Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 8. 4. 2020 svátek má Ema

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
39
Dominik Vetrák
23. prosinec 2019, 17:28
Čas čtení: 4:58

Zaklínač (Recenze)

Netflix konečně uvolnil všech 8 epizod jednoho z nejočekávanějších seriálů tohoto roku. Vyplatí se je vidět?

Dominik Vetrák
23. prosinec 2019, 17:28
Čas čtení: 4:58
Zaklínač (Recenze)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
39
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Game of Thrones skončilo a chvíli potrvá, než se dočkáme prvního spin-offu. Svůj zrak jsme tak mohli upírat k ambicióznímu zpracování knižních povídek a ságy The Witcher (Zaklínač) od Andrzeje Sapkowskiho. Ten mimochodem nedávno uzavřel s CD Projekt Red novou smlouvu, a tak nás dozajista čeká spousta dalších her. Sapkowski je se seriálem a jeho první sérií spokojený a na internetu převládají pozitivní názory, no a také my k tomu máme co říct. 

 

Seriál od showrunnerky Lauren S. Hissrich adaptuje hlavně první knihu povídek s názvem The Last Wish, přičemž ale využívá i něco z té druhé s názvem Sword of Destiny. Zároveň začíná s jemným úvodem do ságy a přidává i něco originálního. Dohromady tak první sérii tvoří 8 epizod, z nichž ani jedna nenudí a stále pracuje s něčím novým. 

 

Tvůrci se rozhodli, že vsunou do popředí hlavní ženské hrdinky. Yennefer a Ciri mají oproti povídkám rozšířené dějové linky, přičemž taková Ciri se v nich původně ani moc neobjevuje. Může to být současným sociálním a politickým rozpoložením, nebo jen preferencemi autorů, kteří to tak cítili. Nic to ale nemění na faktu, že výsledný koncept nefunguje. Vzhledem k událostem ságy a různorodých povídek se musíme na příběh dívat v rozsahu mnoha let, ba někdy i desetiletí.

 

Zaklínač – Recenzia

 

V rámci jednotlivých epizod se neprolínají jen dějové linie různých postav, ale i časové horizonty. V rámci dvou po sobě jdoucích epizod jsi tak svědkem 3 či 4 dějových linií ve stejném počtu různých časových skoků. Faktor chaotického vypravěčského stylu by se ještě dal snést, největším problémem ale je, že to konceptuálně nefunguje. Divák se ztrácí v ději, v čase, v postavách a událostech. Po skončení první série zřejmě nebudeš mít páru o tom, jak vypadá její časová osa, kde se nacházejí jednotlivé postavy a podobně. Navíc tě toto skákání mezi na sebe nenavazujícími dějovými linkami kompletně vyrušuje.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 812 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 69.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Alexis Crystal nám prozradila, jak začala s pornem a proč si založila Tinder (Rozhovor)Alexis Crystal nám prozradila, jak začala s pornem a proč si založila Tinder (Rozhovor)
V Nizozemsku extra opatření proti viru nejsou, říká fotbalista Michal Sadílek. Když jdu s rouškou, lidé se usmívají (Rozhovor)V Nizozemsku extra opatření proti viru nejsou, říká fotbalista Michal Sadílek. Když jdu s rouškou, lidé se usmívají (Rozhovor)
10 + 1 nejlepších filmů od Netflixu: Oscaroví vítězové, zábavné akční filmy a nezapomenutelné příběhy10 + 1 nejlepších filmů od Netflixu: Oscaroví vítězové, zábavné akční filmy a nezapomenutelné příběhy
VÍCE

Není náhoda, že právě ty Geraltovy jsou nejzajímavější. Seriál se měl držet více jeho příběhů, problémů a soubojů než vykreslováním minulosti Yennefer. Ta to v knihách vůbec nepotřebovala, ale tvůrci zřejmě usoudili, že její arogantní charakter budeme v seriálu chápat více. Její vývoj je ale uspěchaný a částečně nefunkční. Opět za to může skákání v čase o celé roky či dekády. Představ si, že sleduješ přerod Waltera Whitea ve stylu sledování epizod zcela náhodně. Nejprve se podíváš na pilot, následně střed 3. série, konec té 4., začátek druhé a podobně.

 

Vzhledem k nesouvisejícím příběhům a zčásti antologickému, nechronologickému formátu si vztah k postavám nevybuduješ právě nejlépe. Díky svému konceptu je Witcher od Netflixu ideálním materiálem pro rozbory a kritiku, což v tomto případě znamená velké negativum pro diváka.

 

Zaklínač – Recenzia

 

Jako dlouholetý fanoušek tohoto světa jsem hrál všechny hry, přečetl všechny knihy a musím se přiznat, že nebýt toho, byl bych v tomto seriálu zcela ztracený. Tvůrci ti své úmysly s vyprávěním děje nijak nevysvětlí. Neoznačují roky, období, místa ani nic podobného. Stříhají jeden krátký příběh za druhým a s každou další epizodou vyvolávají nesmírný chaos. Nemohu se už zdržet. Kdo proboha přišel s tímto konceptem a kdo jej schválil?

