Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Navštívili jsme kliniku estetické chirurgie a přinášíme ti reportáž i se vším, co potřebuješ o zákrocích vědět.
Dnes si už můžeme vylepšit nebo dokonce změnit téměř cokoli. Estetická medicína je na výsluní a mnohé ženy (i muži) sahají po jejích vymoženostech pro korigování nedokonalostí.
Nás zajímalo, jak probíhá aplikace tzv. výplní do obličeje. Mají schopnost napnout a vyhladit pokožku, zakrýt jemné vrásky či vymazat kruhy pod očima. Pomocí výplní se dnes už mění i kontury obličeje, můžeš si tak dát zúžit bradu nebo vyrovnat nos.
Zákroky jsme si byli osobně prohlédnout na ENVY Klinice v Bratislavě, kde byly klientkami — a zároveň našimi modelkami — Dominika a Marta. Provázeli jsme je během celého procesu, prozradily nám, jestli je to bolelo, zda se jim výsledek líbil a zjišťovali jsme, kolik takové zkrášlování stojí.
Hezčí nos a užší brada za pár minut
Dominika si nechala aplikovat výplně na dvou místech na obličeji: na nose a na bradě. Podle slov chiruržky Evy Šimbochové se výplňový materiál přidává na kosti (například podél lícních kostí nebo na bradu či nos), čímž se zvýrazní.
Využívá se při tom kyselina hyaluronová — je to tělu přirozená látka a navzdory svému názvu se jí nemáš proč bát. Nemá potenciál „rozežrat“ ti kůži jako běžné kyseliny, právě naopak, v kosmetice (a už i ve výživových doplňcích) je hitem, protože zvyšuje hydrataci a pružnost pokožky, vyplňuje jemné vrásky a zlepšuje celkový stav pleti. Dokáže na sebe navázat obrovské množství vody, čímž pomáhá předcházet tzv. transepidermální ztrátě vody (tedy úniku vody z kůže, kvůli kterému kůže vysychá, praská a je mdlá).
V případě brady a lícních kostí je efekt i mírně zeštíhlující a vylepšuje se profil obličeje. Na klinikách se to často nazývá také harmonizace profilu — lehké nedokonalosti se vyrovnají a celkové kontury nebo rysy obličeje se optimalizují a sladí.
Podle Evy Šimbochové je Dominika ideální klientkou na takovou neinvazivní korekturu. Ženy se podle jejích slov často bojí chirurgického zákroku, který se nemusí vždy podařit. Opravovat plastiku nosu je mnohem těžší, než případná úprava po výplni. „Toto je tak minimální deformita, že není chirurgický zákrok nutný,“ vysvětluje a ukazuje při tom na Dominičin profil. „Odpadá tím i rekonvalescence, která by po operaci trvala dlouho.“
Je pravda, že celý zákrok trval jen několik minut a klientka mohla jít rovnou do práce. Nepoužívají se při tom léky, ani není zvlášť bolestivý, takže člověk dokáže po zákroku normálně fungovat. Navíc při odchodu nos už vypadá „jako nový“. Není to výrazná změna, kterou by tvé okolí dlouho komentovalo.
„Ten nosík je stále váš, jen je trochu hezčí,“ doplnila s úsměvem lékařka. Jak chytila do ruky jehlu, doplnila, že oproti tomuto zákroku je chirurgická oprava nosu mnohem výraznější. Při té je téměř jisté, že si toho lidé všimnou — zaprvé, protože se nos dlouho zotavuje, a zadruhé, protože je to výraznější proměna.
Vysvětlování už bylo dost, nastal čas na „akci“. Při úpravě nosu lékařka píchá na několika místech: na kořeni nosu, do špičky i pod nosem. Výplňový materiál ještě prsty masíruje, aby nevznikaly bulky a rovnoměrně se rozložil. Postupuje se pomalu a dotykem lékařka kontroluje tvar i množství výplně.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak probíhá změna nosu pomocí výplní (i s fotkami)
Výsledek po zákroku
Jak se dají jehlou zakrýt kruhy pod očima (+fotky)
Kolik takové zákroky stojí a pro koho jsou vhodné
Zda jsou zákroky bolestivé a jak často je třeba je opakovat
Podle výrazu obličeje je nám jasné, že ačkoli první vpich pouze štípne, ten druhý, zespodu nosu, opravdu zabolí. Trvalo to ale jen několik sekund, celý zákrok nemohl mít více než pět minut.
