Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 22. 11. 2019 svátek má Cecílie

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
3
František Kulhánek
22. červen 2019, 13:34

Semjon Mogilevič: Jeden z nejvlivnějších šéfů ruské mafie se v minulosti podílel i na výrobě falešné Absolut vodky

Mohou za jeho svobodu skutečně nadstandardní vztahy s ruskými politiky?

František Kulhánek
22. červen 2019, 13:34
Semjon Mogilevič: Jeden z nejvlivnějších šéfů ruské mafie se v minulosti podílel i na výrobě falešné Absolut vodky
Zdroj: wikipedia.org / Alvesgaspar
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Tajuplnost a mystéria, která z ruské mafie srší, lidi přirozeně přitahují. Dnes zamíříme do samého centra Bratvy, jak se ruská mafie nazývá, a podíváme se na život bosse všech bossů, jak je evropskými i americkými úřady označován.

 

Řeč bude o Semjonu Mogileviči, muži, o němž se předpokládá, že řídí většinu syndikátů ruské mafie po celém světě. To však není zdaleka vše. Zároveň se řadil do top 10 nejhledanějších zločinců světa a FBI ho popsala jako nejnebezpečnějšího gangstera na světě

Semjonovy prvé aktivity

Život malého Semjona se začal psát nedaleko Kyjeva 30. října 1946. Paradoxně tak nepochází z Ruska, ale z dnešní Ukrajiny. V prvních letech jeho života nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být Semjon v budoucnu obávaný a vysoce postavený muž ruské mafie. Židovské kořeny jeho status spíše podkopávaly. Obyčejné dětství na kyjevském předměstí skončilo ve chvíli, kdy se rozhodl jít studovat ekonomii na Lvovskou univerzitu.

 

V této oblasti se okamžitě uchytil, ale ne právě činností, která by byla legální. Počátkem 70. let obchodoval s cizími měnami, což bylo v tehdejším SSSR nezákonné. Brzy byl pro tyto skutky obviněn. Svět obchodu ale nebyla jediná oblast, kde začal uplatňovat své pověstné zločinecké praktiky.

 

Vedle výnosných obchodů s měnami se začal pohybovat i v zločinné skupině Ĺjubereckaja v Moskvě. Po obviněních z roku 1974 byl následně obviněn i v roce 1977, kdy se na pár let ocitl i za mřížemi.

 

Náprava po vykonání trestu se však nekonala. Již krátce po propuštění našel svůj nový zdroj obživy. Využil masivní emigrace Židů do Izraele, aby jim nabídl služby, které by jinde hledali jen marně. Zoufalým uprchlíkům nabízel odkoupení jejich majetku s příslibem, že peníze jim pošle do jejich nového domova. Tyto peníze však lidé už nikdy neviděli.

 

Přišli tak o své cennosti i nemovitosti, zatímco majetek Dona Semjona, jak mu mnozí říkají, rostl rapidním tempem. Majetek ale nebylo jediné, co rostlo. Spolu s majetkem rostl i jeho vliv. V roce 1985 se stal spoluzakladatelem mocné zločinecké organizace operující na území Moskvy.

 

Už v této době byl podle FBI klíčovou osobu na praní špinavých peněz pro Solntsevskaja Bratva, jak se organizace přezdívá. Členům také jistě pomohly velmi dobré vztahy s FSB (pozn. ruská tajná služba). Nekale vydělané peníze investoval do svých dalších ilegálních aktivit na černém trhu. Obchodní duch mu tedy rozhodně nechyběl.

 

V roce 1990 již jako milionář odešel s vidinou ještě většího bohatství sám do Izraele. Na blízkém východě začal okamžitě své peníze investovat a založil i několik společností. Vše navíc zcela legálně.

 

Naoko se tedy jevil jako vážený obchodník a byznysmen, ale pod povrchem vzkvétaly jeho investice na černém trhu. Jeho sféra vlivu se pohybovala zejména v pašování drog, prostituci, prodeji zbraní a praní špinavých peněz, tedy klasické mafiánské aktivity.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia

Nelegální továrna na výrobu Absolut vodky

V roce 1991 se však znovu ocitl na starém kontinentu, tentokrát v Maďarsku, kam se přestěhoval kvůli své nové přítelkyni Katalin Papp. Během jejich vztahu spolu zplodili tři děti a jako bonus získal Mogilevič i maďarské občanství a pas.

 

Usazený ve vile nedaleko Budapešti pokračoval v investicích do široké škály podniků, např. Army Co-Op, která vyráběla protiletadlové zbraně, ale podnikal i v méně závažných společnostech. Podepsal se například na výrobě padělané vodky Absolut na maďarském území. Řeč přitom není o pár desítkách či stovkách litrů destilátu, ale reálných průmyslových množstvích.

 

Jeho ilegální továrna měla natolik velký dosah, že v určitém okamžiku falešná vodka zcela nahradila nápoj této značky na trhu. Kdo byl samozřejmě nejvíce poškozen, byla švédská značka Absolut, která vyvinula obrovské úsilí, aby této ilegální výrobě zamezila.

 

Obchod s alkoholem byl ukončen až v roce 1995, kdy byla jeho továrna odhalena. Při zatýkání podezřelých osob a prohledávání prostorů bylo zajištěno 600 000 naplněných a téměř 800 000 prázdných lahví s polepem značky Absolut. Mogilevič však vyvázl bez následků.

