Těšit se můžeš na oblečení všeho druhu — od minimalistických kousků značky Bassike přes krajkové šaty Zimmermann až po sportovní vybavení s logem P. E Nation.
Australská móda je známá nejen svou sofistikovaností, odvážností a zároveň lehkou nositelností, ale i množstvím nezávislých návrhářů, kteří kladou velký důraz na udržitelnost a etiku. Díky tomu jsou oblíbení i u mnoha známých tváří a v případě, že plánuješ aktualizaci šatníku, by neměly chybět ani na tvém seznamu. Radost ti budou dělat dlouhá léta.
My jsme jednotlivé výrobce poznali zejména díky slovenským influencerkám, které si podmanily tamní trh — Petře Mackové a Andy Csingerové. Od minimalistických kousků značky Bassike přes krajkové šaty Zimmermann až po sportovní vybavení s logem P. E Nation. Představujeme 10 nejzajímavějších australských módních značek pro muže, ženy i každý rozpočet.
Bassike
Značka Bassike vznikla v roce 2006 s vizí produkovat luxusní a zároveň nositelné kousky na každý den. Za jejím zrodem stojí dvojice Deborah Sams a Lou Ryan, přičemž v současnosti nabízí nadčasovou módu pro muže i ženy, kteří přesně vědí, co chtějí.
Jednotlivé kousky se mohou pyšnit štítkem „Made in Australia“ a jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů, jako jsou například organická bavlna, len nebo hedvábí. Součástí všech kolekcí jsou kromě základních jednobarevných triček, košil či mikin i džíny, se kterými při dobrém zacházení zvládneš nespočet sezón.
Ceny jsou sice vyšší a člověka nepotěší ani celní poplatky, ale značka Bassike patří mezi to nejlepší na trhu v rámci kategorie prémiové nadčasové módy.
Zimmermann
Ikonická australská značka, jejíž zakladatelky zůstaly věrné své původní vizi o ženské módě i po 30 letech existence. Sesterské duo Nicky a Simone Zimmermann oslavuje prostřednictvím jednotlivých návrhů sofistikovaným způsobem krásu, vášeň pro detail a lásku k barevným vzorům.
Luxusní značka se sídlem v Sydney si v posledních letech získala pozornost známých médií i celebrit, kterým nedělají vrásky na čele ani vysoké cenovky. Modely s logem Zimmermann totiž vyvolávají touhu je vlastnit.
Objev nabídku plnou romantických krajkových šatů s potisky a propracovanými detaily, výrazných plavek, mohérových svetrů, lehkých košil nebo plážového oblečení, které budeš chtít nosit neustále.
Oroton
Historie další značky figurující v našem seznamu sahá až do roku 1938 a je synonymem řemeslného zpracování, dostupného luxusu a jedinečného australského smyslu pro krásu. Zakladatel Boyd Lane by byl na současnou podobu značky Oroton určitě pyšný.
Díky více než 80letým zkušenostem a závazku k inovativnímu designu patří produkty s logem australské značky k oblíbeným pro několik generací žen i mužů. Vedení firmy od samého začátku věřilo v kvalitu a vždy se snažilo získat nejlepší materiály z celého světa.
Nosnými kousky značky Oroton jsou především elegantní kožené kabelky a jiné doplňky, avšak v nabídce se nacházejí i ready–to–wear kolekce pro ženy a také šperky. Současná kreativní ředitelka Sophie Holt vidí smysl značky takto: „Nošení modelů Oroton vám dodá pocit sebevědomí a stylu, který působí lehce.“
Sir the label
Výjimečnost značky Sir the label spočívá ve slunečném prostředí Bondi Beach, které kreativní ředitelky Nikki Campbell a Sophie Coote inspiruje k tvorbě svěžích návrhů pro ženy každého věku.
Sir the label založily výše zmíněné dámy v roce 2015, a to zejména pro vlastní potřebu základních kousků v šatníku. Daný krok se jim vyplatil, protože v současnosti je tato australská značka známá napříč celým světem — a věříme, že si získá i tebe.
Nejvyhledávanějšími jsou především plavky různých druhů a střihů, lehké volánové vrchní díly, teplákové soupravy a šaty. Většinu modelů přitom asi nejlépe charakterizuje známá fráze „v jednoduchosti je krása“. Ceny jsou přímo úměrné zvoleným materiálům a udržitelnosti jednotlivých procesů výroby. Rozhodně však nejde o módu levnou.
Dion Lee
První polovinu našeho výběru nejzajímavějších australských módních značek uzavírá návrhář Dion Lee, který se v oděvním průmyslu pohybuje od roku 2009. Dnes se šaty s jeho jménem prodávají po celém světě ve zhruba 40 různých obchodech včetně NET-A-PORTER, Selfridges nebo Bergdorf Goodman.
