Stávají se fyzické peníze a platební karty minulostí?
V posledních letech dochází k boomu na trhu s inteligentními produkty každodenní potřeby. Hodinky už neukazují jen čas, ale mají stovky dalších funkcionalit; pomocí smartphonu můžete ovládat většinu domácnosti od pračky po žárovky, a tento trend bude pokračovat. Odhaduje se, že v příštím roce bude v oběhu už 30 miliard zařízení napojených na internet věcí – síť fyzických zařízení od spotřebičů po vozidla, která umožňuje propojení a výměnu dat.
Tento technologický posun zpohodlňuje naše životy po všech směrech – včetně provádění plateb. V Česku jsme to pocítili před pár dny po spuštění Apple Pay. Platba mobilním telefonem se stala realitou i pro uživatele jablečných zařízení, a její nesmírná pohodlnost pohltila tisíce našinců. Ale, jak se říká, fantazii se meze nekladou, a platit dnes můžete už lecčím od čipu v rukávu košile po prstýnek či náramek.
V nedávném průzkumu odpovědělo 44 % dotazujících, že by dokonce preferovali, aby platba proběhla zcela bezkontaktně a bez nutnosti fyzicky se zastavovat u pokladny. Do budoucna můžeme tedy počítat s nástupem plateb pomocí wearables, které přestanou být zábavou milovníků technologií a stanou se požadavkem běžných zákazníků. A protože budoucnost už leží před prahem, dali jsme pro vás dohromady výběr nositelných platebních pomůcek, které jsou k dispozici už dnes.
Prstýnek
Společnost Visa před třemi lety na olympijských hrách v Riu rozdala 45 vybraným atletům prstýnky. Uvnitř nich se nacházel mikročip umožňující platbu, stačilo jen přejet nad terminálem umožňujícím bezkontaktní transakce. Prstýnky byl voděodolné a nebylo třeba je nijak dobíjet. O pár měsíců později byl tento produkt v mírně odlišné formě k dostání i pro veřejnost. Později svůj platební prsten spustila pro své klienty i společnost Bankwest. Vývojáři z Ringly se zaměřili hlavně na to, aby prstýnek měl pohledný design a přidali mu řadu funkcí. Kromě placení jej můžeš využít k trackování chůze a nebo jako prodlouženou ruku svého smartphonu – po spárování přes BT ti budou docházet notifikace do prstýnku (zbarví se/zavibruje) z vybraných aplikací. Nemusíš tedy telefon kontrolovat, dokud to není nutné.
Hodinky
Mezi wearables, s nimiž lze platit, se hodinky uchytily nejvíce. První chytré hodinky (s kalkulačkou) vznikly už v 70. letech, a první hodinky s mobilními operačními systémy máme na trhu už 5 let. Díky jejich oblibě máme dnes k dispozici desítky druhů smartwatch, které umožňují placení. Od Samsung Galaxy Watch, přes LG Watch Sport po Apple Watch, dnes máte opravdu nepřeberné množství chytrých hodinek, které stačí přiložit k bezkontaktnímu terminálu a máte vystaráno.
Náramek
Další možností je pořídit si platební náramek. I těch je už na trhu poměrně dost. Elegantním řešením je náramek od českého Twista. Ten má podobu gumového pásku, je voděodolný a nepotřebuješ k němu nabíječku. Můžeš tedy platit jen mávnutím ruky, neboť má v sobě vloženou miniaturní platební kartu. Další jsou třeba sportovní náramky jako Jawbone UP4, které zároveň měří tvé běžecké či posilovací výkony.
Další wearables
Možností, kam dostat miniaturní platební kartu nebo čip, je opravdu spousta. Faktem je, že nejoblíbenějšími ale v budoucích letech budou výše vypsané hodinky, náramky a prstýnky. Nicméně, už v roce 2015 vznikla ze spolupráce skotské firmy a Lyle & Scott Barclaycard bunda, v jejímž pravém rukávu je zašitý čip. Stačí mít tedy jen bundu na sobě a přejet rukávem nad terminálem. Univerzálním platebním počinem je PayCapsule Flex, páse o velikosti cedulky na oblečení, který si můžete všít do oblečení, nebo kam vlastně jen chcete. Futuristickou vizí jsou voperované čipy pod pokožku mezi palcem a ukazováčkem, které ale už i nyní mají někteří lidé platící kryptoměnami.