Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vybrali jsme 10 nejlepších filmů, které natočil nebo koupil Netflix.
Po doporučení mnoha seriálů na Netflixu či HBO je čas, abychom se podívali i na kvalitní filmy. V článku najdeš 10 nejlepších filmů na Netflixu. Některé měly omezené promítání v kinech, některé Netflix koupil a distribuuje je po celém světě, natáčení některých platil od začátku. Těchto 10 filmů plus jeden bonusový z Netflixu nikdy nezmizí, a tak bude článek aktuální i za rok.
Snímek vychází ze skutečných událostí, přičemž se zaměřuje na odchod papeže Benedikta XVI. (Anthony Hopkins) a nástup kardinála Bergoglia – papeže Františka. Režíroval Fernando Meirelles (City of God) a o scénář se postaral Anthony McCarten (Darkest Hour). Film představuje svěží náhled do života katolické církve a papežů.
Zaměřuje se na životy a úspěchy obou papežů, ale i přebírání štafety poté, co se Benedikt rozhodl „odstoupit“. Ke konci je The Two Popes i emotivní, když představuje minulost papeže Františka, o níž mnoho lidí netuší. The Two Popes je jedinečný film, který okouzlí i ateisty. Třešničkou na dortu jsou brilantní herecké výkony představitelů obou papežů.
9. Private Life
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Čím tě překvapí animák Klaus, příběh o tom, jak vznikl Santa Claus;
ve kterém filmu zazářil Eddie Murphy;
které dva historické výpravné filmy nesmíš vynechat;
čím tě upoutají filmy Okja a Roma;
proč je Marriage story jedinečný příběh rozpadu vztahu a manželství.
Film Private Life od režisérky Tamary Jenkins je v našich končinách prakticky neznámý, což je velká škoda. Jde totiž o jeden z nejlepších filmů od Netflixu. V centru příběhu stojí manželé ve středním věku Richard (Paul Giamatti) a Rachel (Kathryn Hahn), kteří se marně snaží o dítě. Do jejich života vzápětí vstoupí energická Sadie (Kayla Carter) a Richard s Rachel si uvědomí, že by jim právě Sadie mohla pomoci.
Snímku dominuje skvělý humor, ale i silné emotivní scény a perfektní herecké výkony všech zúčastněných. Plusem je i inteligentně napsaný scénář. Někdo by možná mohl mít výhrady vůči trochu delší stopáži, ale to je opravdu jen malá vada na kráse. Rozhodně jde o vysoký nadprůměr.
8. Klaus
Klaus vypráví příběh o tom, jak vznikl Santa Claus. Animák se až na pár maličkostí a klasických animovaných klišé ignorování fyziky drží při zemi a snaží se vyprávět citlivý, autentický a zábavný příběh o tom, jak to celé začalo. Hlavní postavou je Jesper, syn bohatého podnikatele, který se v životě o nic nemusel starat. Otec se mu ale rozhodne dát za vyučenou, a tak ho vyšle na nejsevernější místo v zemi, kde musí zřídit fungující poštu a přeposlat 6 000 dopisů.
Klaus se spoléhá na sympatické postavy, postupné budování děje, vizuální vtipy a fungující vánoční atmosféru, kterou je film nasáklý. Funguje však i jako tradiční animák s poselstvím. Má jen hodinu a půl, která ti rychle uběhne a nudit se nestihneš ani na sekundu. Plusem je i krásná 2D animace, která už dnes ve velkých animácích prakticky neexistuje.
Dočkáš se originálního a tak trochu cynického pohledu na to, jak se zrodil Santa Claus. Klaus je plný vtipných scén s postavami hodnými tvých sympatií a ke konci dokáže být i emotivní.
7. Dolemite is My Name
Eddie Murphy je zpět. Zahrál si v biografii komika jménem Rudy Ray Moore, blaxploitation hvězdy Hollywoodu 70. let. Dolemite je Rudyho výtvor ještě ze začátků jeho komediální kariéry, ze kterého se rozhodl vytvořit filmovou personu hned ve třech počinech. Ohromí zejména vynikající Eddie Murphy, ale i množství humoru, afroamerické kultury a úžasného příběhu podle skutečných událostí.
