Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 11. 8. 2020 svátek má Zuzana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Slovensko
12
Antonín Havlík
Matěj Toman
30. prosinec 2018, 16:49
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2018 jsou ta nejlepší?

Podívali jsme se na alba vzniklá na domácí půdě v roce 2018. Tady jsou ta nejlepší z nich.

Antonín Havlík
Matěj Toman
30. prosinec 2018, 16:49
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Další rok, další várka vydaných alb za námi. Letošek byl pro český rap úspěšný – dostaly se k nám desítky výborných alb, mixtapů a projektů, jež stojí za pozornost a vybrat ty nejlepší z nich nebylo snadné. 

 

Rok 2018 byl rokem změn. Některé vztahy se urovnaly, některé vychladly a vytříbily se jiným směrem. Pro tuzemské posluchače byl tento rok takovým nepřímým propojením mainstreamu i undergroundu a jeho srovnáním na jednu úroveň.

 

Tedy, underground už není „len pre žebrákov“, ale jak jsme byli svědky, dokáže svým produktem oslnit i vrstvy mainstreamových posluchačů. A funguje to i naopak – známější tváře jsou občas schopny předat hodnotný zážitek i náročnějšímu posluchači (hlavně z toho důvodu, že z undergroundu samy pocházejí).

 

Obecně se dostává rap stále více do zorného pole posluchače hlavního proudu, což je celosvětový trend, který u nás může stylu jen pomoci. Jak známo, konkurence je v českém rapu dnes vysoká, a proto jsme při výběru posuzovali zejména originalitu, ochotu vyjít z komfortní zóny ať už po textové či hudební stránce, kvalitu zvuku i celkovou koncepci alba. 

 

Opět připomínáme, že jde o náš subjektivní názor, který se od každého jiného pochopitelně může lišit, ale neváhej nám dát vědět v komentářích, jaká alba doporučuješ a samozřejmě také zahlasuj v anketě.

 


 

df

10. Milion+ – KML

Hudební projekty složené z více kolaborujících interpretů jsou pro fanoušky vždycky zajímavým zpestřením. K tradici Milion+ patří bratrství a všudypřítomný „gang shit“, a proto vznik společné desky KML (Krtek Money Life) zase tolik nepřekvapil. 

 

Na žádné skladbě není jediný interpret sám, a proto se na albu dočkáváme vzájemného slazení, zaobaleného do krusty mladické urvanosti, které ale trochu ke škodě nepoodhaluje ze zákulisí raperů v zásadě nic nového. 

 

Některé skladby si sice mohou pohrát se statikou nejednoho klubu pod náporem skákajících fanoušků, jinak jsme ale u desky postrádali koncept, který by jí velmi pomohl. Samotné avizované smečkovství je sice na české poměry v této podobě celkem originální záležitostí, na samostatné album by to pro někoho mohlo být málo.

 

Projekt ucelují jen vybrané skladby, kterým (samozřejmě kromě rapu) pomáhají výborné moderní beaty. Můžeme se setkat s odkazem na staré projekty i na vyjádření respektu vůči hudební minulosti rapového žánru. Jde o zajímavé CD, jež se bude vyjímat ve sbírce každého fanouška labelu Milion+, jde o další fragment do sbírky současného českého rapu. 

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

9. Smack a Huclberry – 160 EP

Z dílny labelu A51 letos vzešlo mnoho dobrého. Smack je aktivní raper, držitel dvou Andělů, který se snaží na scéně spoustu věcí posouvat, ať už v oblasti videoklipů, velkolepých koncertů nebo samotného experimentu s hudbou.

 

Společný zimní projekt Smacka a Hucla sice není plnohodnotné album, jde o EP složené z šesti skladeb, přesto si umístění v žebříčku zaslouží. Co track, to nekompromisní smršť na uši posluchače a tento fakt umocňuje nejen návrat Igora aka White Russiana, který si se Smackem po hudební stránce výborně rozumí.

