Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co z knih chybělo ve filmech o Harrym Potterovi tobě?
V televizi i letos poběží Harry Potter. Filmy z této série neztrácí ani po letech na popularitě, divákům se ale nezřídka stává, že si při sledování musí googlit významy některých scén nebo jen nevědí, jak se dané události staly. Ve filmech toho totiž není vysvětleno opravdu hodně, a tak to ani nemůžeme všechno vyjmenovat. Rovněž se nezaměříme ani na plot holes, tedy nelogické věci, které ve filmech či v knihách nedávají smysl (byly by jich desítky).
Namísto toho se zaměříme na filmy, které obsahují několik událostí a scén, které oproti knihám nedávají smysl. Může za to fakt, že tvůrci ignorovali některé věci z knih, respektive o nich nevěděla ještě ani autorka J. K. Rowlingová. O té je známo, že si příběh a různé detaily i důležité scény vymýšlela za pochodu. Někdy však za tyto chyby nemůže ani jedna strana. Scénář filmu se někdy dokončil před vydáním další knihy, a tak se tvůrci nedozvěděli o podstatných detailech.
Takových věcí je více, ale my jsme se rozhodli upozornit na pět z nich, které nás trápí nejvíce. Další pětka je pak sestavena ze scén a z událostí, které nám ve filmech chybí prostě z toho důvodu, že jsou opravdu cool.
„Two-way mirror“ je dárek od Siriuse Blacka. Harry díky němu mohl kdykoliv komunikovat se svým kmotrem, tak jak to kdysi dělal Sirius se svým otcem Jamesem. Sirius ho Harrymu daruje v páté knize, ale ve filmu o tom není ani zmínky. Když Sirius zemře, Harry ho v hněvu rozbije, protože s kmotrem už nemá jak komunikovat. Na začátku sedmé knihy i filmu si ho zabalí do kufru, i když ví, že mu už neposlouží.
V sedmičce má důležitou roli, když mimo jiné zachrání Harryho a spol. uvězněné v Malfoyově domě poté, co Harry někoho v zrcadle poprosí, aby jim pomohl. Šlo o Aberfortha Brumbála, Albusova bratra, který zrcadlo koupil od Mundunguse Fletchera.
Divák je však v sedmém i osmém filmu značně zmatený, protože filmy nikdy zrcadlo nepředstavily a ani neukázaly, jak se k Harrymu dostalo či k čemu slouží. Jde o jeden z příkladů, kdy lidé, kteří knihy nečetli, značně tápali ve tmě a museli si domýšlet.
2. Dluh Petera Pettigrewa a jeho smrt
Pettigrew vděčil za svůj život Harrymu Potterovi. Nebýt jeho, Remus Lupin a Sirius Black by ho za zradu svého přítele Jamese Pottera ve třetím díle zabili. Brumbál informoval Harryho, že záchrana Pettigrewa nepřijde vniveč a jednou se dluh bude muset vyrovnat. Stane se tak v momentě, kdy Peter drží Harryho, ale ten mu v domě Malfoyů připomene, že mu dluží svůj život.
Pettigrewova ruka vyrobená Voldemortem se proti němu obrátí a uškrtí jej. Tato scéna měla pro postavu Pettigrewa a tématiku kouzelnického dluhu/odpuštění velký význam. Ve filmu však vidíme, jak Pettigrew padne na zem po zaklínadle Dobbyho s hlasitým „au“. Scéna vyzní úsměvně, což by až tak nevadilo, kdyby nešlo o poslední Pettigrewovu scénu ve filmech.
Nedočkali jsme se ani jeho smrti, jen „vtipného“ bouchnutí o zem jako z Toma a Jerryho. Jeho absence v dalším filmu působí jako pěst na oko a celá scéna zcela kazí dojem. Tvůrci se báli, že původní škrcení by vypadalo nepříjemně a děti v kině by byly vystrašené, ale nemuseli proto z jeho smrti udělat grotesku, no ne?
