Z budoucnosti jaderné energie jsou vědci právem nadšení.
Massachusettský technologický institut (známější jako MIT) oznámil možný převrat ve způsobu výroby elektrické energie. Podle MoneyFool totiž univerzita, podobně jako firma Lockeed Martin, pracuje na tzv. fúzním reaktoru, který by mohl být už za tři až čtyři roky běžně komerčně dostupný.
MIT chce dlouho vybudovat malý testovací reaktor s vysokoteplotními supravodivými magnety na bázi barya a oxidu barnatého. Magnety mají vytvářet magnetické pole, ve kterém bude baryum reagovat s vodíkem pod vysokým tlakem a teplotou v „desítkách milionech stupňů“.
Zbytek už zřejmě znáš, podobně jako v běžných jaderných elektrárnách bude vznikat vodní pára, která pohání turbíny produkující elektrickou energii.
Fúzní reaktor by však neměl být větší než běžný tenisový kurt a zároveň produkovat až desetinásobně více energie, než jakou do něj vědci vloží. Vše má být ekologické, bezpečné a bez jakékoliv radioaktivity.
Už prototyp, který odborníci vyvíjejí, by mohl generovat výkon až 270 megawattů. To je přibližně čtvrtina z běžného reaktoru v moderní jaderné elektrárně. Taková dávka energie by přitom měla stačit na dodávku elektřiny pro 100 tisíc domácností.
Reaktor MIT by přitom měl stát jen zlomek z projektu, který se chystá na spuštění ve Francii až v roce 2035 za více než 22 miliard dolarů. Odborníci tedy slibují levnější výstavbu, nižší náklady a díky vodíku prakticky úplně zelené zdroje. Vodík v objemu běžné sklenky prý postačí na dostatek energie pro jednu osobu na celý život.
MIT pro účely dalšího rozvoje založila firmu pod názvem Commonwealth Fusion Systems, která už měla vysbírat přes 250 milionů dolarů od různých investorů.