 

Projekty s krátkou stopáží mají zásadní nevýhodu: často fanouška tolik nechytí do atmosféry celku, jen nabídnou to nejlepší (a často ani to ne) a spoléhají, že to bude stačit. Z pohledu grimeového fanouška se ale u 160 EP není proč bát, Smack i jeho hosté ukazují nejlepší kondici. 

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

8. Nik Tendo – 7

Jestli něco Nik Tendovi v minulých projektech trochu skřípalo, na albu 7 všechno zapadlo do sebe. U málokoho jsme mohli vidět za tak krátkou dobu tak výrazný posun.

 

Debut playboye z Pardubic je profesionálně odvedenou prací balancující na hraně rapu a popu. Díky relativně krátkým skladbám a různorodosti je deska dynamická. Nik tady dokazuje, že má čich na chytlavé refrény, a zábavnými beaty proplouvá hravostí sobě vlastní. 

 

Projekt oslavující hedonismus a zároveň odhalující jeho stinné stránky je přístupný, ale zároveň komplexní a propracovaný. Ačkoliv part slovenského dua na osmém tracku přeskakujeme a dancehallové věci v podobě Dominiku! Nekonečný příběh bychom klidně oželeli, velmi rádi se i po delší době vrátíme k úderným Jizvám, bezchybnému Sedm nebo Hvězdám s Calinem.

 

Domácí rapeři, jež jsou ukřivděně ustrnulí v „tom pravém rapu, co má smysl a výpovědní hodnotu“, radši zavírají oči, protože tak zvukově vyzrálý a precizně nahraný debut by si přál každý z nich, ač to velmi neradi přiznají.

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

7. CASHANOVA BULHAR – Off Season

Sportovní nadšenec ze Sofie tvoří spolu se svým uskupením DVOJLITRBOYZZ velmi příjemný protipól všemu patosu v podobě pohodového hiphopu a snaživců obracejících se tak, jak trendy pískají, s vidinou dalších 311 zhlédnutí a snad i bookingu v Šumperku.

 

Bulhar na Off Season pokračuje v tom, co mu jde nejlépe. Nevybíravým způsobem trefně komentuje bizarní dění na fotbalové a bulvární scéně, to vše za doprovodu výbojných beatů a s kolegy, kteří to mají nastavené stejně. 

 

Šestitrackové EP je ucelené a zábavné po celou svou délku a my jsme jen rádi, že mu k pozornosti pomohla sloka Tomáše Kučery, která namířila reflektory na titulní píseň. Je zkrátka fajn poslouchat rozbujelou tvorbu někoho, komu je jedno, zda nějakým barem neurazí sedm fanoušků a jestli z toho všeho zaplatí nájem. „Hledám side hoe, co mi dá blowjob za to, že ji vezmu na Úžasňákovi 2.“

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

6. Sheen a Jickson – Grál

Jickson a Viktor Sheen nechtějí o hudbě jen kecat, chtějí hudbu dělat. A tak ji dělají. Druhému jmenovanému loňský odchod z labelu Blakkwood velmi prospěl. Už jeho sólovka Jungler ukázala, že chce být progresivním interpretem, který má zájem vystoupit ze své komfortní zóny, a tento krok se ukázal jako naprosto správný.

 

S Jicksonem se na této desce setkal, aby proťali své dvě přednosti: melodické vokály a nekompromisní rap a našli tak svůj pomyslný Grál. Ten ostatně pevně drží koncepci projektu a my se tak nacházíme na trochu temné cestě dvou mladých interpretů, kteří nám popisují jak frustraci z nepříjemných životních okamžiků, tak pomocí metafor i světlé stránky své rapové kariéry, která v současnosti vzkvétá a sahá výš a výš.

 

Duo svého stanoveného grálu tímto albem dosahuje. Jde o jeden z nejpropracovanějších projektů obou raperů a jsme velmi zvědavi, kam svou tvorbu dotáhnou v dalším roce.

