ústech. Jack Nicholson už sice ukončil aktivní hereckou kariéru, ale my máme naštěstí stále k dispozici skvosty tohoto fenomenálního herce.
První ocenění filmové Akademie získal za roli kriminálníka McMurphyho ve Formanově dramatu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), jednom z mála filmů, kterému se podařilo vyhrát „velkou pětku“, tedy v kategorii nejlepší herec, herečka, film, režie a scénář.
Rok 1983 se pro Nicholsona opět nesl ve znamení Oscara, protože tentokrát jako herec ve vedlejší roli získal cenu za romantickou komedii Cena za něžnost. Na pódium v Dolby Theatre se opět postavil až v roce 1998, tentokrát jako nejlepší herec v hlavní roli za komedii Lepší už to nebude.
Zamrzí snad jen fakt, že za ztvárnění psychopatického Jacka Torrence v Kubrickově The Shining (1980) na Oscara vůbec nominován nebyl.
2. Meryl Streep – 3 výhry, 21 nominací
Božská Meryl je pro svůj talent zařazena mezi nejlepší herečky všech dob. Rekordní počet nominací (sama ho stanovila) se jí podařilo překonat tento rok s rolí Katherine Graham ve Spielbergově dramatu The Post.
Vypsat všechny filmy, za které byla Streep nominována, by bylo na dlouho. Jednoduše se podívejte na nějaký film, a pokud se v něm náhodou Meryl objeví, pravděpodobně měla šanci za něj získat Oscara.
Ve skutečnosti se jí to však podařilo třikrát: dvakrát jako nejlepší herečce v hlavní roli za Sofiinu volbu (1982) a Železnou lady (2011), jednou jako nejlepší herečce ve vedlejší roli za drama Kramerová versus Kramer (1979) s Dustinem Hoffmanem.
1. Katharine Hepburn – 4 výhry, 12 nominací
Rázná žena, která se nebála vyslovit svůj názor, čímž si získala srdce jak diváků, tak i kritiků. Katharine Hepburn začínala na Broadwayi, ale propracovala se až na stříbrné plátno Hollywoodu. Hepburn si vydupala vyšší finanční ohodnocení za svou roli v Morning Glory (1933) a odnesla si za ni prvního Oscara.
Zlatá soška číslo 2 přišla až o 34 let později za roli matky ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři. Následovalo drama Lev v zimě (1968), což pro Katharine znamenalo zisk dalšího Oscara.
Poslední zamávání Akademii dala v roce 1982, když si za film Na zlatém jezeře odnáší čtvrtou sošku. Kromě toho byla Hepburn nominována osmkrát, ať už jako nejlepší herečka v hlavní nebo ve vedlejší roli. Skutečná hvězda Hollywoodu nás navždy opustila ve vysokém věku 96 let, přesně 29. června 2003.
Po dvou Oscarech mají však i nasledující herci:
Christoph Waltz – 2 nominace, 2 výhry
Rakušan Christoph Waltz je oblíbencem Quentina Tarantina, který ho z Vídeňského divadla přivedl do Hollywoodu, a kde mu prakticky zajistil zisky obou zlatých sošek. Nejprve ho v roce 2009 obsadil do mistrovských Hanebných panchartů, kde Waltz bravurně ztvárnil maniakálního plukovníka SS Hanse Landu.
O 3 roky později opět dostal roli v další tarantinovce, tentokrát šlo o snímek Nespoutaný Django, kde jako německý zubař King Schultz po boku Jamieho Foxxe lovil lidi. Za své fantastické výkony v obou filmech získal Waltz Oscara v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli.
Hilary Swank – 2 nominace, 2 výhry
Hilary Swank byla hvězdou velkého plátna zejména v prvním desetiletí nového tisíciletí, kdy ji Oscary ověnčený Clint Eastwood obsadil do své dramatu Million Dollar Baby (2004).
Swank zde ztvárnila tvrdou a citově chladnou boxerku, toužící po šanci ukázat, co se v ní skrývá. Za roli ženské boxerky jménem Maggie Fitzgerald získala Hilary Oscara jako nejlepší herečka v hlavní roli.
Avšak ještě předtím, než se z ní stala hvězda Eastwoodova emocionálně napínavého filmu, si tato americká herečka v roce 1999 střihla roli v dalším povedené dramatu. Šlo o počin s názvem Kluci nepláčou, kde si za svůj výkon ženy (a později muže) na útěku před spravedlností vysloužila rovněž ocenění Akademie v kategorii nejlepší herečky.
Kevin Spacey – 2 nominace, 2 výhry
Jedna z největších hereckých hvězd 90. let. Kevin Spacey byl v době své největší slávy téměř všude, kde se šeptalo o Oscarech. Přestože loni kvůli skandálu se sexuálním obtěžováním jeho herecká kariéra pravděpodobně skončila, má představitel Franka Underwooda ze seriálu House of Cards alespoň na co vzpomínat.
