Nový miniseriál na Netflixu zaujal příběhem i zpracováním.
Miniseriál Unorthodox zpracovává příběh mladé ženy, která vyrostla v extrémně ortodoxní židovské komunitě Williamsburg v New Yorku. Její manželství dohodli rodiče, poprvé se o samotě s manželem bavila až poté, co byli svoji. Přísná pravidla jí zakazují zpívat na veřejnosti, nemůže jen tak vyjít z domu a když se jí nedaří otěhotnět, je to téma, které od rabína přes členy komunity řeší dokonce i její tchyně. Od své komunity a manžela nakonec uprchne do zahraničí, ostatní ji ale nenechají odejít jen tak. Podaří se jí najít novou svobodu?
Čtyři krátké epizody nesou silné poselství o boji za lidskou svobodu, svobodné myšlenky a názory, které si vytváří člověk zejména zkušenostmi a nejen tím, že poslouchá starší. Seriál je propletený geniálním soundtrackem, silnými hereckými výkony a zejména zasazen do dvou světů, které k sobě absolutně nesedí. Netflix znovu posunul hranice toho, jakým způsobem a jazykem se dají skutečné příběhy převyprávět.
Výjimečností Unorthodox je jeho jazyk, protože většina seriálu je v jidiš, menší část v angličtině a němčině.
V článku nenajdeš spoilery, které by ti pokazily zážitek ze seriálu, proto klidně čti dál.
- Zda ovládají herci jazyk jidiš, nebo se ho museli naučit
- O ultra-ortodoxní komunitě, ze které hlavní hrdinka pochází
- Zda jsou tradice v seriálu hodnověrně zobrazené
- V čem se liší skutečný příběh, na kterém Unorthodox založili, od příběhu v seriálu
- Proč byl Berlín obrovským šokem pro hlavní hrdinku, která předtím nikdy neviděla ani za hranice své čtvrtě
Někteří herci mají na kontě minimum zkušeností
V hlavní roli je izraelská herečka Shira Haas (24). V její postavě Esther (Esty) Shapiro se míchá holčička a dospělá žena, plachost a odhodlání a přestože o „velkém světě“ ví jen to, co jí řekli, chce ho zkusit na vlastní pěst. Neustále překonává vlastní předsudky, za které ani nemůže.
Haas stačí jen pohled nebo svraštělé čelo a divákovi jasně zprostředkuje emoci či myšlenkový pochod. Zvládla i náročné násilné scény. Má za sebou především izraelské snímky, ve filmech účinkuje již od roku 2014. Skutečně prvním mezinárodním úspěchem však pro ni je postava Esty.
Jejího manžela Yankyho ztvárnil Amit Rahav, 24letý herec, jehož dosud nejznámější snímkem je The Damned v hebrejštině. Účinkoval v několika izraelských seriálech, ale narozdíl od Haas nemá zkušenosti s Hollywoodem. Jeho postava naivního mámina mazánka mu sedla a zahrál ji uvěřitelně. Silnější příběh má však jeho bratranec Moische (Jeff Willbusch).
Willbusch dostal roli ztracené ovečky, která si hledá cestu zpět do ortodoxní komunity. Podlehl však světským radostem, gamblu a neřekne ne ženám, drogám či alkoholu. Přesto má v sobě hluboce zakořeněnou víru. Willbuschovi je 32 let, je to německý herec, který plynule ovládá jidiš a v Estyně příběhu se našel, ačkoli ztvárňuje jinou postavu. Je drsný, místy vtipný a velmi reálný.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Zda jsou tradice v seriálu hodnověrně zobrazené
- Jak se producentce podařilo zajistit autenticitu při tradicích či oblečení
- Odkud pochází komunita Satmar a v čemje výjimečná
- Co si myslí žena, která pochází ze stejné komunity, o hodnověrnosti seriálu
- V čem se liší skutečný příběh, na kterém Unorthodox založili, od příběhu v seriálu