Ukápla jen jedna statečná slzička, za kterou ale následovalo nadšení při pohledu do zrcadla. Výsledek se líbí a splňuje očekávání — při dobré konzultaci by se ti nemělo stát, že tě výsledek nepříjemně překvapí.
Pokud jde o úpravu brady, je to sice citlivá oblast, ale bolí to podle klientky mnohem méně než úprava rtů, kterou absolvovala v minulosti. Opět šlo doslova jen o vteřiny a materiál se rozmasíroval. Brada se opticky prodloužila a mírně zúžila, čímž se uhladil i celkový profil obličeje.
Kdy se ti vyplatí jít na úpravu nosu
„Bradu jsem si chtěla upravit i z toho důvodu, že jsem dva roky nosila fixní strojek, i čelist mám trošku vsunutou dovnitř. A chtěla jsem si obličej i mírně prodloužit,“ vysvětlila nám Dominika své pohnutky. Nad zákrokem nemusela dlouho uvažovat, hned při první konzultaci s lékařkou řekla ano. Už se znají, na kliniku chodí pravidelně, a tudíž se tam cítí bezpečně a příjemně.
Ideálním adeptem je člověk, který má nedokonalosti na hřbetě nosu, jde například o prohlubeň podél linie nosu, která se dá vyrovnat. Podobně se dá zvednout spadlá špička, vytvoří se tím krásně rovný — ale stále přirozeně působící — nos. V případě zlomených nosů, kde je častá deformace zboku, to výplněmi příliš nejde (zbytečně by se nos rozšířil). „Anatomie je po různých operacích nebo zlomeninách změněna, tehdy je při aplikaci výplní větší zdravotní riziko,“ vysvětlila nám lékařka Šimbochová.
Mohou nastat různé komplikace, zejména při aplikaci látky přímo do cévy. Pokud nevíš najisto, zda je pro tebe tento zákrok vhodný, nejlépe je jít na osobní konzultaci, protože je to velmi individuální.
Velkou výhodou výplní v nose je, že vydrží opravdu dlouho — podle lékařky efekt trvá jeden až tři roky. Závisí na tvém metabolismu, vstřebávání v nose je ale pomalejší než v jiných oblastech obličeje. Například rty si chodí lidé zvětšovat pravidelněji. To, zda si zákrok po vyprchání efektu zopakuješ, je na tobě — pokud nepůjdeš, kyselina hyaluronová se časem vstřebá a nos se postupně vrátí do původního tvaru. Není to tedy doživotní řešení.
Ceny se odvíjejí od množství použitého materiálu, někde ti nabídnou jednotkovou cenu za 1 ml, jinde nabízejí i menší 0,5 ml dávky. Takto funguje také ENVY klinika, kde zaplatíš za 0,5 ml kyseliny hyaluronové 160 € (asi 4 100 Kč). Kliniky však často nabízejí akce, i v ENVY nabízejí různé balíčky, kde tě kombinace různých zákroků může vyjít dohromady levněji. Různé oblasti „vyžadují“ opakování v různých intervalech, takže pokud si chceš dát udělat několik věcí, prvotní investice bude zřejmě vyšší, než udržování, protože se to nebude dít vždy najednou.
Další klientka, Marta, zvolila možnost vyplnění kruhů pod očima. Jde o poměrně jemnou změnu. Zkušený lékař si dává pozor na dávkování a ví, že méně je někdy více. Kyselina hyaluronová má totiž skvělou schopnost vázat vodu, ještě se tedy po několika dnech od aplikace „napije“ a efekt bude ještě viditelnější. To trvá obvykle několik dní, efekt pak vydrží 9—12 měsíců.
Není to ale nic extrémního, nezmění se ti tvar obličeje a nebudeš vypadat jako nový člověk. Spíš budeš působit mladší a méně unaveně. Marta se pro zákrok rozhodla, neboť měla pocit, že už unaveně vypadá. Říká, že i věk byl pro ni ukazatel.
Pro koho je tento zákrok určen? „Obvykle to vyhledávají tři skupiny žen,“ vysvětlila nám doktorka Šimbochová, zatímco aplikuje výplně pod oči. Píchá zhruba do středu tváře, přičemž míří pod oko. Materiál opět bříšky prstů rozmasíruje. Vypadá to téměř jako při aplikaci očního krému, akorát je to mnohem rychlejší. Látka se pod kůží rozlévá a usazuje a propadlinky postupně mizí.
