Bývalý šéfdesignér Applu za sebou nechal pozoruhodnou sbírku výtvorů.
Jony Ive v pátek překvapivě oznámil, že končí jako šéfdesignér Applu. Oznámil to v tiskové zprávě, kde za důvod svého odchodu označuje založení vlastního designového studia LoveFrom. Informace okamžitě způsobila pokles hodnoty společnosti Apple o 9 miliard dolarů.
Nic jiného nedokáže lépe popsat, jak moc důležitý byl Sir Jonathan Paul Ive pro kalifornského giganta. Nicméně, spolupráce muže, který nadesignoval iMac, iPod, iPhone či Apple Watch, bude s firmou i nadále pokračovat v externí formě.
Pojďme si u příležitosti jeho odchodu představit ty nejvíce přelomové designy, pod něž se tento britský génius podepsal.
iMac G3 (1998)
Po návratu Steva Jobse do Applu v roce 1997 se začaly dít věci. Firma začala naplňovat ambiciózní vize svého CEO a Jony Ive jim dával jednoduchý a minimalistický tvar. Jeho prvním velkým designovým počinem pro Apple byl The iMac G3. Ve světě šedých počítačů, které vypadaly velmi obdobně, se najednou vynořil barevný zaoblený stroj z průhledného plastu. Apple jej nejprve nabízel pouze v modré variantě, ale později přibylo dalších 10 barev včetně citrónové či jahodové. Byl to první počítač od Apple, který měl porty USB a neobsahoval disketovou mechaniku.
iBook G3 (1999)
O rok později představil Steve Jobs iBook, který byl přenosnou obdobou stolního počítače The iMac G3. A nesl si s sebou i netradiční designové prvky z pera Jonyho Iva. Průhledné a barevné komponenty si získaly oblibu. Laptop od Applu tak zahalil gumovo-plastový obal v několika barevných provedeních od klasické modré, přes mandarinkovou po indigovou. Obdobně jako iMac, také iBook disponoval pouze USB porty, ethernetovou zásuvkou, modemem a optickou mechanikou. Zároveň byl jedním z prvních laptopů, které mohly být na objednávku vybaveny bezdrátovým připojením.
iPod (2001)
V roce 2001 přišel Apple s MP3 přehrávačem, který do jisté míry způsobil revoluci na trhu. Nešlo o první přehrávač svého druhu, ale díky své jednoduchosti a přívětivému uživatelskému prostředí jasně překonal všechny walkmany i diskmany. Do iPodu s kapacitou 5 GB si člověk mohl nahrát, co chtěl, a přehrávání písniček nebylo nikdy jednodušší. Neuvěřitelně prostý design sestával z pěti tlačítek a kolečka, kterým se dalo pohodlně scrollovat mezi písněmi. Tato malá krabička dominovala hudebnímu trhu do doby, než její funkci pohltily iPhony a stala se zbytečnou.
iMac G4 (2002)
Nová řada iMaců se od té předchozí dramaticky lišila. Zmizely barevné kombinace a design se proměnil v něco, co mohlo připomínat stolní lampičku. Jony Ive dokázal všechny komponenty umístit do kopulovitého podstavce s optickou mechanikou, z nějž vycházelo ohebné rameno s ultra tenkou obrazovkou. Design nového iMacu byl tak překvapivý a neobvyklý, že se dostal na obálku magazínu Time.
iPhone (2007)
Přelom a nejdůležitější design Jonyho Iva. První iPhone způsobil na trhu, podobně jako před ním iPod, revoluci. Poprvé zkombinoval funkce iPodu s funkcemi telefonu a přenosného počítače a přidal dotykovou obrazovku a možnost připojení k internetu. Apple tehdy změnil způsob, jakým komunikujeme a získáváme informace. Od roku 2007 prošel iPhone řadou designových proměn a dodnes zůstává mimořádně oblíbenou stálicí na trhu.
iPad (2010)
Před devíti lety uvedl Apple na trh svůj první tablet. Jony Ive jej vybavil již zaběhlými designovými prvky. V podstatě šlo o verzi iPhonu s velkou obrazovkou. Zařízení tak bylo kompatibilní s většinou již existujících aplikací a šlo tedy jen o ještě přívětivější nástroj k hraní her, brouzdání po internetu či sledování filmů.
iOS 7 (2013)
Jony Ive se ale jako šéfdesignér nepouštěl jen do hardwaru. Zásluhu má například na první velké obrodě uživatelského prostředí iPhonů. Operační systém iOS 7 přinesl nový design ikonek aplikací, vybarvil je pastelovými barvami, doplnil průhlednými notifikacemi a změnil úvodní obrazovku. Jony Ive v roce 2013 vdechl iPhonu nový život.
Apple Watch (2014)
Hodinky od Applu navázaly na jednoduchý minimalistický design předchozích zařízení. Jony Ive jim naordinoval obdélníkový displej, dvě postranní tlačítka a vyměnitelné pásky. Tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli. Oproti konkurenci měly Apple Watch nízkou výdrž baterie a vysokou cenu, nicméně jejich design opět předčil všechny kolem sebe.
Bonus: Steve Jobs Theater (2017)
Součástí nového sídla společnosti, které se rozprostírá na 260 kilometrech čtverečních a pracuje v něm přes 10 tisíc zaměstnanců, je také skleněná kruhová budova, která se jmenuje Steve Jobs Theater. Jde o auditorium věnované Stevu Jobsovi. Hlavním architektem byl Norman Foster, nicméně Jonathan Ive na projekt dohlížel. Během procesu navrhování trval na tom, aby se s budovou zacházelo jako s produktem Applu – chtěl několik prototypů a upravoval design v návaznosti na moderní trendy.