Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 24. 11. 2020 svátek má Emílie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
1
Sona O.
21. duben 2018, 10:04
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nacistům pomáhal vyvražďovat děti s autismem. Hans Asperger na své klinice neváhal plnit ty nejzvrácenější nápady

Akce T4 byl plán systematické eutanazie nevyléčitelně nemocných a lidí, kteří trpěli mentálními poruchami. Program zabil více než 300 000 pacientů a 789 z nich přišlo o život v klinice Hanse Aspergera.

Sona O.
21. duben 2018, 10:04
Nacistům pomáhal vyvražďovat děti s autismem. Hans Asperger na své klinice neváhal plnit ty nejzvrácenější nápady
Zdroj: Wikimedia Commons, the free media repository
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Hitler měl během druhé světové války jasný plán. Chtěl dosáhnout čisté árijské rasy, v níž by neexistovaly žádné choroby, fyzické ani psychické. Proto sám osobně schválil návrh s názvem Akce T4. Ten měl za úkol eliminovat lidi, kteří byli podle něj přítěží pro společnost. Patřili sem nevyléčitelně nemocní pacienti a mentálně narušení jedinci. T4 odstartovala koncem roku 1939 v Německu, Rakousku, Polsku a České republice. Více než 300 tisíc lidí bylo nemilosrdně odsouzeno k smrti, z toho 789 dětí zemřelo právě na klinice Am Spiegelgrund ve Vídni, kam své pacienty posílal i Hans Asperger.

 

Nacistům pomáhal vyvražďovat děti s autismem. Hans Asperger na své klinice neváhal plnit ty nejzvrácenější nápady

 

Hanse Aspergera dnes mnozí vnímají jako pediatra, který výrazně přispěl k léčení autismu. Věnoval se hlavně dětským psychickým poruchám a první v roce 1944 definoval vysoce funkční formu autismu. Děti, které trpěly poruchou, kterou nazýval autistická psychopatie, měly většinou problémy s empatií, dělalo jim potíže najít si a udržet přátelství, výrazně se zajímaly o jednu oblast a dokázaly o ní mluvit do úplných detailů a často měly problémy s pohyblivostí.

 

Asperger těmto pacientům říkal „malí profesoři“, právě kvůli jejich neutuchajícímu zájmu o určitý typ informací.

 

Poprvé nemoc diagnostikoval 4 chlapcům, z nich se jeden, Fritz V, stal astronomem a odhalil chybu ve výpočtech Isaaca Newtona.

 

Během jeho života se mu však velkého uznání nedostalo. V roce 1931 vystudoval medicínu a o rok později si otevřel první kliniku ve Vídni. Těsně před začátkem války založil i školu pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, ale ta byla vybombardována a Asperger tak přišel o velkou část své práce.

 

Klinika Am Spiegelgrund fungovala v letech 1940–1945. Tvořila ji škola, kde vzdělávali mentálně postižené děti a sanatorium, ve kterém seskupovali „neučitelné“ a podrobovali je drsným experimentům, nebo je zkrátka nechali zemřít.

 

Nacistům pomáhal vyvražďovat děti s autismem. Hans Asperger na své klinice neváhal plnit ty nejzvrácenější nápady

 

Právě sem posílal Asperger mnohé ze svých dětských pacientů i přesto, že věděl, jaký osud je čeká. Děti zde byly většinou usmrceny v plynových komorách nebo smrtícími injekcemi. Některé nechali zkrátka vyhladovět nebo neléčili jejich infekční zánětlivá onemocnění, která se pak po sanatoriu šířila dál.

 

Jedním z takových dětí byla i 3letá Herta, podle Aspergera trpěla idiotizmem, vážnou poruchou osobnosti a opakovanými záchvaty. Hertu Schreiber poslal na smrt přibližně v roce 1941. „To dítě musí být obrovským břemenem pro matku, která se stará o pět dalších, zdravých dětí,“ řekl a doporučil permanentní umístění v Spiegelgrunde. Přitom i samotná matka věděla, co za osud její dcerku čeká a doktorovi napsala: „Pokud jí nemůžete pomoci, bylo by lepší, kdyby zemřela.“

 

Hertu přijali 1. července a zemřela 2. září. Klinika v záznamech informovala, že příčinou její smrti byla pneumonie.

 

Stejný osud potkal například i 6letou Elizabeth Schreiber.

 

Klara B. byla dospělá, přijali ji v roce 1940 z nemocnice Stienhof. V její složce dominovaly červeným perem zaznačené „židovka“ a „+“, to znamenalo, že ji nacisté odsoudili k smrti. Klara trpěla schizofrenií. 8. srpna byla převezena do Hartheimu, což bylo nacistické centrum eutanazie, kde zemřela v plynové komoře.

 

V roce 1945 dosahovala úmrtnost v Spiegelgrunde 42,76 %.

 

Nacistům pomáhal vyvražďovat děti s autismem. Hans Asperger na své klinice neváhal plnit ty nejzvrácenější nápady

 

Mozky mrtvých pacientů, většinou dětí, doktoři uchovávali v nádobách ve speciálních nálevech. Ty se na místě našly i desítky let po skončení války. Skladovali téměř 800 mozků.

 

S informacemi o práci Hanse Aspergera přišel teprve nedávno Dr. Czech, který tvrdí, že Aspergera studoval desítky let. Dr. Herwig Czech se specializuje na historii medicíny a působí ve Vídni. Během svého výzkumu zkoumal spisy z let 1928 až 1944, o kterých se dříve myslelo, že byly zničeny. „Asperger se přizpůsobil nacistickému režimu a spolupracoval s ním. Za odměnu pak dostával lukrativnější pracovní nabídky,“ říká Czech.

 

Dosud byl Asperger vnímán jako člověk, který se v nacistickém režimu snažil pouze přežít. Poslední publikace od Czecha dokazuje absolutní opak. „Vím, že bude článek kontroverzní, ale tato historická fakta jsem se rozhodl zveřejnit.“

 

Komunita lidí s autismem a lékaři nyní uvažují, že vysoce funkční forma autismu, která je po Aspergerovi pojmenována, dostane jiný název.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
198
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.