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

5. ASAP Jarda – Dirty Jarda Tape

Jardič se nechal vystřelit na orbit v zájmu Sociálního rapového svazu, aby ukázal, že Opak Dissu už déle není jen satirickým uskupením žertovně poukazujícím na tuzemské rapové tendence. 

 

Na plnohodnotném, čtyřicetiminutovém albu v tom díkybohu pokračuje, ale přidává i osobnější zpovědi a znát je i jeho touha více experimentovat. Nejtvrdší vokál českého rapu sedí k řezavým basám a nakažlivým melodiím perfektně. ASAP Jarda moc dobře ví, v čem tkví jeho rap appeal. Všemi deseti schvalujeme také výběr produkcí od méně známých beatmakerů.

 

Grandorfský chrlič má v každé sloce co říct a mnohdy pronáší jedny z nejoriginálnějších řádků, které máme u nás možnost slyšet. Ať už jde o rapovou baladu 123, vtipné Hoď se do klidu, striktní Mimo nebo Karmu 22 způsobující husí kůži, Jarda je všestranný umělec stoupající z hlubin nejlegendárnější facebookové skupiny na pozici jednoho z nejzáživnějších raperů u nás.

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

4. Voodoo808 – Techno808

Už píšeš rozlícený komentář? Voodoo808 už pár let hbitě produkuje a letos začal i rapovat. Po poslechu jeho tapeu Techno808 musí každé zběhlejší ucho poznat, že má Voodoo cit pro úderný zvuk s nenápadnými, ale o to víc chytlavými melodiemi. Připočtěte k tomu výchozí pozici z labelu rapera s nejvytříbenější flow v Česku, kterým se zřetelně zdravě inspiruje a máte snad největší překvapení českého rapu za rok 2018.

 

Zvukově je Techno808 extrémně precizní a vzhledem k tomu, že si ho celé sám produkoval, mixoval i masteroval, smekáme. Tematicky tracky bodají do všemožně podivných postaviček české rapové i youtubové scény, ale Voodoo nezůstává jen na povrchu. Na několika tracích, včetně skvělého Tuningového Báva, vzpomíná i na své strastiplné dětství a patálie života na ulici.

 

Přijít na chuť netradičnímu projevu možná může někomu chvilku trvat, ale tak to v podobných případech bývá. Voodoo je fresh, aktuální, úderný, zábavný a my se – vzhledem k jeho produktivitě – nemůžeme dočkat dalších věcí.

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

3. Yzomandias – Sbohem Roxano

Jestli je na české scéně někdo, kdo prošel obrovským pokrokem, prací na sobě a kdo si současnou pozici právem zaslouží, je to Yzomandias. S přibývajícími facetaty jako by se navyšoval jeho nadhled nad českou scénou a letos to stvrdil právě albem Sbohem Roxano, které navazuje na o rok staršího bráchu Zhora vypadá všechno líp.

 

Loni jsme tomuto CD dali první místo, bylo vyladěné, ukázalo Yzomandiase v naprosto nové formě. Letošním projektem svůj loňský triumf sice nepřekonal, ale zato jsme se dočkali projektu, který ukázal, kam se bude nadále vyvíjet český rap.

 

Že je Yzomandiasův gang stále početnější, ba i silnější, dokazuje sestava hostujících interpretů na albu, jež zastupují dvorní jména z labelu Milion+, ke kterým se přidávají v dřívějších letech zdánlivě neslučitelní interpreti, jako je třeba Smack nebo Čis T.

 

Zaběhlí interpreti dávají frontmanovi M+ props a ukazuje se, že ti, kteří o něm pochybovali, udělali obrovskou chybu. Na albu zaznívají témata seskládaná z drahého oblečení, štosů peněz, lásku rozdávajících dívek a cesty za úspěchem.

 

Fanoušci jsou ukojeni a my, když to podtrhneme a sečteme, vlastně také. Dostáváme desku, ze které sice puká hlava každému zarytému oldschoolerovi, ale také jde o nejsoučasněji znějící rap v Česku. 

