Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tyto filmy se odehrávaly v několika místnostech nebo uzavřených prostorách, domech či dokonce v autě.
Během karantény sledujeme řadu filmů a seriálů, hledáme v nich únik ze současné reality. Možná tak ale přicházíme o kvalitní počiny, které z takové atmosféry právě těží. Jde o minimalistické projekty odehrávající se v několika lokacích, natočeny byly za levný peníz a podobně.
Společným znakem je, že nevyužívají drahé natáčecí placy. V dnešním článku se podíváme na 10 skvělých filmů, jejichž děj se odehrává v jedné místnosti, domě či objektu (alespoň z větší části).
Brie Larson (Joy) si za roli odnesla v roce 2016 svého prvního Oscara. Stejně jako malý Jacob Tremblay (Jack) v roli jejího syna Jacka, i ona byla úžasná. Snímek se zaměřuje na matku a syna, kteří jsou uvězněni v místnosti a nikdy z ní nesmí vycházet ven.
Joy totiž už 7 let vězní Nick v zamčené místnosti. Pro malého Jacka je tento pokoj jeho celým světem. Nezná nic mimo něj a všechno, co ví o světě mimo pokoj, je pro něj fikce. Neuvědomuje si tedy, co ho tam venku čeká.
Matka to před ním drží jako tajemství. Bojí se, co by to s dítětem udělalo. Oběma se podaří uprchnout, ale ani jeden z nich není připraven žít život mimo 4 stěn. Joy byla mimo realitu 7 let a Jackovi se právě obrátil celý život a svět naruby. Jde o nesmírně citlivé, famózně zahrané a emotivní drama, které bys neměl vynechat.
2. Panic Room – 2002 (r. David Fincher)
Jodie Foster v thrilleru společně s malou dcerou (mladá Kirsten Stewart) nastěhují do nového bytu, v němž objeví tajnou místnost sloužící na ochranu – tzv. panic room. Tu následně využijí ve chvíli, kdy je přepadnou zloději, kteří se snaží dostat do sejfu. Uhodl jsi správně, nachází se přesně v té místnosti, kde se ženy ukrývají.
Panic Room je napínavým filmem, který tě dostane do úzkých. Natáčel ho mistr žánru a napětí David Fincher. Snímek se může opřít o skvělé tempo, úžasnou kameru a vynikající herecké výkony v čele s Foster a Stewart, která už tehdy ukazovala, že je skutečně talentovanou herečkou.
3. 12 Angry Men – 1957 (r. Sidney Lumet)
Kdo by neznal klasiku Dvanáct rozhněvaných mužů? Film z roku 1957 je plný skvělých herců (nejznámější je asi Henry Fonda), různorodých postav, skvělých dialogů a má atraktivní zápletku. Dvanáctičlenná porota má v jednací místnosti jednomyslně rozhodnout o vině (nebo nevině) mladého chlapce, který je obviněn z vraždy svého otce.
Poměrně jednoduchý případ, kde vše svědčí v neprospěch mladíka, ale nabere obrátky v momentě, kdy jedenáct mužů bude hlasovat za odsouzení chlapce a jeden zůstane proti. Architekt Davis (Fonda) začne totiž uvažovat více než ostatní a strhne debatu nejen o vině či nevině, ale i o celém případu, přičemž dojde i na rasismus. Fantastické konverzační drama je plné napětí a slovních soubojů společně se skvělými dialogy a precizní režií.
12 Angry Men si nesmírně užiješ. Překvapí tě mnohými scénami a rychle zapomeneš, že se díváš na černobílou klasiku. Ti pozornější si všimnou i Jiřího Voskovce, hollywoodského herce s českými kořeny.
Stařičký trailer filmu skutečně nedělá službu, a tak si titul rovnou pusť. Garantujeme ti, že budeš nadšený.
