Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vyskytla se chyba
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zdroj: Mainichi Shimbun/Yasushi Nagao/Wikimedia
Po prvním článku o deseti historických fotografiích jsme si pro tebe připravili pokračování. V něm jsme se opět zaměřili na záběry z 20. století, které zobrazují výjimečné příběhy.
Ve výběru najdeš snímky z první světové války, brutální lynčování lidí v USA či formování lidských lebek, které tvarem připomínají fiktivní představy o hlavách mimozemšťanů. Dozvíš se také, jak se Afroameričan v Hitlerově říši skamarádil s Němcem a uvidíš, že i sebevražda může být svým způsobem krásná.
V tomto článku si přečteš:
Jak vojáka Adolfa Hitlera ovlivnila první světová válka
O tom, jak během války nakládali se zvířaty, která umírala v milionech
Proč se americká prohibice ukázala jako hrozný experiment
Jakým způsobem si lidé prodlužovali svou lebku
Jak dav agresivních lidí umučil a oběsil dva Afroameričany
Mladý Adolf Hitler (1914-1918)
Adolf Hitler úplne vpravo Zdroj: Bundesarchiv/Wikimedia
Většina fotografií ze života diktátora Adolfa Hitlera pochází z jeho období vlády nad nacistickým Německem. Najdou se však i takové, na kterých pózuje stále jako jeden z řadových vojáků z první světové války. Na této fotografii sedí s vojáky z Bavorského rezervního pěšího pluku 16 a se psem Fuchslem, který měl patřit Hitlerovi.
Snímek vyhotovili mezi lety 1914 až 1918, přičemž několik zdroje uvádějí odlišný rok. Hitler se na něm jako jediný z mužů neusmívá. Prý ho totiž zlobilo, že jsou ubytováni v prostorách, kde je množství myší. Šlo však o nesrovnatelně menší hněv oproti tomu, co cítil na konci války.
Závěr první světové války v hlavě Adolfa Hitlera přímo směřoval k vytvoření Třetí říše. Když se s ostatními vojáky v nemocnici v roce 1918 dozvěděl, že Německo prohrálo, nedokázal to přijmout. Tato skutečnost ovlivnila jeho smýšlení a budoucnost. „Domů jsem si přinesl zkušenosti z fronty, z nichž jsem vybudoval svou národně socialistickou komunitu,“ cituje jeho slova History.
Zvířata sloužíce ve válce (1916)
1. svetová vojna Zdroj: Historical Images/Facebook/neznámy autor
Ještě na chvíli zůstaneme u první světové války. Pokud se zajímáš o historii, určitě jsi slyšel o tom, že během ní bojující strany využívaly i chemické zbraně. Na archivních fotografiích proto můžeme najít vojáky, kteří na sobě mají plynové masky. Během bojů ale armáda využívala i zvířata.
Jelikož se ohrožení jedovatým plynem týkalo i jich, musela se zvířata podobně jako lidé chránit speciálními maskami. Podle Haagské úmluvy z roku 1899 a 1907 bylo používání bojových jedovatých plynů zakázáno, píše Brittanica. Přesto právě chemické zbraně připravily v letech 1914-1918 o život mnohá zvířata a lidi.
Podle odhadů v první světové válce jen na straně Británie zahynulo 484 143 koní, mezků, velbloudů či býků, uvádí The Guardian. Celkově v bojích podle The Mirror na obou stranách konfliktu padlo milion psů a osm milionů koní, mezků, oslů a dalších zvířat.
Prohibice v USA se rozhodně nevydařila (1921)
Vylievanie alkoholu Zdroj: Library of Congress/Wikimedia/neznámy autor
S pojmem americké prohibice se každému spojují svým způsobem přímo tragické fotografie mužů a žen, kteří vylévají ze sudů alkohol. Podobnou situaci sledujeme i na fotografii z roku 1921, na níž podle portálu Syracuse zástupce policejního komisaře v New Yorku pozoruje razii v jednom z místních barů. Jak můžeš vidět, po policejní akci skončil alkohol v kanálu.
Na Novém Zélandu žijeme, jako by pandemie neexistovala, říká Kristýna. Plat třikrát vyšší než doma si užívá (Rozhovor)
Kristýna odjela na Nový Zéland za svých studentských dob, ale od té doby v této ostrovní zemi, kde pandemie koronaviru jako by neexistovala, prožila už sedm dlouhých let.
Proč Wanda a Vision mluvili s diváky jako Deadpool? Kdo je ve skutečnosti Agnes a co znamenal tajemný konec epizody?
Co všechno jsme se dozvěděli z poslední epizody WandaVision?
Rozhovory
Dvanáct let v kuse nebyl střízlivý, dnes se závislostí pomáhá druhým. Marek Landa je sedm let abstinentem (Rozhovor)
Těžká životní situace, psychické problémy, mladická nerozvážnost. I tyto důvody mohou stát za dlouhou a nepříjemnou závislostí. Svůj osmnáct let trvající vztah s drogami nám popsal Marek Landa, zakladatel Fakt Abstinentů a bojovník se závislostí.
Rozhovory
Pokud jsme chtěli dělat politiku s čistým štítem, tak spolupráce s ODS nebyla tou správnou volbou, říká Anna Gümplová (Rozhovor)
S místopředsedkyní Zelených Annou Gümplovou jsme si povídali o postavení žen nejen v politice, zelené politice a klimatických změnách.
Zdraví
Markéta o paranoidní schizofrenii: Radila jsem americkému prezidentovi, jak má bojovat proti Afghánistánu (Rozhovor)
Markéta má za sebou boj s mentální anorexií, atypickou bulimií, paranoidní schizofrenií a její současná diagnóza je schizoafektivní porucha smíšeného typu.