Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. září 2018 11:01
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Do Česka přichází suvenýrová eurobankovka s nulovou hodnotou. Vydáno jich bude 10 tisíc

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Ještě před příchodem eura jako platidla si jej můžete pořídit jako suvenýr.

Česko se dočká své první suvenýrové eurobankovky. Jejich motivem budou HradčanyKarlův most a jejich náklad se zastaví na 10 tisících kusech. Bankovky budou mít hodnotu 0 eur, aby bylo na první pohled zřejmé, že nejde o platidlo. 

Bankovka bude představena na veletrhu Sběratel v Praze, který se odehrává tento týden v pátek a sobotu. Prodávat se bude za 50 korun, a jelikož se očekává velký zájem, bude její prodej limitován. Pro zahraniční trhy je už nyní rezervováno přibližně 2000 kusů.

Navážeme tak na Slováky, kteří suvenýrové eurobankovky vydali již letos v květnu a byl na nich vyobrazen Památník Slovenského národního povstání v Banské Bystrici a československý tank LT-38.

Do Česka přichází suvenýrová eurobankovka s nulovou hodnotou. Vydáno jich bude 10 tisíc
Zdroj: Nunofi

Následovaly další s vyobrazením Košic, Nových Zámků či Bratislavského hradu. Poslední jmenovaná se dostala do hledáčku sběratelů obzvláště, jelikož byla natištěna s chybou – ve slově „bratislavský“ chybělo „s“.

Samotný koncept vydávání suvenýrových eurobankovek vytvořil Francouz Richard Faille ve spolupráci s francouzskou Národní bankou a Evropskou centrální bankou.

Vzor suvenýrové bankovky se inspiroval u starších českých platidel

Do Česka přichází suvenýrová eurobankovka s nulovou hodnotou. Vydáno jich bude 10 tisíc
Zdroj: Nunofi

Hlavním důvodem pro vydávání sběratelských bankovek má být propagace významných evropských kulturních a historických památek.

Česká suvenýrová eurobankovka bude vyrobena ze stejného papíru, který se používá k výrobě pravých bankovek. Nechybí ji ochranné prvky jako vodoznak, UV ochranné prvky či hologram

Domů
Sdílet
Diskuse