Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zack Snyder natočil fajn akční scény. Je ale Army of the Dead i něčím víc než jen průměrným akčním zombie filmem?
Zack Snyder pro studio Warner Bros. už asi nic nenatočí. Jak sám prozradil, myslí si, že ho tam nemají rádi a odmítli několik jeho nápadů na další filmy. Fiasko s Justice League a celým DC filmovým univerzem má už ale za sebou a na Netflixu mu vyšel obrovský zombie blockbuster Army of the Dead. Nejedná se ovšem o další Dawn of the Dead (Úsvit mrtvých), tedy skvělý zombie film, kterým Snyder nastartoval svou režijní kariéru.
Army of the Dead je lepším filmem snad jen v jedné komplexní věci — v kvalitě, množství a způsobu natočení akce. I přesto si myslíme, že film stojí za zhlédnutí, zvláště v době, kdy se velkých blockbusterů dočkáme tak jednou za půl roku.
V tomto konkrétním filmu se dostaneme do současnosti, ve které se poškodí transport zombíka. Ten následně zamoří celé Las Vegas. Státu Nevada se zázrakem podaří zombies izolovat a vytvořit kolem města bariéru, takže z něj nedokáží uniknout.
Hovoříme ovšem o Las Vegas. V kasinech a trezorech tedy zůstaly miliardy dolarů. Majitel jednoho z těchto kasin je chce získat zpět, a tak do zombíky zamořeného Vegas pošle partu žoldáků, přičemž potřebují specialistu na trezory, bez kterého peníze nezískají. Důvod, proč nezná majitel kasina heslo k vlastnímu trezoru, ti už film neprozradí.
Stejně tak ti neprozradí, proč vymysleli scenáristé desítky scén a dialogů, které absolutně nedávají smysl. Samotný děj a jeho konstrukce jsou nesmyslné, ale o tom se můžeme pobavit ve spoilerové diskusi pod článkem. I bez toho je ale Army of the Dead přesně tím typem filmu, u kterého si klepeš na čelo nebo koulíš očima.
Někdy za to mohou kýčovité dialogy a postavy, jindy jejich opravdu špatná a nepochopitelná rozhodnutí v krizových situacích (měj na paměti, že jde o speciální vojáky, kteří byli v zamořeném městě už mnohokrát, takže se není na co vymluvit). Někdy zase nedává smysl ani základní logika některých dějových linií, jako například samotný útěk zombíka, na způsob jeho úniku zíráš asi takhle:
Bohužel bude divák, který přemýšlí nad tím, co se děje na obrazovce, na film podobně civět vícekrát. V Hollywoodu se pravděpodobně na scenáristických školách učí, že v zombie filmech musí chybět jakékoliv známky racionálního chování postav.
Trochu navíc naštve, že se film nedrží ani vlastních fyzikálních zákonů. Lidé se přemění na zombíky pár vteřin po kousnutí, ale některé postavy mají před proměnou čas ještě alespoň půl dne. Ve filmu to není nijak vysvětleno, a tak ti je jasné, že byli scénáristé příliš líní na to, aby jednotlivé scény poskládali inteligentněji.
Pokud necháš svůj mozek někde na záchodě, čeká tě bláznivá a skvělá akční jízda plná krásných a efektně natočených scén. Filmu trvá příliš dlouho, než se rozběhne, a to i přesto, že se z dramatického a hlubšího příběhového hlediska věnuje jen jedné postavě — protagonistovi Scottovi s tváří herce Davea Bautisty.
Ten musel zabít svoji manželku a následně se odcizil dceři, která vše viděla na vlastní oči. Jeho dějová linie je ale nezajímavá, takže se těšíš, kdy už se konečně dostanou do města a začne zabíjení zombies.