 

Vedle vyrábění destilátu podnikal mnoho dalších aktivit, například získal v roce 1994 úplnou kontrolu nad Inkombank, která patřila mezi největší soukromé banky v Rusku. Řízením soukromé banky se mu opět otevřely nové možnosti. Na jedné straně se mu otevřel mezinárodní svět obchodu, na straně druhé vlastnil dokonalý nástroj na legalizaci svých ne tak zcela legálních příjmů.

 

Pomocí Inkombank a Bank Menatep měl prát špinavé peníze v hodnotě 10 miliard dolarů. V souvislosti s těmito podezřeními banka v roce 1998 zkrachovala.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia

Narozeninová party v Praze

V květnu 1995 se Mogilevič dokonce objevil v Praze. Cílem cesty mělo být setkání se Sergejem Michajlovem, vedoucím Solncevské mafie, které mělo proběhnout na narozeninové oslavě jednoho z výše postavených členů této organizace.

 

Narozeninovou party, která se konala v restauraci „U holubů“, která spadala pod Mogilovičův majetek, však navštívila i dobře informovaná policie a speciální jednotky. Z bujaré oslavy zadrželi přibližně 200 přítomných, mezi nimi i desítky prostitutek, čehož následkem bylo 30 vyhoštěni ze země.

 

Proslýchá se, že tato oslava měla být pro Mogileviče poslední, protože se údajně plánovala jeho poprava pro spor o splátku ve výši 5 milionů dolarů. Mogilevič se však na místě neukázal, což se připisuje jeho nadměrně dobrým vztahům s tehdejší českou policií.

 

Proslýchá se totiž, že tehdejší vedení české policie úzce spolupracovalo s ruskou mafií. Krátce poté se česká strana snažila tyto spekulace zastavit a ministerstvo vnitra udělilo Mogileviči 10letý zákaz vstupu na své území.

 

Maďarské orgány v této věci ještě přitvrdily, když Mogileviči udělily „titul“ persona non grata, tedy nežádoucí osoba. Jeho zločineckým aktivitám se vzepřela i britská strana, když mu zakázala vstup na své území a prohlásila ho za jednoho nejnebezpečnějších mužů světa. Mogilevič se však rozhodně nechystal stáhnout do pozadí a v roce 1996 získal velký podíl ve firmě Suchoj, významném výrobci zbraní.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia

Jeho činnost stála Čechy 100 miliard

Mogilevičovo jméno se vyskytlo i v obrovské kauze „Lehké topné oleje“, která se odehrála v letech 1990 až 1996 v Československu a později v Česku. Podstatou aféry bylo různé zdanění komodit podle toho, jak byla komodita nazvána. Rozdíly ve zdanění činily jen pár korun, ale v množstvích stovek tisíc litrů byly ztráty českého národa obrovské. Odhaduje se, že české daňové poplatníky tato aféra stála 100 miliard korun.

 

V letech 1997 a 1998 se odhalila další jeho nekalá činnost. Podle kanadských novinářů měl spolu i s Michajlovem prát špinavé peníze pocházející z činnosti ruské mafie prostřednictvím společnosti YBM Magnex International Inc. a Bank of New York, které vystupovaly na torontské burze (TSX).

 

13. května 1998 najely desítky agentů FBI do sídla společnosti YBM Magnex v Newtownu v Pensylvánii. Akcie této společnosti, jejichž hodnota se dosud pohybovala na úrovni 1 miliardy dolarů, se ze dne na den staly bezcenné. V těchto letech se stal ostře sledovanou osobou FBI a podle některých zdrojů přestal od konce 90. let cestovat do Evropy.

 

Semjon Mogilevič / boss bossov / ruská mafia

Mezi deseti nejhledanějšími

V roce 2003 FBI přitvrdila a Mogileviče připsala na seznam nejhledanějších zločinců světa. K jeho zatčení došlo až v 24. ledna 2008 přímo v Moskvě, ale za mřížemi si dlouho neposeděl. Podle tamních úřadů nebyla obvinění na jeho osobu natolik závažná, aby nemohl být propuštěn na kauci. 24. července 2008 tak už znovu dýchal čerstvý vzduch.

 

Půl roku nato byl FBI jmenován jako 494. zločinec, který byl umístěn do seznamu „top 10 nejhledanějších“. Na seznamu se udržel až do prosince 2015, kdy ho ze seznamu vyřadili s vysvětlením, že již nesplňuje všechna potřebná kritéria.

 

FBI se ho však ani poté nevzdala a za zločiny, které na americké a kanadské půdě způsobil, žádala Moskvu o jeho vydání, ta ale rozkazu nikdy nevyhověla. Proslýchá se totiž, že vazby Semjona Mogileviče s ruskou politikou jsou natolik hluboké, že by si to Rusko nemohlo dovolit.

 

Expert na ruskou historii a bezpečnost Mark Galeotti pro portál realrussia.media říká: „Ruský stát je velmi kriminalizovaný a pronikání podsvětí a politického světa vedlo režim k tomu, aby čas od času používal zločince jako vládní nástroje.“ Z toho důvodu zřejmě FSB Mogileviče před FBI skrývá.

 

Zdroj: realrussia.media, businessinsider.com, wikipedia.org, typepad.comFoto: youtube.com / Pop-A-Lot / CBS News, unsplash.com Tagy: podsvetie, mafia, Ruská mafie
Ohodnoť článek
54
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.