Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Novináři předpokládali, že je John Lennon pozval na přímý přenos sexu s jeho manželkou. Byli však na omylu.
14. únor je svátkem zamilovaných, který každoročně po celém světě oslavují miliony párů. Vzhledem k pandemii koronaviru jsou aktuální možnosti pro zamilované páry omezené, ale historie nám dokazuje, že určitě mohlo být i hůř. V novém článku ze série historických fotografií jsme se tentokrát zaměřili na vztahy a zamilované páry.
Podívali jsme se na příběh Romea a Julie ze Sarajeva, které rozdělila až smrt během války v Bosně a Hercegovině, nebo na muže z Pákistánu, který se pokoušel zachránit svou ženu nakaženou cholerou. Kromě těchto tragických případů však v článku najdeš i humorné ohlédnutí za dobovými tipy na rande z roku 1938, které by v 21. století neměly žádné místo.
Pro zobrazení fotografie ve vysoké kvalitě klikni sem.
Afroamerický fotograf James Van Der Zee se narodil v USA koncem 19. století, a tak plně zažil tamní rasismus namířený proti Američanům černé pleti. Jeho záběr z Harlemu z roku 1932 však příkladně poukazuje na to, že láska nezná žádné rasové hranice a nenechá se ovlivňovat společenskými předsudky.
Podle The Museum of Modern Art z New Yorku fotograf na fotografii zachytil zamilovaný pár, který rozhodně neměl hluboko do kapsy. Svědčí o tom jejich luxusní kabáty z kožešiny z mývala a elegantní vůz Cadillac V 16, který prý vyrobili pouze v počtu 4 000 kusů.
James Van Der Zee se při své práci mimo jiné zaměřoval na fotografování běžného života Afroameričanů. V Harlemu fotografoval život v klubech, svatby, pohřby či několik známých afroamerických osobností. Momentku Jamese Van Der Zeena americký časopis Time zařadil do výběru 100 nejvlivnějších fotografií všech dob.
Tipy na rande pro dívky, které jsou single (1938)
Žijeme v moderní době plné technologií, které nám pomáhají navazovat vztahy s jinými lidmi. Hledáme partnery přes aplikace jako Tinder, Badoo, Twooo nebo využíváme profesionální pomoc „seznamek“. Atmosféra poznávání našich potenciálních partnerů je navíc výrazně uvolněnější, než jak tomu bylo v minulosti.
Komické připomenutí „randění“ z minulosti nám poskytují například archivní záznamy z magazínu Parade z roku 1938. V nich si můžeme přečíst několik tehdejších rad pro svobodné ženy, které jim měly objasnit, jak se chovat na setkání s mužem. Pravidla by se dala shrnout jednou větou — udělej vše pro to, aby se muž cítil dobře. A tvé pocity? Na nich moc nezáleží.
Američanka koncem 30. let 20. století by podle těchto doporučení neměla na rande příliš pít, protože bude působit hloupě. Nedoporučovalo se ani půjčování kapesníků na setření rtěnky. „Správná žena“ měla v dané době raději odejít například na toaletu, aby ji muž při úpravách neviděl.
Žena zároveň nesměla nechat muže čekat, měla ho přivítat s úsměvem, nesměla působit znuděně (i kdyby se skutečně nudila), neměla mluvit o svém oblečení, ale pouze o tom, co zajímalo muže, a doporučovalo se také, aby nežvýkala žvýkačku, uvádí Daily Mail.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak byly trestány ženy, které během 2. světové války kolaborovaly s Němci
Jak na Marilyn Monroe vzpomíná její první manžel, za kterého se provdala v 16 letech, a proč ji studio nutilo, aby se rozvedla
Jak dopadl postelový protest Johna Lennona a Yoko Ono, od kterého novináři čekali vášnivý sex v přímém přenosu
O muži, který během válečného konfliktu zachraňoval svou ženu nakaženou cholerou
Jak vznikl symbol míru a lásky války v Bosně a Hercegovině — „Romeo a Julie ze Sarajeva“
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Kdyby už ale na rande přišla se žvýkačkou v ústech, měla žvýkat potichu a se zavřenými ústy. Důležité bylo také, aby se žena nechovala emocionálně nebo aby nedejbože neplakala, to by muž rozhodně neocenil — hlavně na veřejném prostranství. Základem však bylo plnohodnotně se věnovat svému partnerovi. Jak se totiž psalo v tipech od magazínu Parade: „Muž si zaslouží tvou pozornost a touží po ní!“
Shrnutí dalších tipů na rande z roku 1938 najdeš zde.
