hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Je závislost na technologiích jen mýtus?

Žijeme v době, kdy používáme technická zařízení skoro bez přestávky. Čím dál víc odborníků proto hovoří o závislosti. Je to opodstatněné?

23. květen 2018, 12:29 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Je závislost na technologiích jen mýtus?
Zdroj: pexels.com
Tech - Software
1
Sona O.
23. květen 2018, 12:29

Je závislost na technologiích jen mýtus?

Žijeme v době, kdy používáme technická zařízení skoro bez přestávky. Čím dál víc odborníků proto hovoří o závislosti. Je to opodstatněné?

Sona O.
23. květen 2018, 12:29
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Je závislost na technologiích jen mýtus?
Zdroj: pexels.com

Od nástupu internetu se již publikovalo nespočet vědeckých studií, které hovoří o rostoucí závislosti na internetu, mobilech či počítačových hrách. Většinou přitom používají šokující čísla a operují s hororovými scénáři vymývání mozků. Opravdu však mají vědci dostatek důkazů, aby mohli tak vysoký počet uživatelů technologií označovat za závislé?

 

Někteří výzkumníci dokonce přišli s teorií, že internet, smartphony a počítače mají na náš mozek stejný vliv jako užívání drog či alkoholu. Podle dotazníku CNN si až polovina teenagerů myslí, že jsou závislí na technologiích. A až jeden ze tří dospělých lidí se považuje za závislého na mobilním telefonu.

 

Tyto statistiky vytvořily skutečně alarmující čísla, která bijí na poplach. Jsou tato data však opravdu objektivní a můžeme mluvit o boomu technologických závislostí? Existují odborníci, kteří tvrdí, že jde o zkreslené polopravdy.

 

Je závislost na technologiích jen mýtus?
Zdroj: pexels.com

Technologie není droga 

Ne, technologie skutečně nejsou heroinem v našich domácnostech. Přestože se objevily teorie, co se snažily o spojení drog s užíváním internetu či smartphonu, jejich zjištění jsou přinejmenším přitažená za vlasy. Tvrdí totiž, že surfování po webu spouští stejné neurotransmitery jako užívání drog.

 

To je sice pravda, ale aktivuje je i jakákoliv jiná příjemná aktivita jako čtení knihy, sportování, zábavná konverzace či jídlo. Všechny tyto činnosti spouštějí produkci dopaminu a serotoninu. Jde však o to, kolik těchto hormonů se do těla uvolní.

 

Technologie aktivují přibližně stejné množství dopaminu jako jakákoli jiná zábavná aktivita. Při jejich užívání se ho do těla uvolní asi o 50 až 100 % více, než je normální hladina. 

 

Při kokainu je to o 350 % více a metamfetamin uvolní až o 1 200 % vyšší dávku, než je norma. Mluvit proto o spojitosti s drogovou závislostí je velmi zkreslený a subjektivní pohled.

Závislost na technologiích není až tak častá

Podle studie profesora psychiatrie Christophera J. Fergusona se dá o skutečné závislosti hovořit pouze u 3 % uživatelů.

 

Mnoho lidí si stěžuje na časté používání technologií, ale skutečná závislost se projevuje tak, že má člověk problém s normálním fungováním v práci, ve škole i v soukromém životě. Kvůli smartphonu například zanedbává výchovu dětí nebo v práci podává nízký výkon, protože většinu času tráví na mobilu.

 

Taková závislost se však vyvine pouze u nízkého procenta lidí. Subjektivní problémy do oficiální definice závislostí sice spadají, ale musejí být doprovázeny i řadou jiných, vážných komplikací, které ovlivňují každodenní fungování.

 

Je závislost na technologiích jen mýtus?
Zdroj: pexels.com

Technologická závislost není psychickým onemocněním

Možná jsi už slyšel o publikaci DSM-V. V této moudré knížce najdou odborníci i laici seznam všech psychických onemocnění, která byla uznána asociací psychiatrů. Přestože obsahuje přibližně 297 poruch, závislost na technologií mezi ně nepatří.

 

Světová zdravotnická organizace bojuje za to, aby se v oficiální diagnostické příručce vyskytovala takzvaná hráčská porucha. Mnoho psychiatrů však argumentuje tím, že se jedná spíše o příznak než o poruchu jako takovou.

