Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 11. 4. 2021 svátek má Izabela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool

Co z knih chybělo ve filmech o Harrym Potterovi tobě?

27. únor 2021, 9:30 Čas čtení: 10:28
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
2
Dominik Vetrák
27. únor 2021, 9:30
Čas čtení: 10:28

10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool

Co z knih chybělo ve filmech o Harrym Potterovi tobě?

Dominik Vetrák
27. únor 2021, 9:30
Čas čtení: 10:28
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V televizi i letos poběží Harry Potter. Filmy z této série neztrácí ani po letech na popularitě, divákům se ale nezřídka stává, že si při sledování musí googlit významy některých scén nebo jen nevědí, jak se dané události staly. Ve filmech toho totiž není vysvětleno opravdu hodně, a tak to ani nemůžeme všechno vyjmenovat. Rovněž se nezaměříme ani na plot holes, tedy nelogické věci, které ve filmech či v knihách nedávají smysl (byly by jich desítky). 

 

Namísto toho se zaměříme na filmy, které obsahují několik událostí a scén, které oproti knihám nedávají smysl. Může za to fakt, že tvůrci ignorovali některé věci z knih, respektive o nich nevěděla ještě ani autorka J. K. Rowlingová. O té je známo, že si příběh a různé detaily i důležité scény vymýšlela za pochodu. Někdy však za tyto chyby nemůže ani jedna strana. Scénář filmu se někdy dokončil před vydáním další knihy, a tak se tvůrci nedozvěděli o podstatných detailech.


Takových věcí je více, ale my jsme se rozhodli upozornit na pět z nich, které nás trápí nejvíce. Další pětka je pak sestavena ze scén a z událostí, které nám ve filmech chybí prostě z toho důvodu, že jsou opravdu cool.

 

 

1. Oboustranné zrcadlo

Two-way mirror“ je dárek od Siriuse Blacka. Harry díky němu mohl kdykoliv komunikovat se svým kmotrem, tak jak to kdysi dělal Sirius se svým otcem Jamesem. Sirius ho Harrymu daruje v páté knize, ale ve filmu o tom není ani zmínky. Když Sirius zemře, Harry ho v hněvu rozbije, protože s kmotrem už nemá jak komunikovat. Na začátku sedmé knihy i filmu si ho zabalí do kufru, i když ví, že mu už neposlouží. 

 

V sedmičce má důležitou roli, když mimo jiné zachrání Harryho a spol. uvězněné v Malfoyově domě poté, co Harry někoho v zrcadle poprosí, aby jim pomohl. Šlo o Aberfortha Brumbála, Albusova bratra, který zrcadlo koupil od Mundunguse Fletchera.

 

Divák je však v sedmém i osmém filmu značně zmatený, protože filmy nikdy zrcadlo nepředstavily a ani neukázaly, jak se k Harrymu dostalo či k čemu slouží. Jde o jeden z příkladů, kdy lidé, kteří knihy nečetli, značně tápali ve tmě a museli si domýšlet.

 

Zdroj: Warner Bros. Pictures

2. Dluh Petera Pettigrewa a jeho smrt

Pettigrew vděčil za svůj život Harrymu Potterovi. Nebýt jeho, Remus Lupin a Sirius Black by ho za zradu svého přítele Jamese Pottera ve třetím díle zabili. Brumbál informoval Harryho, že záchrana Pettigrewa nepřijde vniveč a jednou se dluh bude muset vyrovnat. Stane se tak v momentě, kdy Peter drží Harryho, ale ten mu v domě Malfoyů připomene, že mu dluží svůj život.

 

Pettigrewova ruka vyrobená Voldemortem se proti němu obrátí a uškrtí jej. Tato scéna měla pro postavu Pettigrewa a tématiku kouzelnického dluhu/odpuštění velký význam. Ve filmu však vidíme, jak Pettigrew padne na zem po zaklínadle Dobbyho s hlasitým „au“. Scéna vyzní úsměvně, což by až tak nevadilo, kdyby nešlo o poslední Pettigrewovu scénu ve filmech.

 

Nedočkali jsme se ani jeho smrti, jen „vtipného“ bouchnutí o zem jako z Toma a Jerryho. Jeho absence v dalším filmu působí jako pěst na oko a celá scéna zcela kazí dojem. Tvůrci se báli, že původní škrcení by vypadalo nepříjemně a děti v kině by byly vystrašené, ale nemuseli proto z jeho smrti udělat grotesku, no ne? 

 

3. Jak Harry věděl o diadému a náhrdelníku Heleny z Havraspáru ještě před tím, než se dozvěděl o viteálech

Brumbál v šesté knize seznámí Harryho s viteály, temnými předměty, které slouží jako schránky na kousky duše. Zamezují tomu, aby člověk, který viteál vytvořil, skutečně zemřel. Jeho duše bude žít i nadále a existují způsoby, jak ho naplno oživit.

 

Voldemort se bál smrti, a tak jich vytvořil celkem sedm. Patřil mezi ně i náhrdelník Salazara Zmijozela, který skončil v majetku rodiny Gauntových — tedy u předků Voldemorta. Harry a spol. se s tímto náhrdelníkem setkali už ve Fénixově řádu, když se ho neúspěšně pokoušeli otevřít, a tak ho nechali válet se v domě na Grimauldově náměstí. 

 

Zdroj: Warner Bros. Pictures

 

Nevěděli, že jde o viteál. Tehdy ještě ani netušili, co to viteál je. Ve filmech se tato scéna neobjeví, neboť tvůrci tehdy ještě nevěděli, jaký bude mít náhrdelník význam. Toto knižním fanouškům až tak nevadilo. Problémem však byl diadém Heleny z Havraspáru jako další viteál.