Kromě Murphyho si zahráli i herci jako Keegan-Michael Key, Mike Epps, Craig Robinson, Tituss Burgess, Da'Vine Joy Randolph, Kodi Smit-McPhee, Snoop Dogg, Ron Cephas Jones, Barry Shabaka Henley, Tip 'TI' Harris , Luenell, Tasha Smith či Wesley Snipes. Můžeš tedy počítat s množstvím talentu před kamerami.
6. The King
Loni nás zčistajasna zasáhl The King, shakespearovská adaptace slavného příběhu o Henrym V. Nepřipravené prince, který po získání titulu krále musí zvládnout napětí a politické nepokoje, ztvárnil vynikající Timothée Chalamet. Režíroval David Michôd (War Machine), který nás překvapil skvělou prací s postavami, napětím a vytvářením úžasné dobové atmosféry. Kromě Chalameta jsme viděli i herce jako Joel Edgerton, Ben Mendelsohn, Sean Harris a menší roli měl i Robert Pattinson s úžasným francouzským přízvukem, který si nesmíš nechat ujít.
Historický epos vypráví o tom, jak se Henry V. dostal k moci, jaké měl počáteční plány s Anglií a jak probíhal souboj s Francií. Zbytečně se nezaměřuje na politiku či romantiku. Spíše sleduje charaktery svých postav, bitvy na zablácených polích (všechny bojové scény stojí za to) a díky skvělým hercům tě bude bavit každý dialog. The King je nečekaným a velmi milým překvapením, takže mu určitě dej šanci.
5. Okja
Okja vypráví příběh o neobvyklých zvířátkách, z nichž jedno od svého dětství vychovává i mladá Mija. Když se organizace pro svůj výtvor vrátí, Mija se ho odmítá vzdát, ale jen to nestačí. Rozhodne se vydat do USA a získat svého nejlepšího přítele zpět, ať to stojí, co to stojí.
Zaujmou herecké výkony nejen hollywoodských herců (Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Lilly Collins, Tilda Swinton), ale i těch jihokorejských. Snímek je tak trochu emočním ždímačem, ale k látce přistupuje citlivě a snaží se hlavně o sociální a ekologickou výpověď. Daří se mu to výborně a na tobě zanechá nezapomenutelný dojem. Okju natočil Joon Ho Bong, jehož znáš jako režiséra oscarového Parazita.
4. Roma
Alfonso Cuarón je nesmírně talentovaný filmař. Bohužel, na jeho snímky je většinou třeba čekat dlouhá léta. Po velkofilmech jako Harry Potter, Potomci lidí nebo Gravitace (Oscar za režii) se rozhodl pro osobnější téma.
Roma není filmem pro každého diváka. Je výrazně autorským dílem, kde tvůrce točí především pro sebe. Pomalé tempo je plné skvostných (mimořádně komplikovaných) záběrů a postavám pod kůži dostáváme postupně. Toto pronikání do obyčejného života jedné rodiny je každou minutou čím dál více strhující a v klíčových momentech emočně zdrcující. Je to titul, ke kterému je třeba si najít cestu, ale pokud na ni nastoupíš, čeká tě mimořádně intenzivní zážitek.
3. I Lost My Body
V centru dění francouzského animáku sledujeme Naofela, mladého chlapce, který se zamiluje do Gabrielle po krátkém rozhovoru přes „telefon“ a udělá vše pro to, aby se k ní přiblížil. Mezitím sledujeme v druhém spektru jistou uříznutou ruku snažící dostat se ke svému majiteli.