4. Parasite – 2019 (r. Pong Čun-ho)
Přítomnost nejlepšího oscarového filmu z minulého roku určitě není překvapením. Pong Čun-ho natočil nezapomenutelnou klasiku plnou úžasných zvratů, promyšleného děje se spoustou vrstev, žánrového mixu (společenská kritika, thriller, drama, černá komedie...) a úžasných hereckých výkonů.
Parazit má geniální střih, kameru a režisér se dokonale vypořádal s jakoukoli nástrahou, která mohla z příběhu vyplynout. Ten je plný neočekávaných zvratů a scén, které ti vyrazí dech.
Středem příběhu se stane čtyřčlenná rodina z té nejnižší sociální vrstvy skládající se z rodičů, dcery a syna. Chopí se jedinečné příležitosti a stanou se pracovníky u boháčů. V domě hrdinové zažijí řadu různorodých komplikací, které je nakonec dovedou k neočekávaným východiskům. Parazit je skvěle natočený film, ale prozrazovat ti o jeho ději příliš mnoho by znamenalo, že se dočkáš spoilerů.
5. Breakfast Club – 1985 (r. John Hughes)
Zřejmě nejlepší film od Johna Hughese, mistra komedií z 80. let. Pět spolužáků zůstane po škole a svůj čas se rozhodnou trávit po svém. Další film, kterému se v našich končinách nedostává zasloužené pozornosti a přitom jde obrovský kult.
Nenapodobitelná atmosféra si diváka získá, i když jde o výsostně generační film. Doba se sice mění, ale problémy mladých zůstávají. Pokud se ti líbilo například takové Dazed and Confused od Richarda Linklatera, toto je další kousek, který by tě neměl minout. Oba filmy jsou přitom dostupné i na Netflixu.
6. The Man From Earth – 2007 (r. Richard Schenkman)
Jak by dnes vypadali kromaňonec, který nestárne a je na světě již 14 000 let? Man From Earth pojednává právě o tomto tématu. John Oldman (příznačné příjmení) zve své kolegy na rozlučkovou párty na chatu. Těm není jasné, proč se rozhodl odejít a snaží se přijít na skutečný důvod náhlého odchodu.
Oldman se rozhodne pro svůj osobní experiment – říci pravdu. Reakce jsou zpočátku standardně výsměšné a odmítající. Pak se ale účastníci rozhodnou spolupracovat a alespoň na oko připustí možnost „co když“. Divák zůstává v němém úžasu a nechává se unášet rozhovorem mimo prostor a čas. Jerome Bixby pracoval na scénáři téměř 40 let. Inspirován je starou transylvánskou pověstí.
V průběhu děje zjišťujeme, že oblíbený profesor Oldman byl svědkem mnoha velkých historických momentů a v některých byl také důležitým aktérem. Pokud se s ním rozhodneš hrát hru „co když je to pravda“, zažiješ velmi zajímavou filozofickou debatu.
7. Perfect Strangers – 2016 (r. Paolo Genovese)
Skvělé italské drama staré 4 roky vypráví o 7 dobrých přátelích, kteří se sejdou na společné večeři. Během ní se rozhodnou, že si vyloží své mobilní telefony na stůl, přičemž každý hovor bude na hlasitý odposlech a smsky budou číst nahlas. Samozřejmě, nikdo kromě nich o tom neví. To, co následuje, otřese jejich přátelstvími, která trvají celá desetiletí a ránu pod pás dostanou i manželství.
Neuvěřitelně silná, vtipná a podmanivá lidská sonda odkrývá častokrát přehlíženou pravdu o soukromí, jeho ztrátě kvůli nejnovějším technologickým výdobytkům a hlavně o síle přátelství. Navenek pesimistická snímek s velmi smutným, ale zároveň i trochu melancholickým finále v tobě vzbudí různé pocity, doufáme však, že se mezi nimi najdou i pozitivní.
Snímek má bravurní herce a výbornou režii. Ani na okamžik se nebudeš nudit. Kvalitu dramata potvrzuje i řada remaků z jiných zemí, které se pokusily zachytit kouzlo originálu.