 

Zpracování knih má i jiné nedostatky. Některá témata a události se rozebírají příliš rychle, bez jakéhokoliv vysvětlení předešlých (a klíčových událostí) a budování světa. Důkazem může být válečná porada mágů (Bratrstva) či rozhovor Geralta s elfem Filavandrelem. Zničehonic začnou rozebírat události vázající se na historii Kontinentu a hluboká témata, která ale v jejich podání vyzní úplně prázdno. Bez potřebné výstavby se i ty nejzajímavější příběhy vyprofilují jako bezduchá expozice světa

 

První série je důkazem, že tento svět oplývá bohatým a nesmírně atraktivním materiálem. Je ideální pro seriálový formát, ale tvůrci k němu přistoupili v očích mnoha z nás špatně. Struktura seriálu je obrovským problémem, a to tvrdím jako člověk, který plně chápe jednotlivé souvislosti, proměnné a události. Fakt bych nechtěl být v kůži diváka, který s tímto světem nemá žádné zkušenosti a rád by si Zaklínače užil naplno.

 

Zaklínač – Recenzia

Negativa ale nekončí. Castingové oddělení by si zasloužilo snížit výplatu, protože někteří herci (obzvláště ve vedlejších rolích či malých štěcích) působí jako divadelní herci z místních kulturních her (mnoho jich bylo právě z Maďarska). Na druhou stranu tu máme Larse Mikkelsena. Je škoda, že nedostal více prostoru než jiná postava, ideálně Vilgefortz, který bude mít v příběhu už důležitou roli.

 

Problém mám i s Anyou Chalotrou. Její Yennefer mi profilově místy nesedí, jindy zase potěší, ale celkový dojem je zatím mírně negativní. Platí to i pro Triss a pár dalších postav. Skutečně se mohlo sáhnout po nadanějším hereckém obsazení. V první sérii je totiž nekonzistentní (Cahir, Eist, Mousesack, Calanthé a další se nesmírně povedli, ale máme tu i zmetky). 

 

Mnozí kritizují i úroveň CGI, no já bych řekl, že vzhledem k seriálové tvorbě jde o vysoký nadstandard. Striga působila úžasným dojmem (obzvláště souboje s ní a její prezentace jsem se velmi obával), potěšil i krátký souboj s Kikimorou a mně osobně se velmi líbil i design draků. Budget byl však jasně omezený, a tak se některé scény z knih pozměnily, aby se daly natočit i za menší peníz.

 

Můžeme být smutní z toho, co všechno v první sérii není, ale triky a efekty osobně kritizovat nehodlám, protože jsem s nimi byl nadmíru spokojen. Je třeba si uvědomit, že i takové Game of Thrones si v první sérii trouflo akorát tak na velké psy. Ten budget bude růst, a s ním i produkční kvalita a produkční hodnoty.

 

Zaklínač – Recenzia

 

Jsem si vědom, že recenze zatím vyznívá dost negativně. Opak je ale pravdou. První sérii Zaklínače jsem si i přes jisté výhrady nesmírně užil. Henry Cavill mě jako Geralt nesmírně bavil v každé scéně (stejně tak se podařil casting Marigold, bravo) a potěšilo i pár scén jako z textu knih vytržených. Audiovizuální zpracování knižních povídek mě jako fanouška potěšilo, i když jsem nesouhlasil s naprosto každou změnou tvůrců. 

 

Spokojeni budou i fanoušci fantasy žánru jako takového, protože seriál je plný poetiky, magie, různých kreatur a podobně. Jednou z nejlepších stránek projektu je pak choreografie soubojů. Poděkovat za to zčásti můžeme i Slovákovi Vladimíru Furdíkovi, mimochodem i osobnímu trenérovi Henryho Cavilla. Superman se naučil pracovat s mečem na úžasné úrovni a náležitě to předvádí v každé epizodě. Obzvláště očekávaný střet Geralta s Renfri a jejími muži stál za to a do puntíku naplnil očekávání. Zaklínači se brutalita a krvavé souboje nesmírně hodí.

 

Zaklínač – Recenzia

 

Z knih si ale mohli vzít více rasismu a celkové nálady společnosti. Kromě pilotu nám strach z neznáma, rasismus a sociální postavení menšin seriál zdaleka nepředstavil na potřebné úrovni a nevyužil žádné inteligentní či originální zobrazení témat, která jsou v knihách velmi silná. Ale to je opět argument z kategorie: „Chtěl bych tam víc toho a toho, protože to bylo v knížkách“.

 

S přibývajícími sériemi se tvůrci snad do Kontinentu a jeho problémů zakousnou mnohem hlouběji a já se na to těším, protože na ně budu čekat od prvního dne. Seriál navzdory všem jeho nedostatkům funguje. Nabízí zábavný a drsný pohled na fantasy svět s velkým potenciálem. Fakt by ale nebylo na škodu zavolat ke kormidlu talentovanejší tvůrce, scénáristy a zaplatit si do zatím neobsazených rolí lepší herce. První sérii Zaklínače uděluji sedm a půl bodu z deseti, i když ten půl bod je spíše půl bodem skalního fanouška. 

 

P. S. – Na slovíčko osud jsem už alergický. Vím, že knihy stojí na jeho konceptu a pracují s osudem na více rovinách, ale poslouchat o něm v každé epizodě je nesmírně otravné a působí to jako kouzelné vysvětlení pro všechno, co scénáristé nedokázali odůvodnit/napsat kreativněji.

 

Zaklínač – Recenzia

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Netflix Tagy: Zaklínač Netflix
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
63
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.