
Bridgerton je oddechovka bez studu: Sex, gambling a drby na pozadí britské aristokracie si oblíbil celý svět
Bridgerton se rychle stal nejoblíbenějším seriálem na Netflixu nejen v Česku. Stojí za zhlédnutí?
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Seriál, který svádí celý svět. Bridgerton na Netflixu přistál v prosinci a už se dostal do celosvětové top pětky podle čísel sledovanosti. Od 4. ledna je aktuálně nejsledovanějším projektem v Česku a v 76 dalších zemích včetně USA či Velké Británie.
Knižní předlohou pro příběh byla série od Julie Quinn. Osm knih, které patří do červené knihovny, se vyznačuje lehčím autorským stylem, lechtivými scénami a spoustou romantických zápletek. Musíme říci, že seriálu se tato kritéria podařilo zachovat a přesto, že nejde o skvost pro náročné diváky, si při něm odpočineš, postavy si oblíbíš a pokud jsi alespoň trochu romantická duše, tak ho „bingeneš“ za jednu noc.

Začala sezóna námluv v Londýně, je rok 1813 a artistokratické maminky tráví celé dny objednáváním šatů, čtením, šířením pomluv a získáváním pozvánek na nejdůležitější akce ve městě. To vše ve snaze najít ideálního partnera pro své děti, které jsou připraveny na sňatek. Společenské intriky nám představuje tajemná Lady Whistledown (dabovaná herečkou Julií Andrews).
Lady Whistledown je starodávná Gossip Girl. Na každého má něco, dokonce i na královnu. Pravidelně vydává svůj bulvární plátek, ve kterém s vyšperkovaným spisovatelským stylem lidi baví i pohoršuje zároveň.

Tvůrcem seriálu je Chris Van Dusen, který se v minulosti scenáristicky podílel na thrilleru Scandal. Hlavní zápletkou je tajná dohoda mezi vdavekchtivou Daphne Bridgerton (Phoebe Dynevor) a vévodou z Hastingsu Simonem (Regé-Jean Page).
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1621 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Daphne hledá dobrého manžela, ale muži o ni nejeví zájem – potřebuje někoho silného, vlivného a ideálně i krásného po boku, aby v nich vzbudila žárlivost a nastartovala jejich přirozený lovecký instinkt. Simon se ženit nikdy nechce a potřebuje jen přežít společenskou sezónu a zbavit se otravných maminek, které mu představují své dcery.

Společně se dohodnou, že se stanou „párem sezóny“ – za hrdličky je označí i nadšená královna a všichni jim tuto lež uvěří. Nakonec se však zamilují i oni, což je zcela předvídatelné. Zbytek seriálu se věnuje úskalím, která musí spolu či odděleně zvládnout, nechybí několik vedlejších linií o neopětované lásce, ztroskotaném manželství pro závislost či o budoucnosti, kterou si ženy v té době sotva mohly vybírat samy. V seriálu je několik trapných momentů, ale i ty dotvářejí atmosféru netypického aristokratického dramatu.
Pestré kostýmy, šikovné slovní hříčky či klasické cover verze známých popových písniček jako Thank U, Next (Ariana Grande) a Bad Guy (Billie Eilish) dotvářejí hravou atmosféru seriálu Bridgerton. Nesnaží se být věrný historickým faktům, místo toho přináší osvěžující představu inspirovanou historií. Připomíná Velkou od HBO či Dickinson na Apple+.

Sexuální scény se překvapivě soustřeďují na ženskou rozkoš – nevídané nejen v mainstreamové tvorbě, ale zejména v historických snímcích. Daphne nezná své tělo a nikdo jí nevysvětlil, jak funguje lidská sexualita. Když ji konečně začne objevovat (v brutální tříminutové montáži sexu na každém možném místě v domě i v zahradě, přičemž v pozadí hraje cover verze Wildest Dreams od Taylor Swift), získá dosud nepoznanou sílu.
Důvodem, proč působí sexuální scény tak příjemně a zapadají do atmosféry seriálu, je koordinátorka intimity Lizzy Talbot, která s herci úzce spolupracovala. Předem si připravili choreografii, stanovili hranice a výsledkem jsou lechtivé scény jako vystřižené z románů v červené knihovně. Více o tom, jak může koordinátor intimity pomoci posunout erotické scény na jinou úroveň, si přečteš v našem článku.

Dalším překvapivým elementem jsou herci různých etnik a ras. Při zběžném sledování vymyšleného seriálu by nám to vůbec nevadilo. Bridgerton však naznačuje, že tím, že si král Jiří III (ano, ten, který měl mentální potíže, byl zmatený a nedokázal rozeznat ani vlastní manželku) vzal královnu Charlotte (která je mulatka), se změní postavení černochů v zemi. Vzhledem k sňatku Meghan a prince Harryho víme, že taková utopie nenastala.
Mimo toho se rasa naštěstí v seriálu nezmiňuje a do děje tě vtáhne dříve, než stihneš vztekle zanadávat na mulatskou britskou královnu v 19. století. Herci jsou skvělí, na dvojici Pheobe Dyvenor a Regé-Jean Page je radost se dívat a královna Charlotte tě dostane do kolen jediným svým pohledem.

Spolu s Velkou (The Great, miniseriál od HBO o ruské carevně Kateřině Velké v hlavní roli s Elle Fanning) byl seriál Bridgerton překvapivým osvěžením roku 2020. V budoucnu snad dospějeme k tomu, že „barvoslepý casting“ nebude potřebovat opodstatnění či vsuvku ve scénáři, aby si ho tvůrci obhájili. V některých případech prostě není nutné držet se historických faktů zuby nehty. Bridgerton je jedním z nich.
Pro ty čtenáře, kteří již první sérii viděli: o dvojce se už mluví, ačkoli Netflix ji zatím oficiálně nepotvrdil. Každá část z knižní série se věnuje osudu jiné postavy, což znamená, že tvůrci mají materiálu víc než dost. Pokud jsi seriál viděl, nezapomeň ho ohodnotit v naší databázi.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.