Co by si měl dělat v případě, že si utopil svůj smartfon?
Rozbitý displej a utopen mobil. Dva nejčastější problémy, které může majitel smartphonu zažít. Můžeme jen tiše spomínat při pohledu do minulosti, kdy ani jeden z těchto problémů v podstatě neexistoval. Schválně, zkus zalovit v paměti a vzpomenout si, jestli jsi někdy viděl rozbitou tlačítkovou Nokii.
Moderní smartphony a rýže
V dnešní době však již nepoužíváme jednoduché telefony, vybavené dohromady pěti funkcemi, ale propracované a neuvěřitelně výkonné přístroje, spojující v sobě schopnosti několika zařízení najednou. Tato složitost si vybírá svou daň, a tou je vyšší citlivost našich smartphonů. Mají množství drobných otvorů, jsou křehké a jen málokdy odolají většímu nárazu nebo pádu.
S tím souvisí i jejich nízká odolnost vůči vodě. Zatímco ve starých telefonech se dostala maximálně tak ke klávesnici, v moderních smartphonech se voda často bez problémů dostane až ke základní desce, nebo pod displej, kde může nadělat největší škody.
Proč vložení mobilu do rýže nefunguje?
Starý (a mnohými "ověřený") návod byl strčit utopen mobil do rýže. To však už v dnešní době neplatí. Množství testů potvrdilo, že vlhkost, která pronikla do mobilního zařízení, nemá v "rýžovém obalu" vůbec tendenci klesat. Rýže tak smartphone nejenže nevysuší, ale může ho dokonce ještě více poškodit. Obsahuje totiž škrob, který se z ní může dostat do otvorů v zařízení a způsobit tak ještě větší škody. Pro zařízení by proto bylo lepší, kdyby jsi ho nechal jen volně položený, kdesi na poličce.
Skutečné řešení
Pokud ti mobil spadl do vody, nejjistější je okamžitě ho vypnout a zanést do servisu. Odborníci z Fixshop-u to doporučují i v případě, že se zařízení zdánlivě nic nestalo a funguje dále. To však velmi snadno může být jen dočasné, dokud se voda nedostane například k základní desce a nezpůsobí tam zkrat. Je proto důležité návštěvu servisu neodkládat a co nejdříve se ujistit, že i poslední kapka vody byla odstraněna a telefon může bez problémů fungovat dál.