V roce 1995 si domů odnáší Oscara jako nejlepší herec ve vedlejší roli za svůj brilantní výkon v Obvyklých podezřelých od režiséra Bryana Singera (X-Men), jen aby se o 4 roky později opět postavil na pódium se zlatou soškou v ruce.
Tentokrát za vrchol své herecké kariéry, ztvárnění Lestera Burnhama v legendární Americké kráse od Sama Mendese. Škoda tě, Kevine.
Jodie Foster – 4 nominacie, 2 výhry
Talent, inteligence, krása. I tak by se dala popsat dvojnásobná držitelka sošky Oscara Jodie Foster. Foster poprvé ukázala celému světu, co v ní je, v Scorseseho Taxikáři (1976), a to po boku úžasného Roberta De Nira. Ztvárnění dětské prostitutky jí přineslo zcela první nominaci na Oscara.
Podruhé vše nezůstalo jen u nominace, Jodie si domů rovnou odnesla svého úplně první ocenění Akademie za svůj fantastický výkon ve Znásilnění (1988).
Role, která s postupem času získala kultovní status, byla agentka FBI Clarice Starling v Mlčení jehňátek (1991). Hrůzostrašného kanibala jménem Hannibal Lecter tehdy famózně ztvárnil Anthony Hopkins, a ten si rovněž na své herecké konto připsal Oscara jako nejlepší herec v hlavní roli.
Jodie byla nominována ještě jednou, a to v roce 1996 za snímek Nell.
Dustin Hoffman – 2 výhry, 7 nominací
Malý velký muž Dustin Hoffman si srdce diváků získal za ztvárnění autisty Raymonda v dramatu Rain Man (1988) po boku Toma Cruise, za což ho Akademie náležitě ocenila.
Ještě 9 let předtím však upoutal ztvárněním Teda Kramera ve filmu Kramerová vs. Kramer (1979) s Meryl Streep, kdy se Hoffman stal nejlepším hercem v hlavní roli.
Michael Caine – 2 výhry, 6 nominací
Britský herec je známý zejména díky svému typickému procítěnému přízvuku. Mladší generace si ho může pamatovat jako Alfreda z Nolanovy trilogie o Temném rytíři.
Akademie si ho však zapsala jako držitele Oscara za snímky Hana a její sestry (1986) a Pravidla moštárny (1999).
Tom Hanks – 2 výhry, 5 nominací
Častý herecký spolupracovník režiséra Stevena Spielberga získal Oscara dvakrát, a to za ztvárnění postavy homosexuálního právníka infikovaného virem HIV v dramatu Philadelphia z roku 1993, ale památný je zejména Hanksův geniální výkon jako mentální slabšího, ale srdcem silného Forresta Gumpa (1994).
Hanks byl nominován i za snímky Velký (1989), Zachraňte vojína Ryana (1998) a Trosečník (2000). Doufáme, že v budoucnu ještě Hankse v nějaké oscarové roli uvidíme.
Frances McDormand – 2 výhry, 5 nominací
Fantastická herečka získala svého druhého Oscara teprve v neděli na jubilejním 90. předávání cen Akademie (za výbornou černou komedii Tři billboardy kousek za Ebbingem). Manželka geniálního režiséra Joela Coena (Big Lebowski, Tahle země není pro starý) svou první zlatou sošku získala v roce 1996.
Odnesla si ji za ztvárnění těhotné šerifky Marge Gunderson v mrazivém thrilleru Fargo (1996) od bratrů Coenů. Druhý, a věříme že ne poslední Oscar, přišel teprve před pár dny, a McDormand si ho rozhodně zasloužila.
Sean Penn – 2 výhry, 5 nominací
Rebelský Sean Penn je kromě své bohaté herecké kariéry známý i manželstvím s Madonnou. Pojďme se ale podívat na jeho úspěchy na poli Akademie: první cena putovala do Pennových rukou za mysteriózní thriller Clinta Eastwooda Tajemná řeka (2003).
Druhého Oscara si na poličku mohl Penn položit za ztvárnění homosexuálního aktivisty v dramatu Milk (2008).
Cate Blanchett – 2 výhry, 7 nominací
Australská herečka se blýskla svými výkony v různých úspěšných projektech. Fanoušci Pána prstenů ji mají zafixovanou jako Galadriel, jiní si ji možná pamatují jako lásku Brada Pitta ve Fincherově Podivuhodném případu Benjamina Buttona (2008).
Tak či tak, Oscara jí přinesla role v počinech Jasmíniny slzy (2013) od Woodyho Allena a Letec (2004) od Martina Scorseseho.
Herců, kteří získali dva Oscary, je samozřejmě více, než kolik jich uvádíme v našem žebříčku. Zmíníme například jména jako Bette Davis, Spencer Tracy, Jane Fonda, Jessica Lange, Maggie Smith, Gene Hackman, Elizabeth Taylor či Peter Ustinov. Který z držitelů Oscara je vaším oblíbencem?