Jakmile se to stane, přestaneš na chvíli přemýšlet nad vším ostatním a začneš si užívat likvidování nemrtvých. Režisér Zack Snyder film nejenže režíroval, produkoval a podílel se na scénáři, ale sedl si také za kameru a musíme uznat, že mu to šlo opravdu dobře. Akční scény jsou přehledné (Snyder úžasně vnímá prostor kolem herců) a natočené ze skvělých úhlů. Pochválit musíme obzvlášť scény v budovách bez světla, které nasvítili a natočili naprosto famózně.
Akce je nejsilnější stránkou filmu. Nenabízí nic průlomového, ale to, o co se snaží, dělá výborně. Snyder už tradičně používá zpomalené záběry, tentokrát se nám ale jejich využití zdálo docela šikovné a produktivní.
Líbila se nám i vizuální stránka filmu. Je v něm přirozeně mnoho vizuálních triků a CGI scén, ale docela dobře zapadají do filmu, díky čemuž nepůsobí rušivě ani zombie tygr (ten má mimochodem úžasnou scénu s jedním chudákem) nebo digitální krev stříkající všemi směry.
Po technické stránce je film povedeným kouskem. Má sice dvě a půl hodiny a obzvlášť úvod by se mohl zkrátit, ale samotný střih funguje dobře. Po úvodu jsem se už vůbec nenudil a užíval jsem si, jak se Snyder v podstatě baví se zombíky s téměř neomezeným rozpočtem. Postavy jsou místy cool, jindy zase pracují pouze s kýčovitými dialogy a scénami.
V negativním smyslu bychom chtěli zdůraznit nesmírně otravnou a zbytečnou postavu herce Thea Rossiho. Ztvárňuje slizkého padoucha, který utlačuje ženy a tváří se, že je cool. Jeho postava působí jako přežitek z minulého století a neexistuje důvod, proč by ji divák měl trpět. Chápeme, že i takoví lidé existují, ale tentokrát pro děj neměl absolutně žádný význam.
Postavy celkově ničím nezaujmou a pobaví jen sem tam. Herci v podstatě kromě „cool žoldáků“ ani nemají co hrát, což je škoda, protože jsme doufali, že po snímku Blade Runner bude mít Dave Bautista znovu šanci ukázat svůj herecký talent. V tomto filmu k tomu bohužel příležitost nedostal. Z postav byl přesto zdaleka nejzajímavější, takže si zaslouží palec nahoru. Pochvalu zaslouží i práce maskérů a kostymérů, jakož i práce se zvukem (ať už jde o soundtrack, nebo o celkovou kvalitu zvuku).
Z celkového hlediska je tedy Army of the Dead tak trochu zbytečně dlouhý a neuvěřitelně hloupý zombie film. Postavy jsou průměrné a děj je příliš rozkouskovaný. Nikdy se nedrží pevné linie, a tak tvůrci nedokáží vyprávět zajímavý a celistvý příběh. Na jedné straně se snaží rozvinout jakousi mytologii zombíků, na druhé straně zcela ignorují jejich vznik nebo fyzikální zákony, s nimiž si hrají podle toho, jak se jim to hodí do scénáře.
Avšak, podobně jako u snímku Godzilla vs. Kong, ani tento film zřejmě nikdo nechce vidět kvůli příběhu a skvělému scénáři. Takové blockbustery slouží pouze pro „popcornovou“ zábavu a pro tu Snyder udělal vše, co bylo v jeho silách. Postaral se o opravdu skvělé akční scény, které celý film zachraňují a v současnosti z něj dělají i atraktivní formu zábavy. Kina jsou totiž stále zavřená a upřímně si nepamatujeme, kdy jsme si kromě Godzilly a Konga mohli tak velký blockbuster užít naposledy.
Snímku udělujeme pět a půl bodu z deseti. Pokud hledáš pouze tupou, ale velmi pěkně vypadající akční zábavu, na kterou se dobře kouká, určitě se na Army of the Dead koukni a klidně si půl bodu/bodík přihoď. Pokud jsi naopak zapnul Army of the Dead kvůli inteligentnímu příběhu a skvělému scénáři s postavami, které chytí za srdce, jednak asi neznáš tvorbu Zacka Snydera a jednak jsi asi ve špatném žánru.