Pelikán neřeší, zda je gay.
Homosexuální chování u zvířat mátlo vědce už od dob Darwina. Nejčastěji vycházíme z předpokladu, že cílem sexu je rozmnožování. Pokud je tomu tak, jakékoliv sexuální aktivity mezi jedinci stejného pohlaví bychom měli vnímat jako ztrátu času a energie. Doktorandka univerzity Yale Julia Monk se však začala věnovat zcela nové hypotéze. Předpokládá, že zvířata jsou od základů bisexuální. Píše IFL Science.
Předci zvířat projevovali bisexuální chování
Zatímco u lidí mluvíme o rodě a sexualitě, u zvířat rozlišujeme rod a sexuální chování. Tento rozdíl se autoři nové studie snaží striktně dodržovat. Věnují se otázce sexuálního chování zvířat. Podle nich bychom se namísto otázky, proč dochází k sexu mezi zvířaty stejného pohlaví měli ptát, proč ne.
Zoologové i laici svorně předpokládají, že základním nastavením všech zvířat i lidí je heterosexualita, přičemž vše ostatní je forma deviace. Julia Monk zpochybňuje toto tvrzení a ve své studii pracuje s předpokladem, že i předkové zvířat se projevovali bisexuálně. Myslí si, že tím, že sex mezi zvířaty stejného pohlaví má vysokou cenu (žádní potomci, tedy ztráta energie), musí mít i nějaké výhody, jinak by opravdu z evolučního hlediska neměl význam. Tuto hypotézu se bude snažit dokázat v budoucnosti.
„Víme o zvířatech, která měla sex s jinými druhy, s mrtvými zvířaty, s neživými předměty nebo se věnují masturbaci,“ vysvětlují autoři. Ani jedna z těchto aktivit nevede k udržení potomstva. Důvodem, proč se vědci této myšlence více nevěnovali, může být to, že se na zvířecí sexualitu díváme optikou té naší lidské.