Bruce Lee, Jackie Chan a Jet Li jsou legendy. Pojďme si představit nejen jejich nejlepší filmové souboje jeden na jednoho.
Karate, taekwondo, aikido, kung-fu, kendó, džódó či kobudo. To je jen část z výčtu bojových umění, které spojuje jeden faktor – pochází z Asie. Ať už jsou z Číny, Koreje nebo Japonska, na jejich popularizaci se velkou měrou podílel film.
A právě bojová umění byla tím zlomovým prvkem, který na chvíli propojil asijskou kulturu s Hollywoodem. Nejvíce tomu napomohla tvář Bruce Leeho. Ten změnil pohled na Asiaty v hollywoodské kinematografii. Neméně velkou roli nesou Jackie Chan, který se stal obrovským popularizátorem kung-fu a Jet Li – mistr wu-šu.
Nejen tato tři jména se ocitnou v dnešním článku. Navážeme ním na náš žebříček nejlepších soubojů jeden na jednoho. Tentokrát jsme ale vybírali čistě z asijských mistrů. Hlavními hodnotícími prvky byly technická dokonalost, kultovost a především kreativita.
Bavte se.
Tony Jaa vs. Podsvětí (Ong-bak)
Ong-bak je klenot thajské kinematografie a asi by zapadl do bahna všednosti, nebýt dvou jmen. Prvním je režisér Prachya Pinkaew, který už ve své prvotině předvedl svůj talent nasnímat bojové scény tak, aby vynikla jejich surovost. Druhým je Tony Jaa. Do té doby neznámý talent v bojových uměních.
Celý film staví jen na soubojích a děj tomu výrazně ustupuje. Sledujeme velmi plochou a průměrnou dějovou premisu. Ta je ovšem nahrazena takovými souboji, až se člověku tají dech. Především po zjištění, že vše bylo natáčeno bez kaskadérů a počítačových efektů. Klobouk dolu.
Za nejlepší souboj jeden na jednoho jsme zvolili sekvenci z podsvětí, v níž Ai Bak (Tony Jaa) podstoupí čtyři souboje jeden na jednoho po sobě.
Čang C’-i vs. Michelle Yeoh (Tygr a drak)
Režisér Ang Lee na přelomu tisíciletí natočil epický milostný příběh a zlomil hned několik rekordů. Tygr a drak byl ve své době nejúspěšnějším asijským filmem, obdržel rekordních 10 nominací na Oscara (jakožto zahraniční film) a stal se prvním asijským snímkem, který na americké půdě vydělal přes 100 milionů dolarů.
Příběh o pomstě, ukradeném meči a milostných pletkách je krásnou filmovou poetikou, která si svá ocenění zaslouží, ačkoli pro západního diváka může být hůře stravitelná. Nicméně, snad každý musí uznat, že bojové scény ve filmu jsou nádherné.
A na svědomí to má mistr bojových umění Woo-ping Yuen. Ten mimo jiné dělal bojovou choreografii v Matrixu. Jeho používání neviditelných lan je působivé a jeho preciznost se odráží v nervy drásajícím souboji Čang C’-i a Michelle Yeoh.
Bruce Lee vs. Han (Drak přichází)
Poslední a nejznámější film slavného mistra bojových umění je takovou asijskou bondovkou. Jeho děj je přímočarý, jednoduchý a příliš se netají tím, že jde v první řadě o souboje. A ty jsou vypiplané do nejmenšího detailu.
Bruce Lee se totiž ujal režie a jak bylo jeho zvykem, všechny scény si natočil sám. Pětkrát se na place zranil a nedožil se premiéry. Tři týdny před ní zemřel v důsledku vnitřních zranění.
Jeho legenda ale nezmizela a nevyčpělo ani jeho mistrovství v bojových uměních. Připomeňme si jeho památku nejslavnějším soubojem, ve kterém se postavil šaolinskému mistrovi a neomezenému vládci ostrovní pevnosti – Hanovi.
Rama vs. Cecep Arief Rahman (Zátah 2)
Gareth Evans, velšský scenárista a režisér působící v Indonésii přišel v roce 2011 s filmem, který předefinoval choreografii bojového umění na stříbrném plátně. Jmenoval se Zátah (The Raid) a vyprávěl o policistovi z Jakarty. Ten spolu se svými kolegy ve zbrani musel přemoci celý bytový dům, aby se dostal k hledanému zločinci žijícímu v nejvyšším patře.
Temná, krvavá depresivní podívaná dostala o tři roky později pokračování, v němž je policista opět nasazen do akce. Jeho cílem je najít a zneškodnit mafiánského bosse Banguna.
Na cestě k cíli musí vyhrát opět řadu soubojů a stejně jako v jedničce, i v pokračování jsou syrové až na kost a chvilkami se vám zdá, že cítíte bolest postav na obrazovce. Přesvědčte se sami.