3. Jak Harry věděl o diadému a náhrdelníku Heleny z Havraspáru ještě před tím, než se dozvěděl o viteálech
Brumbál v šesté knize seznámí Harryho s viteály, temnými předměty, které slouží jako schránky na kousky duše. Zamezují tomu, aby člověk, který viteál vytvořil, skutečně zemřel. Jeho duše bude žít i nadále a existují způsoby, jak ho naplno oživit.
Voldemort se bál smrti, a tak jich vytvořil celkem sedm. Patřil mezi ně i náhrdelník Salazara Zmijozela, který skončil v majetku rodiny Gauntových — tedy u předků Voldemorta. Harry a spol. se s tímto náhrdelníkem setkali už ve Fénixově řádu, když se ho neúspěšně pokoušeli otevřít, a tak ho nechali válet se v domě na Grimauldově náměstí.
Nevěděli, že jde o viteál. Tehdy ještě ani netušili, co to viteál je. Ve filmech se tato scéna neobjeví, neboť tvůrci tehdy ještě nevěděli, jaký bude mít náhrdelník význam. Toto knižním fanouškům až tak nevadilo. Problémem však byl diadém Heleny z Havraspáru jako další viteál.
Harry se s ním setkal v Princi dvojí krve, když s Ginny ukrývali učebnici Prince dvojí krve o lektvarech v Komnatě. V sedmém díle si tedy vzpomněl, že se s ním už jednou setkal. V šestém filmu však tuto scénu s Ginny a diadémem nevidíme, takže na ni v sedmičce nemohli odkazovat. Namísto toho změnili ve filmech důležitou věc. V knihách není Voldemort schopný vycítit, když někdo zničil viteál. Ve filmech to cítí a Harry vidí, na co tehdy myslí.
Jednou z takových myšlenek je i Helena z Havraspáru a její diadém. Ve filmech tedy nedává smysl, že Voldemort cítí ztrátu jen vybraných viteálů, a to jen ve chvíli, kdy se to hodí příběhu. Přitom by stačilo natočit flashback, ve kterém si Harry v nouzové místnosti tohoto diadému všimne a kde by mu Ginny mohla říct, že se podobá tomu, jaký nosila Helena z Havraspáru.
4. Jak si chudí Fred a George Weasleyovi otevřeli velký obchod ve Zlaté uličce?
V knihách je to docela logické a jasné. Harry za výhru v turnaji tří kouzelníků dostane 1 000 galeonů. Vzhledem k smrti Cedrika Diggoryho však s nimi nechce mít nic společného, a tak je daruje Weasleyovým, aby si splnili sen.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak unikli Barty Crouch jr. a Sirius Black z Azkabanu.
Jak Hermiona odhalila tajemství reportérky Rity Holoubkové.
Jak vytvořili Sirius, James, Remus a Peter Pobertův plánek a co všechno z jejich příběhu filmy vynechaly.
Které změny ve finálním souboji o Bradavice nás mrzí nejvíce a o které skvělé knižní duely jsme přišli.
Jak moc ve filmu chybí flashbacky o Voldemortově mudlovské rodině a smrti Brumbálovy sestry.
Ve filmu nic takového nevidíme a divák si asi má domyslet, že by Gringottova banka dala chudým Weasleyovým peníze na otevření jednoho z největších obchodů v bohaté uličce jen tak, z důvěry v jejich podnikání (protože přesně tím byli skřítci v bance známí, no ne?)
5. „Smrt“ Bartyho Skrka jr.
V knihách si pro Bartyho Skrka přijde mozkomor po tom, co to pravděpodobně nařídí ministr kouzel Cornelius Popletal. Ten si návrat Voldemorta nechtěl přiznat a raději držel celý kouzelnický svět ve tmě. Popletal nepodporoval Smrtijedy, spíše se bál čelit nebezpečné situaci. Vzhledem k tomu však nemohli Bartyho Skrka juniora poslechnout, čímž by Harry získal důležitého svědka.
Svět se na návrat Voldemorta mohl připravit mnohem dříve a lépe a možná by Skrk očistil i Siriuse Blacka. V knihách tomu všemu zabránil ministr Popletal a mozkomorův polibek, ale ve filmech o tom zmínka jaksi nepadne. Skrk je odvlečen do Azkabanu a tím to hasne. Neviděli jsme mozkomorův polibek a nikdo nevysvětlil ani to, proč Crouch nestál před soudem a nezodpovídal se z toho, proč se přeměňoval na Pošuka Moodyho.
