Hybrid by měl zajistit zachování některých genetických vlastností známého druhu nosorožce.
Pamatujete si ještě na smutnou zprávu o nosorožci tuponosém severském (bílý nosorožec) jménem Súdán? Šlo o posledního samce svého druhu na celé Zemi a dožil se 45 let. V diskusi nejen u nás se častokrát zdůrazňuje, že jeho genetický materiál se zachoval a v budoucnu by bylo možné umělé oplodnění. Z druhu žijí už jen dva kusy, a to Najin a Fatu (samice). Obě jsou neplodné. Nacházejí se v Keni pod neustálým dohledem ozbrojených mužů.
Jelikož živí samci už nejsou, vědci se zaměřili na oplodnění ve zkumavce, tedy způsobem tzv. in vitro fertilizace. Využili přitom materiál od příbuzné větve nosorožců tuponosých jižních. Od severních vzali sperma, od jižních vajíčka a pokusili se vytvořit hybridní embryo. Specialistům se naštěstí pokus vydařil. Vznikla rovnou dvě, a tak je zamrazili a uskladnili.
V budoucnu jimi plánují oplodnit samice z jižní skupiny, a pokud by vše vyšlo podle plánů, žijící mládě by v sobě mělo zachovat i genetický materiál bílého nosorožce, čímž by nezmizel do zapomnění na pohřebiště vyhynulých zvířat. Materiálu je poměrně dostatek, tak uvidíme, co se podaří.