 

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

 2. Sergei Barracuda – Pouliční ekonomická 3

Sergei dosáhl v poslední Pouliční ekonomické svého dosavadního vrcholu. Ke svému originálnímu projevu nasáklému upřímností a flexem přidal notnou dávku experimentování. Spolu s pečlivě selektovanými produkcemi od těch nejpovolanějších si v ostravském studiu s DJ Bussym vybrousil stoprocentně profesionální projekt.

 

Kromě Noční Můry s nijak inovativně podanou tematikou, kterou jsme slyšeli od všech raperů devětkrát, jsou všechny tracky velmi solidní. Sergei na nich kombinuje ten nejaktuálnější americký zvuk s již zmiňovaným specifickým přednesem, což dohromady tvoří unikátní mix.

 

Přidejte schopnost vyhrát si s frázováním a flowem tak, jako současně nikdo jiný u nás, a vznikají řádky, které ani nemá cenu citovat, protože jejich síla spočívá v tom, jakým způsobem je Sergei podává.

 

Při poslechu Pouliční ekonomické 3 máme pocit, že tady konečně odhodil poslední okovy a naplno si vyhrál s každou slabikou tak, jak opravdu chtěl, ačkoliv to třeba mohlo znamenat, že budou někteří skalní spílat, že „už to není ono“. Pro nás je „ to ono“ právě toto album. „Burrrrrrrberry flannel!“

 


TOP 10: Nejlepší česká rapová alba za rok 2018

 1. James Cole – Stanley Kuffenheim

Loňský rok přinesl do českého rapu určité změny. Způsob konzumace i podoba tohoto žánru se proměnila. To je samozřejmě správně, jen to interpretům, kteří jsou na scéně už více než dekádu, neulehčuje jejich pozici. Přes deset let byli konkurencí neohroženi, teď je všechno jinak.

 

Rádi proto uvítáme projekt, který ukazuje, že i rapová stálice může přijít s něčím provokativním, zároveň experimentálním, a přesto nijak neshazujícím svou dosavadní tvorbu. James Cole jakožto Orfeus nebyl pro jeho fanoušky trefou do černého, ač je to možná škoda. Už ve skladbě Já chci jít dál z roku 2010 pěje o tom, že se nechce hudebně zaseknout na stejném místě. Odvaha k experimentům se cení, avšak záměr autora samozřejmě musí pochopit i konzument.

 

Když byl loni ohlášen návrat striktního zmrda Colea pod rouškou Stanleyho Kuffenheima, jenž měl za úkol spasit český rap, byli fanoušci u vytržení. Návrat tvrdého toxického rapu, jaký jsme měli rádi, psalo se v komentářích. Jinému by se možná mohlo zdát, že jde o krok zpět, bezpečná výhybka k tomu, co fungovalo. Není to tak.

 

Dočkali jsme se velmi osobního alba, kde Cole očišťuje svou minulost, za kterou není rád. Terapeutické album přineslo originální stezku raperovým univerzem vystřeleným někam hluboko do jiné dimenze.

 

Jestli avizovanou ambici „spasení tuzemského rapu“ album naplnilo, nebo ne, necháváme na každém posluchači. Z našeho pohledu jde o album zvukově velmi vyladěné, experimentální a kvalitní; takové, které by rozhodně nemělo zapadnout.

 

Jaké letošní album je podle tebe nejlepší?
James Cole – Stanley Kuffenheim
759 hlasů
Sergei Barracuda – Pouliční ekonomická 3
587 hlasů
Yzomandias – Sbohem Roxano
411 hlasů
Voodoo808 – Techno808
94 hlasů
ASAP Jarda – Dirty Jarda Tape
115 hlasů
Sheen a Jickson – Grál
181 hlasů
CASHANOVA BULHAR – Off Season
175 hlasů
Nik Tendo – 7
237 hlasů
Smack a Huclberry – 160 EP
136 hlasů
Milion+ – KML
266 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
14
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.