Jde o maličkost, kterou si divák bez přečtení knihy musí opět nějak domýšlet. Chybělo i vysvětlení, jak se vlastně Barty Skrk jr. dostal na svobodu, tedy že se vyměnil s umírající matkou využitím lektvaru. Čtrnáct let žil v tajnosti doma pod neviditelným pláštěm a kletbou imperius, jejímž prostřednictvím ho jeho otec ovládal.
Barty jr. se nakonec z kletby uvolnil na mistrovství ve famfrpálu, vyčaroval temné znamení Smrtijedů na obloze a později ho znovu ovládl jeho otec. O tom se ale dozvěděl Voldemort. S Červíčkem pak ovládli kletbou imperius Bartyho Skrka sr. a uvolnili tak jeho syna, aby mohl znovu sloužit Voldemortovi.
Jde o podstatnou část děje, ale ve filmech se o tom nic nedozvíš. A když už jsme zmiňovali útěk Bartyho z Azkabanu, hodilo by se vysvětlit i to, jak se to podařilo Siriusovi, což ve filmech také nenajdeš.
Sirius se vyhladověl natolik, až se přeměněn jako pes dokázal proplížit přes mříže a proplout z ostrova na souš. Mozkomorové se mají postarat o to, aby z vězňů vysáli všechnu radost a schopnost kouzlit, ale Sirius si dokázal udržet zdravý rozum a magickou sílu právě díky vědomí, že je nevinný. Nešlo o šťastnou vzpomínku, a tak ji mozkomorové nevysáli. Když následně uviděl Pettigrewa ve formě potkana v novinách společně s Ronem, procitl a unikl.
6. Neville a jeho rodiče v Nemocnici svatého Munga
Dostáváme se do druhé poloviny článku. V ní si rozebereme scény a události z knih, které nám ve filmech velmi chyběly, ale nutně nevytvářejí logické díry. Spíše jsme smutní, že jsme o ně v audiovizuální podobě přišli.
V páté knize se Harry a spol. dostanou do Nemocnice svatého Munga, kde chtějí navštívit Arthura Weasleyho po útoku Nagini. Potkají tam i Nevilla a jeho rodiče. Harry v té době věděl, že Bellatrix a další Smrtijedi mučili jeho rodiče tak, až přišli o rozum. Po letech nepoznávali nikoho včetně svého syna.
Neville je zahanben, když se o tom dozvědí jeho přátelé, ale jeho babička mu tehdy promluví do duše. Pro Nevilla jde o důležitou scénu, ale filmy ho už tradičně ignorují. Důkazem je i sedmý film, kde hraje důležitou roli jako vůdce Brumbálovy armády, toho, kdo vyzývá všechny k boji proti Voldemortovi. Nemluvě o tom, že zabil Nagini.
Ve filmech má celkově mnohem méně prostoru. Pokud někdy opravdu vznikne seriál, velmi rádi bychom se podívali na poslední rok v Bradavicích očima jiných postav. Právě Neville a spol. bojovali proti Smrtijedům mučícím studenty a vzdorovali jim.
7. Jak Hermiona odhalila velké tajemství Rity Holoubkové
Rita Holoubková byla prominentní novinářka a reportérka, která se pokaždé dostala k šťavnatým a tajným informacím. Na konci čtvrtého dílu nám kniha prozradila, jak se jí to dařilo. Harry dříve Ronovi vysvětloval, že možná používá něco jako štěnici (bug; v angličtině chyba i brouk). Ty by však v kouzelnickém světě nefungovaly, a tak se té myšlenky vzdali.
Jenže Hermiona přemýšlela dál a nakonec si spojila několik malých náznaků - jak jí Viktor Krum vytáhl z vlasů brouka, jak viděli brouka během několika svých konverzací... Hermiona pochopila, že Holoubková je neregistrovaný zvěromág. Jinými slovy, dokáže se přeměnit na zvíře a podobně jako v případě Siriuse, Pettigrewa a Jamese Pottera Ministerstvo kouzel nevědělo ani o Ritě. Mohla se tedy plížit a poslouchat cizí rozhovory v těle létajícího brouka.