Vztahy s nacisty (1940+)
V období druhé světové války Němci obsadili velká území v Evropě a při mileneckých pletkách s tamními ženami za sebou zanechali mnoho dětí. Jen ve Francii jich mělo být kolem 80 000. S nacisty spaly prostitutky za peníze (či z donucení), obyčejné ženy, které z mileneckých vztahů čerpaly materiální výhody, ale také dívky, které se do vojáků z řad nepřítele jednoduše zamilovaly, píše Express.
Na výše přiložené známé fotografii se například nachází dvojice nacistů, kteří si z recese se svými přítelkyněmi vyměnili uniformy za šaty. Podobných fotografií dívek a německých vojáků bys po zadání „Collaborator girls WW II“ do Google našel mnohem více.
Po prohře Adolfa Hitlera a odchodu nacistů z okupovaných území muselo mnoho žen, které různými způsoby kolaborovaly s nacisty, podstoupit veřejné ponížení v různých podobách. Mezi nejčastější způsoby patřilo veřejné stříhání vlasů.
Zajímavostí je, že v období druhé světové války se v Norsku ženě jménem Synn Lyngstad a vojákovi Wehrmachtu Alfreedu Haaseovi narodila dcera Anni–Frid Synn Lyngstad, kterou můžeš znát jako hlavní zpěvačku legendární skupiny ABBA.
První svatba 16leté Marilyn Monroe (1942)
I kdybys úplnou náhodou nikdy neslyšel o slavné Marilyn Monroe, téměř určitě jsi viděl její legendární fotografii s poletujícími šaty z roku 1954. Mnohem méně známější jsou však její fotografie z teenagerských dob, během nichž se dokonce stihla ve svých 16 letech vdát. Na fotografii ze dne 16. června 1942 pózuje mladá Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane, se svým čerstvým manželem Jamesem Doughertym, který pracoval jako policista.
I když vypadá zamilovaná dvojice novomanželů na fotografii skutečně šťastně, jejich vztah vydržel pouhé 4 roky. Důvod rozvodu byl přitom poměrně bizarní. Ambiciózní vycházející hvězda měla totiž podepsat smlouvu s 20th Century Fox, podle níž prý nemohla být vdaná.
Studio totiž nechtělo „těhotné hvězdičky“, píše LA Times s odkazem na tvrzení Jamese Doughertyho. Marilyn na svého partnera naléhala, aby spolu zůstali, ale oficiálně se rozvedli, což však odmítl. Marilyn Monroe zemřela na předávkování už ve věku 36 let, ale do té doby se stihla ještě dvakrát vdát.
V roce 1954 si vzala baseballového hráče Joea DiMaggia a jen dva roky nato se vdala za spisovatele Arthura Millera, píše National Public Radio. „Sláva jí ublížila. Byla příliš něžná na to, aby byla herečkou. Na Hollywood nebyla dostatečně houževnatá,“ vzpomínal na den úmrtí Marilyn Monroe její první manžel James, který si ji bude navždy pamatovat jako Normu Jeane.
Když John Lennon s Yoko Ono šířili lásku z postele (1969)
„Love is real, real is love. Love is feeling, feeling love (Láska je skutečná, skutečnost je láska, láska je pocit, pocit lásky),“ zpívá v jedné ze svých skladeb legendární John Lennon. Významný člen Beatles proslul nejen svou hudbou, ale i protiválečnými postoji, které sdílel se svou manželkou Yoko Ono.
Jejich společné chvíle jsou zvěčněny na spoustě fotografií. Jednou z nich je i takzvaný postelový protest (kampaň za mír a lásku s názvem Bed–In Peace), který absolvovali v amsterdamském hotelu Hilton a v hotelu Queen Elizabeth v Montrealu. Ve druhém z jmenovaných hotelů měli objednané 3 pokoje, do kterých se vešli i novináři a fanoušci.
Když populární, ale kontroverzní dvojice pozvala reportéry, mysleli si, že budou mít možnost na kamery zaznamenat jejich sex, uvádí Beatles Bible. Na albu Two Virgins se totiž nechali vyfotografovat zcela nazí, a tak se čekalo, že nyní posunou laťku ještě výše. Jejich skutečný cíl byl však odlišný. Během postelového protestu mimochodem vznikla známá skladba Give Peace a Chance a dokument Bed Peace, který můžeš zhlédnout na YouTube.