 

Přehnané hráčství totiž podle nich může být projevem deprese, úzkosti nebo jiných vážnějších psychických poruch. Nemocný není schopen se s nimi vyrovnat, a proto hledá únik v počítačových hrách.

 

„Každý má jiné projevy deprese. Někteří lidé například prospí celý den a nikdo nemluví o tom, že mají ‚ložní závislost‘,“ argumentuje Ferguson.

 

Je závislost na technologiích jen mýtus?
Zdroj: pexels.com

Technologie nevedou k sebevraždě

Někteří odborníci se snažili spojit nárůst sebevražd u teenagerů s užíváním smartphonů. Míra sebevražd však vzrostla i u lidí ve středním věku a zhoršuje od roku 1999. Nejvyšší počet sebevražd byl v roce 2008, pravděpodobně kvůli ekonomické krizi.

 

Podle Fergusona je v naší společnosti vážnější problém, který stojí za nárůstem depresí a sebevražd a technopanika ho určitě nepomůže vyřešit.

 

S technologiemi přicházejí jiné, vážnější problémy, které bychom měli řešit. Jeden z nejvíce alarmujících je chabá ochrana osobních údajů a identity. Lidé se také musí naučit vybalancovat užívání mobilů a počítačů s jinými aktivitami v jejich životě.

 

I přesto, že může být procento závislých nízké, existují. Je třeba vymyslet efektivní systém k diagnostice a následnou léčbu, abychom zabránili destruktivním efektům techniky na náš život.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
2 Janek Rubeš odhaluje další nekalou praktiku: Takto funguje Rychlá hra TV Barrandov
3 Co se děje v Radě ČT? Lipovská nechala odvolat dozorčí radu, její předseda odstoupil. Ředitel České televize mluví o rozkladu
4 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
5 Nejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahy
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
3 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy tech
Toto je první zařízení od Spotify. Car Thing učiní streamování hudby pohodlnějším i 15 let starém VW GolfuToto je první zařízení od Spotify. Car Thing učiní streamování hudby pohodlnějším i 15 let starém VW Golfu
Škoda ukázala kompletně modernizovaný Kodiaq. Verze RS má nově 245koňové TSIŠkoda ukázala kompletně modernizovaný Kodiaq. Verze RS má nově 245koňové TSI
Siri prozradila datum dubnového představení Apple novinek. Co můžeš očekávat? Siri prozradila datum dubnového představení Apple novinek. Co můžeš očekávat?
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Repasovaný iPhone: Zjisti, jak si vybrat kvalitní a zároveň na něm ušetříšRepasovaný iPhone: Zjisti, jak si vybrat kvalitní a zároveň na něm ušetříš
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Apple prohrál patentový spor kvůli iMessage a FaceTime. Pokuta činí 625 milionů dolarůApple prohrál patentový spor kvůli iMessage a FaceTime. Pokuta činí 625 milionů dolarů
Udělat si ze zrcadla obří smartphone? Za pár let to může být realitou díky společnosti AppleUdělat si ze zrcadla obří smartphone? Za pár let to může být realitou díky společnosti Apple
Rolovací TV, 11K kamera nebo elektrický Harley-Davidson. Co přinesla letošní konference CES?Rolovací TV, 11K kamera nebo elektrický Harley-Davidson. Co přinesla letošní konference CES?
Instagram zakročí proti sexuálnímu obtěžování dětí. Nová funkce nedovolí dospělým uživatelům kontaktovat teenagery, které neznajíInstagram zakročí proti sexuálnímu obtěžování dětí. Nová funkce nedovolí dospělým uživatelům kontaktovat teenagery, které neznají
YouTube připravuje konkurenci TikToku s názvem ShortsYouTube připravuje konkurenci TikToku s názvem Shorts
Facebook opět kopíruje? Zuckerberg údajně pracuje na aplikaci, která má konkurovat ClubhousuFacebook opět kopíruje? Zuckerberg údajně pracuje na aplikaci, která má konkurovat Clubhousu
Instagram bude mít koš. Od teď budeš moci obnovit smazané fotografieInstagram bude mít koš. Od teď budeš moci obnovit smazané fotografie
Už ses připojil na Clubhouse? Na nové sociální síti, která v Česku zažívá boom, se komunikuje pouze hlasemUž ses připojil na Clubhouse? Na nové sociální síti, která v Česku zažívá boom, se komunikuje pouze hlasem
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.