Donnie Yen vs Sammo Hung (Ip Man 2)
Hrdinný Ip Man v prvním díle srazil všechny Japonce, kteří se proti němu postavili, na kolena. Ve dvojce chce už jen mít svůj klid a založit si vlastní školu kung-fu. Nejdříve si ale musí získat respekt místní komunity a ukázat, že díky svým schopnostem může čelit i nejobávanějším mistrům bojového umění.
Do cesty se mu mimo ně postaví i zkorumpovaná policie a v druhé polovině filmu arogantní britský boxer Twister. Po jedničce tak dostáváme zase o něco jednodušší děj.
Ten cílí hlavně na emoce, ale to je vlastně jedno – nejdůležitějším prvek je kung-fu, a to zde vypadá opravdu skvěle. A je o to více zábavné, když si jím nakládají do těla dva mistři na vratkém stole.
Jet Li vs Chin Siu Ho (Pěst legendy)
Tento remake filmu Pěst plná hněvu označil Jet Li za své vrcholné dílo. A my s ním do jisté míry souhlasíme. Pěst legendy totiž na rozdíl od většiny tématických podobných filmů nekašle na příběhovou linii a nebojí se otevřít ožehavá témata.
Základní scénář je sice prostý – žák chce pomstít svého učitele – ale ve filmu se promítá i problematika rasismu Číňanů vůči Japoncům.
Mimo to se tvůrci rozhodli vyhnout často používané technice wire-fu (herci spolu bojují zavěšeni na drátech), a tak vše, co na plátně vidíme, je jen dokonale čistá práce choreografa a bojovníků. U souboje Jet Liho s Chin Siu Hoem tak zřejmě budete jen uznale kývat hlavou.
Donnie Yen Vs Wu Jing (Zóna smrti)
Hongkongský buddy film Zóna smrti vypráví o spojení dvou mužů – detektivů Chana a Ma. Ti se dají dohromady, aby pomstili smrt Chanova bratra, kterého zavraždil mafiánský boss Po. Na cestě se ale musí postavit jeho krvelačnému gangu, co je bude stát spoustu sil. Opět velice jednoduchá dějová premisa má v tomto případě jeden velký problém.
Bojových scén je málo a objevují se až na konci. Částečně je to způsobeno kastingem Donnieho Yena. Ten původně ve filmu být neměl a že se z něj stane přehlídka bojového umění bylo rozhodnuto až posléze. Nicméně, některé scény jsou samy o sobě perfektní a zábavné, jak dokládá souboj teleskopického obušku proti noži.
Jackie Chan vs Benny Urquidez (Pojízdná kantýna)
Ztřeštěná komedie Pojízdná kantýna je typickou ukázkou tvorby Jackieho Chana z 80. let. Nejde o nic převratného, ale díky bláznivému humoru a choreograficky propracovaným soubojům se bavíte po celou dobu stopáže.
V této komedii se navíc setkala slavná hongkongská trojka Jackie Chan, Sammo Hung Kam-Bo a Biao Yuen, takže dostanete naservírovanou porci kung-fu na stříbrném podnose.
Jackie a Biao jsou provozovatelé pojízdné kantýny, kterým změní život setkání s prostitutkou Sylvií. Ta zdědila obrovské majetky, a tak o její peníze a život usiluje mafie. A naši hrdinové se samozřejmě postarají o to, aby se jí nic nestalo. Bude je to ale stát řadu kopanců do obličeje.
Zen vs. Thomas (Duch boje)
Deset let starý snímek od Prachye Pinkaewa zasadil do hlavní role dívku se superschopností. Dokáže věrně napodobit jakýkoli bojový pohled, který vidí na vlastní oči. Využít se svoje schopnosti rozhodně v momentě, kdy její matka onemocní rakovinou.
Rodina nemá peníze na léčbu, ale má několik dlužníků, ze kterých se hlavní hrdinka rozhodne dluh vymlátit. Je autistkou, ale svoji superschopnost dokáže aktivovat tak, že pozře kousek čokolády. A jak se můžete přesvědčit na videu níže, postavit do cesty byste se jí nechtěli.
Jin vs. Leo (Klan létajících dýk)
Režisér Zhang Yimou proslul filmem Hrdina. Ten byl nominován na Oscara a šikovně skloubil vizuální hrátky s bojovým uměním. Klan létajících dýk je oproti tomu komornější film, ale opět je na pohled krásným portrétem Číny a její krajiny.
Vzdává hold bojovému umění a využívá všech prvků kinematografie, aby diváka okouzlil. To se mu daří i v samurajském souboji Jina a Lea.
Bonus: Po vs. Tai Lung (Kung Fu Panda)
Na popularizaci kung-fu se v minulosti podíleli hlavně Bruce Lee a Jackie Chan, ale nejmladší generace už vyrůstala na animované pohádce ze studia DreamWorks. V jejím středu byla panda, která se i přes své přirozené indispozice naučila kung fu a natřela to všem.
Film se sice jen stěží dotahuje na animované klasiky, ale nelze mu upřít sympatické poselství a zábavnost. Vrcholem je pak samozřejmě souboj s gepardím záporákem.