 

Harry se s ním setkal v Princi dvojí krve, když s Ginny ukrývali učebnici Prince dvojí krve o lektvarech v Komnatě. V sedmém díle si tedy vzpomněl, že se s ním už jednou setkal. V šestém filmu však tuto scénu s Ginny a diadémem nevidíme, takže na ni v sedmičce nemohli odkazovat. Namísto toho změnili ve filmech důležitou věc. V knihách není Voldemort schopný vycítit, když někdo zničil viteál. Ve filmech to cítí a Harry vidí, na co tehdy myslí.

 

Jednou z takových myšlenek je i Helena z Havraspáru a její diadém. Ve filmech tedy nedává smysl, že Voldemort cítí ztrátu jen vybraných viteálů, a to jen ve chvíli, kdy se to hodí příběhu. Přitom by stačilo natočit flashback, ve kterém si Harry v nouzové místnosti tohoto diadému všimne a kde by mu Ginny mohla říct, že se podobá tomu, jaký nosila Helena z Havraspáru.

 

Zdroj: Warner Bros. Pictures

4. Jak si chudí Fred a George Weasleyovi otevřeli velký obchod ve Zlaté uličce?

V knihách je to docela logické a jasné. Harry za výhru v turnaji tří kouzelníků dostane 1 000 galeonů. Vzhledem k smrti Cedrika Diggoryho však s nimi nechce mít nic společného, a tak je daruje Weasleyovým, aby si splnili sen.

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak unikli Barty Crouch jr. a Sirius Black z Azkabanu.
  • Jak Hermiona odhalila tajemství reportérky Rity Holoubkové.
  • Jak vytvořili Sirius, James, Remus a Peter Pobertův plánek a co všechno z jejich příběhu filmy vynechaly.
  • Které změny ve finálním souboji o Bradavice nás mrzí nejvíce a o které skvělé knižní duely jsme přišli.
  • Jak moc ve filmu chybí flashbacky o Voldemortově mudlovské rodině a smrti Brumbálovy sestry.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: goliath.comNáhledový obrázek: Warner Bros. Pictures Tagy: Harry Potter
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
2 Konec nouzového stavu: Co všechno se od pondělí změní?
3 Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
4 Rozvolnění: Tyto restrikce se mění od pondělí 12. dubna
5 Registrace k očkování pro lidi nad 65 let se spustí 14. dubna
1 Rozvolnění: Tyto restrikce se mění od pondělí 12. dubna
2 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
3 KDU-ČSL žádá předčasné volby. Jak to vidí ostatní strany?
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
1 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
2 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
3 Únik dat Facebooku se týká i více než 1,3 milionu Čechů
4 V Iráku se narodil chlapeček s třemi penisy. Lékaři tvrdí, že jde o první zdokumentovaný případ na světě
5 Spojené státy zvedají varovný prst pro Rusko. Žádají, aby Moskva přestala „zastrašovat“ Ukrajinu
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy filmy a seriály
Sovětský svaz počátkem 90. let natočil Pána prstenů. Pustit si jej můžeš nyní na YouTubeSovětský svaz počátkem 90. let natočil Pána prstenů. Pustit si jej můžeš nyní na YouTube
Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributořiNový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
Superhrdinové v důchodu napravují chyby svých dětí. Spojí síly proti zlu, které ohrožuje lidstvo?Superhrdinové v důchodu napravují chyby svých dětí. Spojí síly proti zlu, které ohrožuje lidstvo?
více článků
Sponzorované články
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
Práce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojíPráce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojí
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Zemřel Ministr magie Kornelius Popletal z Harryho Pottera. Herec Robert Hardy nás navždy opustil ve věku 91 letZemřel Ministr magie Kornelius Popletal z Harryho Pottera. Herec Robert Hardy nás navždy opustil ve věku 91 let
Jak vypadají kouzelní tvorové ze spin-offu Harryho Pottera, na které se můžeme těšit už v listopadu?Jak vypadají kouzelní tvorové ze spin-offu Harryho Pottera, na které se můžeme těšit už v listopadu?
Tvůrce CGI Vladimír Valovič: U Supermanova obličeje s vousy jsem si pomyslel: No, hodně štěstí tomu, kdo to bude dělat (Rozhovor)Tvůrce CGI Vladimír Valovič: U Supermanova obličeje s vousy jsem si pomyslel: No, hodně štěstí tomu, kdo to bude dělat (Rozhovor)
10 odporných sexuálních scén: film o pohlavním styku s mrtvolou má být netradiční lovestory10 odporných sexuálních scén: film o pohlavním styku s mrtvolou má být netradiční lovestory
Komentář: Málo zajímavé filmy, nudné předávání bez celebrit a ztracený význam. Letošní Oscary se nevyplatí sledovatKomentář: Málo zajímavé filmy, nudné předávání bez celebrit a ztracený význam. Letošní Oscary se nevyplatí sledovat
10 nejlepších sportovních filmů, které ti v těle rozproudí adrenalin10 nejlepších sportovních filmů, které ti v těle rozproudí adrenalin
10 nejočekávanějších filmů a seriálů, které v březnu uvidíme na Netflixu, HBO či Amazonu10 nejočekávanějších filmů a seriálů, které v březnu uvidíme na Netflixu, HBO či Amazonu
Zpříjemni si Valentýn romantickými komediemiZpříjemni si Valentýn romantickými komediemi
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.