8. Rear Window –1954 (r. Alfred Hitchcock)
Děj vypráví o fotografovi, který je kvůli zlomené noze uvězněn v bytě na patře, odkud má dobrý výhled do oken svých sousedů. Po čase se ze samé nudy začne o dění v okolí zajímat o něco více a po důkladném přezkoumání dokonce začne jednoho ze sousedů podezřívat z vraždy své manželky.
Skvělé herecké výkony Jamese Stewarda a Grace Kelly jako fotografa a jeho přítelkyně, napínavý scénář a důmyslná režie dělají z Okna do dvora nestárnoucí klasiku svého žánru. Snímek se odehrává v jednom bytě s minimálním počtem herců. Dokonale zapadá do konceptu minimalistických filmů.
9. Rope (1948, r. Alfred Hitchcock)
A geniálního Hitchcocka si dáme ještě jednou. Komorní snímek Provaz tu prostě musí být. Dva přátelé uspořádají večeři se starými známými. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby tentokrát neschovali do truhly, na které podávají pokrmy, nebohé tělo svého kamaráda. Toho krátce před večeří uškrtili. Měl to být dokonalý zločin, protože chyběl jakýkoliv motiv.
Chtěli si tím dokázat, že vražda je umění a oni jsou ti nadřazení jedinci, kteří jsou nad morálkou a mohou rozhodovat o životě a smrti. Tuto myšlenku jim vnukl jejich bývalý profesor, který se také ocitá na večírku. Učitel ale nabírá podezření, a tak začíná konverzační intelektuální souboj.
Nechybí debaty a poutavá atmosféra. Hitchcock tě znovu přesvědčí, že je mistr napětí.
10. Locke – 2013 (r. Steven Knight)
Film Locke by si neměl nechat ujít žádný fanoušek Toma Hardyho. Předvádí zde svůj mistrovský sólo výkon. A upřímně, nikdy bych nečekal, že mě může bavit sledovat volajícího člověka za volantem, protože to je všechno, co se ve filmu děje. Ivan Locke zde uhání po dálnici a řeší svůj soukromý i pracovní život sérií telefonátů. Díky hlasovému odposlechu slyšíme i lidi na druhé straně.
Film trvá 85 minut a za tu dobu se nám Locke dostane pod kůži. Je to sympatický chlapík, podnikatel a uspořádaný otec rodiny, který udělal chybu. Nyní se snaží na situaci reagovat nejlépe, jak se jen dá. Ale nedá se zavděčit každému. Sedí to na Lockovu situaci a také na diváka. Příběh je založen na emocích a vcítění se do hlavního hrdiny. Pokud se ti to podaří, užiješ si parádní jízdu.
Bonus: Phone Booth – 2002 (r. Joel Schumacher)
Telefonní budka je dnes už dávno klasický film s Colinem Farrella (Stu). Stu pravidelně volá své milence z jedné z posledních uzavřených telefonních budek v New Yorku. Jednoho dne v ní zazvoní telefon, Stu ho zvedne a v tom okamžiku se mu život obrátí naruby. Neznámý hlas mu řekne, že pokud položí nebo neudělá, co po něm žádá, zabije ho.
Stu mu uvěří, když na jeho těle zasvítí červený laser. Zbytek filmu se odehrává v těsné budce. Snímek získal řadu ocenění a výborných kritik hlavně díky skvělému scénáři, hereckému výkonu a minimu prostředků, s nimiž pracoval.
V případě, že se vám tyto filmy zalíbí, máme přichystán i seznam dalších minimalistických filmů, které se ale nutně neodehrávají jen v jednom domě či místnosti. Kromě těch jsme mysleli i na tyto snímky, které se bohužel nevejdou ani do jednoho ze dvou seznamů: Kostka, Saw, 127 hodin, Reservoir Dogs, Glengarry Glen Ross, Wait Until Dark, El Metódo či Duel. Všechny stojí za to.