Mnohem důležitější je prý samotný jas displeje. A to, jak komfortně se ti informace ve tmě čtou, je úplně jiný problém.
Většina smartphonů a novějších počítačů dnes již nabízí funkci Night Shift. Má ji iOS, Android i Windows. Po její aktivaci obrazovka zežloutne, což podle vývojářů přispívá k menší únavě očí večer nebo v noci a také pomáhá při usínání.
Obecně se totiž má za to, že jasné a hlavně modré světlo blokuje produkci hormonu s názvem melatonin, který má tělo připravit na odpočinek. Pokud se tedy dlouho díváš do monitoru, mobilu nebo telky, v posteli se pak můžeš nervózně přehazovat i více než hodinu.

Podle nejnovějšího výzkumu Manchesterské univerzity je ale možné, že modré světlo našemu spánku ve skutečnosti vůbec nevadí.
Kolem půlnoci je totiž i venku více modré a naopak, teplé barvy si zřejmě automaticky budeš spojovat se sluncem a produktivní částí dne. Zežloutnutí obrazovek a monitorů s pomocí Night Shiftu a obdobných řešení, tedy prý našemu tělu vysílá smíšené signály.
Protikladnou teorii má potvrzovat výzkum na pokusných myších, které byly umístěny pod speciální osvětlení schopné měnit barvu, aniž by hýbali s intenzitou osvětlení, nebo pokud chceš, jasem.

Ukázalo se prý, že modré tóny měly při stejné intenzitě světla na vnitřní hodiny hlodavců menší efekt než ty žluté. Pokud chceš co nejrychleji usnout, Manchesterská univerzita ti radí používat tlumené a chladné světlo. A naopak, pokud potřebuješ být co nejvíce bdělý a připravený podávat maximální výkon, zkus teplé barvy s vysokou intenzitou.
Současná mánie s Night Shiftem a podobnými appkami vychází z toho, že modré světlo má kratší vlnovou délku, čímž prý výrazněji působí na světlo-citlivou bílkovinu melatopsin v našich očích. Tyto receptory ale ve skutečnosti reagují na intenzitu světla. O barvě, kterou vidíme, rozhodují jiné kuželovité buňky v oku.
Platit by tedy mělo to, že modré světlo navozuje spánek rychleji než žluté, ale mnohem důležitější je samotná intenzita a jas, který si na displeji nastavíš. Ten obvykle Night Shift také trochu snižuje, takže teoreticky pomáhat může. A úplně jiná debata je zas to, zda je pro tvé oči v noci příjemnější nižší kontrast zežloutnutí obrazovky, nebo naopak vysoký kontrast bílého světla před černým pozadím.