Na zákrok chodí převážně ženy, ale takové nedokonalosti si často nechávají odstranit i muži. Mluvili jsme ovšem o ženách, protože při naší návštěvě tam byly pouze klientky.
„První skupinou jsou ženy, které mají propadliny pod očima. Znamená to, že pod očima je vysloveně prohlubeň nebo díra, která způsobuje unavený pohled.“ Jde tedy o „problém“ s anatomií, na kůži není tmavé zabarvení, tzv. tmavé kruhy pod očima.
Taková prohlubeň nemusí být jen dědičná, může ti i vzniknout. „Stárnutím a gravitací naše kůže opadává, prověšuje se. Je to zcela přirozené a velmi pěkně se to dá kyselinou hyaluronovou vyplnit,“ říká lékařka. Poprvé nesmíš očekávat, že kruhy zcela vymizí, ale pohled bude hned po zákroku odpočatější a opakovat ho můžeš nejdříve za měsíc.
V případě, že tě pod očima trápí jen tmavé zbarvení na kůži (které není způsobeno propadlinou, tedy není to jen stín pod kůží), tento zákrok pro tebe naneštěstí není. „V takovém případě pomůže jen korektor,“ upozornila Šimbochová. Tmavé kruhy můžeš překrýt vhodně zvoleným make–upem a pomocí barevných korektorů, které opticky vymažou zabarvení.
Zákrok je podle lékařky vhodný i pro starší dámy, které si netroufnou jít na operaci a lékařka usoudí, že by výplně mohly pomoci zpevnit pokožku. Od toho však obvykle zralé ženy odrazuje, mnohem lepší účinek dokáže dosáhnout plastika očních víček (tzv. blefaroplastika), kterou se dá krásně odstranit kožní převis a omladit až o deset let. Okolí očí se dá ošetřit i laserem, který zpevňuje pokožku a umí zjemnit některé vrásky.
Žádný zákrok není zcela bez rizika. „Nejčastěji to bývají otoky, pak modřiny v případě, že se provádí jehlovou technikou.“ Modřina vzniká, když se nechtěně napíchne cévka. Rychle ale z obličeje vymizí. „Třetím nežádoucím účinkem může být, že je kyselinu vidět, protože nebyla dobře aplikována. Na kůži vznikne hrbolek, který může trochu prosvítat do modra.“
Děje se to zejména v případech, kdy se aplikuje hodně kyseliny najednou. Dá se to ovšem opravit, lékaři mají k dispozici látky, které výplň rozpouštějí. Šimbochová doporučuje aplikovat méně a raději proces opakovat, než aby byly oči zbytečně oteklé.
Cenově to v tomto případě vycházelo na 160 € (4 100 Kč) — 0,5 ml kyseliny hyaluronové stačilo na obě oči. Pokud jde o bolestivost, tak žádný zákrok není bezbolestný (obvykle ani ty, které to slibují, nejsou bezbolestné pro všechny). „V rámci zákroků, které děláme, je tento jeden z těch lepších,“ popsala nám lékařka. Budeš cítit zejména první vpich, pak už jen to, že se ti něco pod okem děje. Pocitově se zdá, že se pracuje velmi blízko k oku jako orgánu, ale není to tak, výplňová látka jde daleko od něj. Může to evokovat jen jakýsi nepříjemný pocit.
Pro jistotu však obě dámy dostaly do rukou během zákroku silikonovou výplň — funguje prý lépe než antistresový míček a protože jsme na estetické klinice, silikony prostě byly po ruce. Většinou ho stlačovaly spíše ze stresu než kvůli bolesti a obě odcházely z kliniky spokojené a s úsměvem na rtech.
Nejdůležitější je výběr lékaře a kliniky, dnes velký faktor hrají i sociální sítě. Ne proto, že ti kliniku doporučuje influencer, ale proto, že se tam dobré i špatné recenze šíří velmi rychle. Dobrý lékař ale dokáže nejen odvést kvalitní práci, ale ví i to, jak se dají případné nehody vyřešit. Nedoporučujeme ti takové zákroky absolvovat u kosmetičky nebo jinde. Zákroku vždy předchází osobní konzultace, kde se dozvíš i možné alternativy a která z nich je pro tvou situaci nejvhodnější.