Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 24. 2. 2020 svátek má Matěj, Matyáš

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
46
František Kulhánek
13. červenec 2019, 12:09
Čas čtení: 4:16

Jsou e-cigarety nebezpečnější než klasické, nebo jsou vhodnou alternativou, která s sebou nenese zdravotní rizika?

Dennodenně nám jsou předkládány rozporuplné informace. Na jednoznačnost si však ještě budeme muset počkat.

František Kulhánek
13. červenec 2019, 12:09
Čas čtení: 4:16
Jsou e-cigarety nebezpečnější než klasické, nebo jsou vhodnou alternativou, která s sebou nenese zdravotní rizika?
Zdroj: wikipedia.org / TBEC Review
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
46
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Posledním trendem v kouření jsou jednoznačně e-cigarety. Ještě před pár lety jsme je viděli jen sporadicky. Pokud někdo vytáhl e-cigaretu před deseti lety, většina okolí na něj dívala se zájmem. V současnosti se staly e-cigarety tak běžnými, že podobný obrázek na ulici už nikoho nepřekvapí.

 

Zejména mezi mladší populací se kouření elektronických cigaret v posledních letech velmi rozšířilo, za což mohla i silná kampaň výrobců, která se nesla a v podstatě stále nese v duchu „e-cigareta je bezpečná náhrada normální cigarety“. 

Módní záležitost

V neposlední řadě se elektronické cigarety staly i jakousi módní záležitostí. Klasické cigarety smrdí a jsou mnohými považovány za zastaralé, nemluvě o extrémně páchnoucích prstech. Elektronické přinášejí revoluci zejména v míře produkovaného zápachu, což nejednoho kuřáka okamžitě zaujme.

 

Kde je však pravda? Od doby, co tyto technologické výdobytky zaplavily ulice, společnost se rozdělila na dva tábory. První, který hlásá, že kouření e-cigaret je nanejvýš bezpečné a s normálními cigaretami se nedá ani srovnávat, a druhý, který říká pravý opak. Koncový uživatel je tím pádem z předkládaných informací nanejvýš zmatený.

 

  

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti? 

Největší problém – jsou na trhu velmi krátce

E-cigarety zaplavily trh s jasným poselstvím – lepší alternativa k obyčejným cigaretám. Nicméně je třeba si uvědomit, že zatímco o normálním kouření máme data za desítky let výzkumu, o novodobém kouření toho ještě mnoho nevíme. Dlouhodobé zdravotní následky se totiž teprve ukáží. My budeme první generací, která je na sobě bude pozorovat. Zájmem výzkumu jsou jen zhruba 10 let, což je velmi krátká doba k vyvození jasných závěrů.

 

Naši prarodiče ani rodiče s podobnými výrobky nemají zkušenost, proto je potřebný dostatek času na vyvození jasných závěrů. Jednoduše řečeno, i heroin byl kdysi velmi účinný lék „bez vedlejších účinků“. Kdo by tehdy čekal, že o desítky let později bude patřit mezi nejnebezpečnější drogy vůbec?

 

 

Skryté nebezpečí e-cigaret

Nedávná analýza chemických látek obsažených v e-cigaretách vrhá na tyto produkty velmi špatný stín. Všichni pravděpodobně chápeme, na jakém principu novodobé tabákové výrobky fungují. Základem e-cigarety je jistá kapalina, která se spaluje a následně odpařuje.

 

Kuřáci mají ve zvyku používat termín „pára“, který zní vskutku neškodně, ale aerosol vycházející ze zařízení není v žádném případě neškodná pára. Tato tekutina se totiž skládá z množství chemikálií, jejichž největší část tvoří propylenglykol, glycerol, nikotin a různé příchutě, přičemž míru nikotinu si může každý uživatel vybrat individuálně v rozsahu 0 až 20 mg. Páry mohou proto způsobovat onemocnění plic, srdce a samozřejmě rakovinu.

 

Největší nebezpečí se objevuje právě při jejich spalování. Při zvýšení teploty se chemikálie podrobují rozkladům a mění se na jiné chemické sloučeniny. Výzkumníci použili pokročilou metodu měření zvanou nukleární magnetická rezonanční spektroskopie a odhalili, že při spalování této kapaliny se tvoří zejména formaldehyd, který patří mezi nejznámější karcinogeny. V souvislosti s těmito výsledky vyvodili závěry, že v porovnání s tradičními cigaretami mohou e-cigarety představovat až 15krát vyšší riziko vzniku rakoviny.

 

Dalšími látkami obsaženými v kapalině jsou také těkavé organické sloučeniny, které dokáží svými účinky přispět k bolesti hlavy, nevolnosti či poškození vnitřních orgánů včetně jater, ledvin a nervového systému.

 

Značně zkoumanými jsou i samotné aromatické příchutě. Jak bylo zřejmé již na začátku, některé jsou nebezpečnější než jiné, ale v drtivé většině obsahují v různé míře látku zvanou diacetyl, která je spojována se závažným onemocněním – bronchitidou. Problémem jsou i nesprávně nebo nedostatečně uvedené látky obsažené v kapalinách.

 

 

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti? 