Hermiona ji jednoho dne chytila, držela několik dní v nerozbitné sklenici a vyhrožovala jí, že pokud nepřestane psát manipulativní články, prozradí její tajemství Ministerstvu magie, z čehož by se tak snadno nevykroutila. Bohužel, filmy tuto scénu ignorovaly a my jsme se tedy nedočkali další scény ukazující, jakou má Hermiona brilantní mysl.
8. Příběh Tichošlápka, Paroháče, Červíčka a Náměsíčníka
Sirius Black, James Potter, Peter Pettigrew a Remus Lupin. Čtyři nerozluční kamarádi v Bradavicích, kteří – podobně jako Harryho parta – dělali slušnou neplechu. Kvůli Removi, který se každý měsíc měnil na vlkodlaka, se chlapci stali zvěromágy. Vlkodlaci totiž neútočí na zvířata, a tak mu byli jeho kamarádi psychickou oporou v době přeměny.
Tito čtyři čarodějové vytvořili i Pobertovu mapu, kterou jim zabavil školník Filch v jejich posledním ročníku v Bradavicích. Mapa následně putovala mezi dalšími lidmi, ale nakonec se vrátila do Filchovy kanceláře, odkud ji zase ukradli bratři Weasleyovi. To a mnohem více bylo ve filmech ignorováno. Čtyři záškodníci měli v knihách mnohem více prostoru a historek z minulosti. Filmy zároveň opomněly fakt, že Sirius žil celý rok blízko Prasinek v jedné z jeskyní, aby byl Harrymu nablízku.
Zároveň filmy ignorovaly Teddyho, syna Tonksové a Remuse, který se na přání Remuse stal kmotřencem Harryho Pottera. V poslední knižní kapitole chodí Teddy s dcerou Fleur Delacurové a Billyho Weasleyho, ale ve filmu ho vůbec nevidíme. Pokud máš rád Remuse a ostatní záškodníky, určitě si přečti knihy, kde se o nich dozvíš mnohem více.
9. Flashbacky na dětství Toma Raddla a Brumbála
Šestý film toho již tradičně vynechal dost, ale je divné, že se tvůrci zcela vykašlali na flashbacky s rodinou Gauntových, čili s Voldemortovou matkou a dědečkem. Diváci se tedy nedozvěděli podstatné informace o viteálu v Gauntově prstenu, o rodičích Toma Raddla a o tom, jak to štěpilo jeho charakter a nenávist k mudlům. Jde přitom o klíčovou část jeho postavy a motivací.
Sedmá část, rozdělená na dva filmy, pak trestuhodně ignoruje i dětství Brumbála. Diváci nedostanou detaily o jeho mrtvé sestře Arianě, kvůli které se stal takovým čarodějem, jakým ho zná celý svět. Kvůli Arianě si nedal pozor, když objevil Gauntův prsten a v něm ukrytý kámen oživení. Tak velmi chtěl znovu vidět svou sestru Arianu, že zcela zapomněl na nebezpečí plynoucí z viteálu, v důsledku čehož následně i zemřel.
Brumbálova minulost a události související s Arianou a Grindelwaldem (ano, v knihách má významnou roli) jsou nejen důležité pro děj, ale zároveň jde i o nejzajímavější příběhové části a dialogy týkající se Brumbálovy postavy. Brumbál o Arianě mluví také v jeskyni v šestém díle po vypití Voldemortova jedu. Jeho výčitky a smutek způsobené její smrtí ho trápily celý život a právě to ho ničí nejvíce i při pití jedu. To, co tehdy Brumbál říká, má mnohem větší smysl se znalostmi knih.
Flashbacky a mnohé podstatné informace o Arianě a Voldemortově původu byly z posledních dvou filmů ve velkém vynechány. Zatímco první knihy a filmy se v mnoha věcech podobají a filmy nevynechávají klíčové historické a charakterové momenty, přibližně od páté knihy a následných filmových adaptací se to bolestivě mění.