Animák je plný metafor, je poetický a jeho význam si v některých bodech musíš domyslet. Krásně se hraje s různými psychologickými motivy a dokáže v tobě vzbudit množství emocí. Snímek se může pochlubit úžasným anglickým dabingem, který nedělá původnímu znění žádnou ostudu, nádhernou animací a jedním z nejlepších soundtracků tohoto roku. Ten vystihuje režisérův záměr, dějové linky a dokáže nastartovat i napínavé scény
I Lost My Body není typem filmu, který celý dokážeš vstřebat napoprvé. Postupně odhaluje svou krásu, sílu myšlenek a originálního konceptu. Zraje v tobě a s každým dalším dnem ho v hlavě začneš hodnotit lépe a lépe. I Lost My Body je přinejmenším odvážným, avšak fungujícím a krásným experimentem. Bez problémů si udrží tvou pozornost, nutí tě přemýšlet nad významem scén a celkového konceptu a nad myšlenkami, které se snaží podat. Je správně depresivní, optimistický, autentický a především živý.
2. The Irishman
Mistrovské dílo Martina Scorseseho mnozí kvůli jeho délce zatratili. A zčásti mají pravdu. 3,5hodinový mafiánský epos je nesmírně dlouhý, ale dosud nevím, co bych z něj vystřihl. Užil jsem si s těmito postavami každou minutu a jako celek to funguje a mě osobně ani nikdy nenudil.
Film inspirovaný skutečným zmizením odborového vůdce Jimmyho Hoffy (Al Pacino), který byl nezvěstný dlouhých 44 let. V roce 1982 ho nakonec prohlásili za mrtvého. O jeho zmizení by však něco mohl vědět zabiják Frank Sheeran (De Niro). Dějově jsme se podívali do různých časových období USA. Studio ILM vytvořilo revoluční technologii, díky které jsme se dívali na 20letého De Nira a byli jsme ohromeni.
Příběh Franka Sheerana a jeho lítost nad svými životními rozhodnutími zasáhne každého diváka. Přičti si k tomu profesionální režii Martina Scorseseho a jeho tradiční mafiánský rukopis a máš postaráno o jednu z nejlepších žánrovek. Na její špičce pak stojí tři geniální herci: Joe Pesci, Al Pacino a Robert De Niro a všichni by měli dostat čestného Oscara.
1. Marriage Story
Režisér a scenárista Noah Baumbach stvořil nesmrtelné dílo. Marriage Story, jak již název napovídá, vypráví o manželství. Soustřeďuje se na jeho rozpad a důsledky rozvodu nejen pro dítě, ale i pro rodiče. Hlavní role ztvárnili Adam Driver a Scarlett Johansson a oba zřejmě podali nejlepší výkony svých hereckých kariér. Baumbach klade důraz na lidskou stránku, ale na rozvod se dívá i realistickými očima. Vidíme tak právníky, jejich cíle při rozvodovém řízení a postupné boření domku, který měl pro jejich dítě tvořit budoucnost – milující rodinu, finance na školu a podobně.
Marriage Story je autentickým a bolestivým pohledem na konec vztahu i manželství. Zachycuje množství momentů a hádek, jakými si prošli mnozí z nás. Nic nepřibarvuje a nepřitahuje za vlasy. Více než výpovědí je nezávislým pohledem na těžkou životní událost zobrazující všechny její špatné stránky. Strhne tě jako málokterý jiný film a navíc se může pochlubit silným koncem.
Bonus: Outlaw King
Pokud ti nestačil jeden skvělý historický film v podobě The King, máme pro tebe ještě jednu lahůdku. Chris Pine se předvedl v roli skotského krále Roberta Bruce, který dovedl zemi k nezávislosti. Pomáhalo mu při tom pár jeho druhů, z nichž nejvíce divákům utkvěl v paměti asi Aaron Taylor-Johnson jako James Douglas.
Jde o oku lahodící výpravu do Skotska s pěknými bojovými scénami a sympatickými postavami. Zamrzí akorát tak menší množství epických bitev, zkratkovité vztahy mezi postavami (zřejmě následek toho, že režisér musel vystřihnout z filmu 20 minut) či nevýrazný soundtrack. Jinak je však Outlaw King příjemným překvapením a pro fanoušky historických eposů povinností.