Komplexní výzkum

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 675 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 69.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jeden muž si mohl zapínat webkameru 13leté dívky. Nahrával si ji pak při velmi intimních okamžicích, říká Vít Klusák (Rozhovor)Jeden muž si mohl zapínat webkameru 13leté dívky. Nahrával si ji pak při velmi intimních okamžicích, říká Vít Klusák (Rozhovor)
Zvítězí v megazápase Tyson Fury, nebo Deontay Wilder? Názor nám řekl Karlos Vémola, Muradov i další bojovníciZvítězí v megazápase Tyson Fury, nebo Deontay Wilder? Názor nám řekl Karlos Vémola, Muradov i další bojovníci
„Jsou to dva roky, ale já mám pocit, že uběhl tak týden,“ říká Jozef Kuciak, bratr zavražděného novináře Jána Kuciaka (Rozhovor)„Jsou to dva roky, ale já mám pocit, že uběhl tak týden,“ říká Jozef Kuciak, bratr zavražděného novináře Jána Kuciaka (Rozhovor)
VÍCE

Metastudie z roku 2014 však přinesla do světa elektronických tabákových výrobků i trochu světla. jejím hlavním záměrem bylo odpovědět na nejdůležitější otázku: „Jsou elektronické cigarety méně nebezpečné než normální?“

 

I když ti nejeden odborník jistě řekne, že nejbezpečnější je nekouřit vůbec, výzkum Farsanilosa a Polosa přinesl důkazy, že by měly být skutečně méně škodlivou alternativou ke klasickému kouření. Tedy u kuřáků normálních cigaret by měla změna na elektro cigarety přinést i řadu zdravotních přínosů.

 

Rovněž však uvádějí, že i vlády jako takové mohou do celého systému přinést mnohem větší míru bezpečnosti v podobě zavedení přesných norem a kontrol kvality.

 

K těmto pozitivním záměrům dospěli poté, co objevili 97 odborných publikaci zabývajících se problémem elektronických cigaret, z nichž 15 bylo chemických analýz. Výzkumníci si jednotlivé studie rozdělili do několika kategorií.

 

 

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti? 

Výzkumy o bezpečnosti e-cigaret

Studie s takovým profilem mají jeden zásadní problém. Je třeba je považovat za neukončené a probíhající, neboť k získání pravdivých informací o bezpečnosti a riziku těchto výrobků je nutný i určitý časový rozsah. Lze je rozdělit na chemické, toxikologické a klinické studie, z nichž nejinformativnější, ale zároveň i nejnáročnější na provedení, jsou studie klinické.

 

Výzkumy o problému z čistě chemického hlediska jsou na jedné straně velmi efektivní a rychlé, poskytující jasné a neprůstřelné závěry, ale mají i své nevýhody. Mezi ně patří zejména soustředění na konkrétní chemické látky, logicky ty, které jsou známé z výzkumů z normálních cigaret, avšak mnohokrát ignorují neznámé, potenciálně nebezpečné látky.

 

Další nejasnosti vznikají i při zkoumání jednotlivých aromat. Ačkoli jsou tyto látky často schváleny pro použití, při zahřívání se jejich charakter značně mění a přináší neznámé účinky. Chemické studie tedy neposkytují zcela relevantní informace.

 

Studie Laugesena z roku 2008 a 2009 ale i tak přinesla jisté základní informace o povaze e-cigaret. Laugesen nenarazil na žádné těžké kovy, karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky ani fenoly, s výjimkou stop rtuti, formaldehydu a acetaldehydu.

 

Kromě toho se uskutečnily i analýzy na detekci karbonylových sloučenin. Goniewicz se spolu s kolegy zaměřil na 15 chemických sloučenin tohoto charakteru ve dvanácti různých e-cigaretách a přišli k závěrům, že z 15 byly detekovány jen 3 karbonyly (formaldehyd, acetaldehyd a akrolein), přičemž úrovně byly 9 až 450krát nižší ve srovnání s běžnými cigaretami.

 

Nejvíce přínosné jsou jednoznačně klinické výzkumy, ale také vyžadují nejvíce času a financí na realizaci. Jejich jádrem je totiž monitorování stovek kuřáků e-cigaret po mnoho let, čímž lze přiměřeně objasnit a prozkoumat profil bezpečnosti a rizik spojených s jejich kouřením.

 

 

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti?

 

Polosa a kolektiv sledovali 40 kuřáků běžných cigaret po dobu 2 let, během nichž jim na 6 měsíců naordinovali elektronické cigarety, aby zjistili, zda mohou skutečně sloužit v boji proti odvykání kouření normálních cigaret.

 

Výsledky byly následující. Po 24 týdnech kouření e-cigarety bylo pozorováno u 13 účastníků 50% snížení spotřeby cigaret za den. Snížení spotřeby cigaret o 80 % bylo pozorováno u 5 dobrovolníků.

 

U 9 nastala dokonce úplná abstinence, přičemž 6 z nich i nadále kouřilo e-zařízení. Studie rovněž uvádí, že bolesti v krku a kašel, které se u těchto kuřáků projevovaly, se po 24 týdnech kouření e-cigaret podstatně snížily. Šlo přitom o těžké kuřáky, protože během studie utratili 2 až 3 náplně za den.

 

Sebraná data a závěry je však třeba brát s dávkou rezervy. Zatím rozhodně neznáme všechny klady ani zápory.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: drperlmutter.com, nejm.org, sagepub.com, cancer.org, cancerresearchuk.org, cancer.net, nih.gov, biomedcentral.comFoto: wikipedia.org, unsplash.comNáhledový obrázek: unsplash.com / wild vibez / bastien herve Tagy: fajčenie, elektronicke cigarety, e cigarety
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
54
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.