10. Závěrečný souboj o Bradavice a střet Harryho s Tomem Raddlem
Ze sedmičky toho bylo vynechaného či pozměněno až příliš mnoho. Šestý film zcela ignoroval závěrečný souboj v Bradavicích, aby ho tvůrci nemuseli natáčet znovu při tvorbě sedmičky (pokud jsi tedy nečetl knihy, přišel jsi o dost významné čarodějnické souboje). Namísto toho, aby byl souboj o Bradavice v sedmičce zcela epický, byl vcelku zklamáním.
Bojovalo se méně, a i když jde o největší kouzelnickou bitvu v celé sérii, ve srovnání s tou knižní nabízí mnohem méně cool momentů a duelů, které fanoušci toužili vidět na plátně celé roky. V knihách navíc o Bradavice bojuje mnohem více čarodějů, přičemž Harry a čtenáři se znovu setkávají s postavami z prvních knih, jako například s Oliverem Woodem či Colinem Creeveym. Příběh se více zaměřuje i na oběti. Ve filmu nad nimi jen proletí kamera a jde se dál.
Přišli jsme o několik úžasných soubojů, jako například McGonagallová—Křiklan—Kingsley vs Voldemort. Ale to nás ani nepřekvapilo. Filmy mohly udělat z knižních soubojů skutečné audiovizuální sci-fi klenoty s úžasným vizuálem a triky. Bohužel, ve velké míře se tak nikdy nestalo. Čtenáři knih se velmi těšili i na scénu, kdy Harry „vystřelí“ z neviditelného pláště a použije cruciatus na Amycuse Carrowa poté, co Smrtijed plivne na profesorku McGonagallovou.
Problematický je i samotný konec filmu. V knize jsme se dočkali úžasného střetu Harryho a Toma Raddla. Voldemort, kterého Smrtijedi buď opustili, nebo zemřeli v posledním souboji, čelil obležení celých Bradavic. Ani tehdy však zřejmě nečekal, že ho Harry Potter skutečně zabije. Čtenáři knih se dočkali skvělých dialogů a momentů, když Harry čistil Tomovu duši.
Z části šlo o podstatný fan service, tedy uspokojení fanouškovských proseb, ale jako závěrečný střet mezi Voldemortem a Harrym to fungovalo mnohem lépe než... létání nad Bradavicemi? Samozřejmě, ne všechno, co dobře funguje v knize, by dobře vyznělo i na plátně. Řešení producentů a scénáristů/režiséra se však líbilo jen málokomu.
Jakoby nestačilo, že změnili celkový kontext vyvrcholení souboje, rivality a osudovosti mezi Harrym a Voldemortem, tvůrci nakonec změnili i jeho samotnou smrt. Voldemort se po smrti vypaří do vzduchu, ačkoli v knihách je jasně uvedeno, že si zachová fyzickou formu a jednoduše padne na zem před Harrym a celými Bradavicemi. Sama o sobě by ta změna nebyla špatná, neboť tehdejší Voldemortovo tělo vzniklo prostřednictvím magie a v podstatě i „ze vzduchu“, ale ve spojitosti s předchozími změnami je to další zbytečný odklon od knih.
Samozřejmě, chybělo nám toho mnohem více, ale dvouhodinové filmy prostě nedokáží zpracovat celé knihy. Kdyby se začaly natáčet teď, filmy by byly buď rozděleny na více částí, byly by delší, nebo by je doprovázel seriál na streamovací platformě. Tehdy se však kniha musela vejít do jednoho filmu, a tak jsme přišli o množství skvělých scén, ale i kompletně ignorované postavy a lokace.
Mnozí si jistě pomyslí, že vztah Ginny a Harryho je oproti knihám ve filmech dost zbabraný a nedostatečně rozvinutý (v knihách mají mnohem více důležitých scén, kde se sbližují). Více jistě chybí knižní scény s Dobbym, návštěva Brumbála u Dursleyových, famfrpálové zápasy (obzvláště v pětce byly důležité pro charakterový vývoj Rona) a množství dalšího.