Láska má spoustu podob a fotografovi Marku Edwardsovi se roku 1971 podařilo zaznamenat jednu z jejích nejdůležitějších součástí. Užívat si romantické chvíle s partnerem není nic náročného, ale bojovat o jeho holý život v dobách války vyžaduje něco víc.
Podle charitativní organizace Hard Rain Project, kterou založil Edwards, na fotografii vidíme obyvatele Východního Pákistánu (Bengálska), kteří prchají před válkou v jejich zemi. Web Rare Historical Photos odkazuje na slova fotografa, který tvrdí, že ženu na fotografii skolila cholera.
Některé zdroje však nepravdivě uváděly, že žena měla být znásilněna. „Nevím, jestli zemřela nebo nezemřela na choleru, ale nic nenasvědčovalo tomu, že byla znásilněna,“ vyjádřil se pro indický web Alt News fotograf Mark Edwards. Východní Pákistán nakonec v roce 1971 porazil západní část Pákistánu a vyhlásil nezávislost, čímž vznikl stát Bangladéš.
„Zamilovaný pár“, který žil ještě před Kristem (1972)
Archeologové našli na nalezišti s názvem Teppo Hasanlu, situovaném na severozápadě Íránu, v roce 1972 dvojici kosterních pozůstatků. Podle odhadů odborníků měla dvojice žít přibližně 800 let před Kristem. Jejich fotografie se stala slavná kvůli poloze, ve které dvojici archeologové objevili. Na první pohled se zdá, jako kdyby se zakopané kosterní pozůstatky lidí chtěly políbit. Předpokládá se, že dvojice zemřela následkem udušení.
Fotografie pochází z Penn muzea (muzeum archeologie a antropologie na Pensylvánské univerzitě), která dvojici pojmenovala The Lovers (Milenci). Web AncientOrigins píše, že pohlaví zamilované dvojice není jasné.
Podle vědců z Pennova muzea se napravo určitě nachází muž ve věku 19–22 let. Kosterní pozůstatky vlevo patří osobě, které bylo 30–35 let. Kosti se vyznačují mužskými i ženskými rysy, a tak je náročné s určitostí potvrdit, o jaké pohlaví skutečně šlo (několik zdrojů se však shoduje na tom, že šlo zřejmě o dvojici mužů).
Romeo a Julie ze Sarajeva (1993)
Boško Brkić byl bosenský Srb a křesťan, Admira Ismić ale vyrůstala v rodině muslimského vyznání. Navzdory jejich rozdílům se nadevše milovali a idylku jim zkazily až etnické nepokoje nacionalistů, které vyústily v Bosně a Hercegovině do války. Ta probíhala v 90. letech minulého století a Boško s Admioul se jejího konce nedožili. Při pokusu o útěk ze Sarajeva dvojici 19. května 1993 zasáhly výstřely odstřelovače.
Dodnes není jisté, která ze stran válečného konfliktu střílela. Víme však, že Boško byl v tom momentě na místě mrtvý, ale Admira po postřelení žila ještě přibližně 15 minut, během kterých objímala svého mrtvého partnera. Nebohá těla 24letého Boška Brkiće a 25leté Admiry Ismić se podařilo v květnu 1993 zachytit fotografovi Marku H. Milsteinovi. Na zemi ve stejné poloze leželi ještě přibližně týden.
Nikdo se totiž neodvážil riskovat, že ho při převozu těl zasáhne sniper. Po sedmi až osmi dnech nakonec srbské jednotky donutily muslimské zajatce, aby těla přivezli k nim. Na žádost Admiriných rodičů nakonec pozůstatky dvojice zamilovaných pochovali na hřbitově v Sarajevu.
Dnes jsou známí jako symbol míru s přezdívkou Romeo a Julie ze Sarajeva. S tímto pojmenováním však Boškova matka příliš nesouhlasí. V případě Romea a Julie šlo totiž o zakázanou lásku, ale podle Boškovy matky jim jejich rodiny ve vztahu nebránily, řekla pro NBC News. Během války v Bosně a Hercegovině zemřelo přes 100 000 lidí
Skupina ze Sarajeva Zabranjeno pušenje nahrála o dvojici píseň s názvem Bosko i Admira