Tvůrce, který našel svůj domov v Sydney, je známý svou experimentální tvorbou v kombinaci s poctivým krejčovstvím a je průkopníkem moderní identity australské módy. Estetika návrhářovy stejnojmenné značky je technická a se sofistikovanou smyslností.
Každá kolekce zpod rukou Diona Leeho spojuje inovativní konstrukce s promyšlenými formami, přičemž jednotlivé textilie jsou navrženy tak, aby vytvářely umělecká díla. Plně rozumíme, že taková móda není pro každého, avšak minimálně za pozornost určitě stojí.
Na závěr ještě musíme dodat, že stejně jako většina australských značek sází i Dion Lee při tvorbě na udržitelnost a etiku.
P. E Nation
Funkční oblečení pro aktivní městský život, který se žije rychle. Asi tak bychom ve zkratce charakterizovali produkty z dílen značky P. E Nation, které jsou do značné míry inspirované současným streetwearem.
Australská firma nabízí nový druh sportovního luxusu pro muže i ženy, který koresponduje s aktuálními módními trendy. Vše v duchu maximální možné udržitelnosti. Jednotlivé modely oblečení svými technickými vlastnostmi splňují jakékoliv tréninkové potřeby — od běhu přes jógu až po box či pilates.
Krok vedle ale neuděláš ani v případě, že produkty s logem P. E Nation zkombinuješ s džínami a vyběhneš v nich na oběd nebo drink do centra města. Co se týče cen, ty začínají na zhruba tisícovce za základní funkční trička a končí až na téměř osmi tisících korun za péřové bundy.
Nagnata
Pokud je z tvého pohledu značka P. E Nation až příliš jednoduchá, tvé srdce určitě zaplesá při pohledu na produkty z dílen značky Nagnata. Návrhářský tým totiž používá při tvorbě pestrou barevnou škálu a jednotlivé modely oblečení, respektive doplňky propracovává do nejmenších detailů.
Udržitelnost, inkluzivnost a oslava rozmanité kultury jsou jádrem procesů značky Nagnata. Filozofie značky tkví v již zmíněném udržitelném designu, respektu k poctivým materiálům a vlivu na tělo i naši planetu.
Kolekce v sobě spojují přírodní vlastnosti organických, respektive obnovitelných vláken s technologiemi a inovacemi, které odrážejí potřeby aktivního životního stylu. Zároveň stírají hranice mezi funkčním sportovním oblečením a lifestylovou módou.
V roce 2020 vedení společnosti představilo i první genderless sérii modelů oblečení s názvem Sama, které jsou určeny pro vzájemné nošení mezi muži a ženami.
Aje
Aje je australský módní dům oddaný surové kráse, ženskosti a komfortu. Za vznikem značky, která svůj příběh píše od roku 2008, stojí dvojice přátel Adrian Norris a Edwina Forest. V současnosti jde o veřejností uznávanou firmu, jejíž produkty milují ženy nejen v domácím prostředí, ale napříč celým světem. Svědčí o tom i více než půl milionu sledujících na Instagramu.
Aje je průkopníkem typického pobřežního stylu s citem pro luxusní zpracování, díky čemuž se jeho nositelky neztratí ani v rušných městských uličkách. Tandem tvůrců se stejným smýšlením, který spojuje láska k umění, věnuje každou sezónu jiným smyslům, výsledkem čehož jsou kousky s příběhem a duší vhodné na jakoukoliv událost.
Ksubi
Značka Ksubi je na módní mapě již od roku 1999 a od té doby dělá lidem radost zejména díky džínům, které jsou hodné své ceny. Mezi pravidelné zákazníky Ksubi patří například i Travis Scott, A$AP Rocky, Rihanna nebo modelka Kendall Jenner, která měla možnost spolupracovat i na vytvoření vlastní řady džín.
Ksubi už dávno nepatří mezi začínající firmy a dnes je etablovanou značkou s výraznou identitou, která patří mezi to nejlepší z Austrálie. V nabídce tohoto vyhledávaného australského labelu najdeš desítky různých střihů a barevných provedení.
Základem každé kolekce jsou kromě zmíněných prémiových džínů i bundy, šortky, sukně, ale také trička se zajímavými grafickými potisky. Vše v charakteristické estetice Ksubi se syrovými povrchovými úpravami.
Christopher Esber
Závěr dnešního článku jsme se rozhodli věnovat návrháři, který je na módní scéně od roku 2010, avšak zvýšenou pozornost médií a veřejnosti si získal až díky své premiéře na NYFW roku 2017.
Bohaté zkušenosti v krejčovství umožnily Esberovi integraci strukturních technik pánského oblečení do všech jeho následujících kolekcí. Kombinaci mužských a ženských kódů reformoval svým sofistikovaným přístupem do nadčasové ready–to–wear módy s prvky poctivé krejčoviny.
Ceny za jednotlivé modely šatů, košil, bund, kalhot a dalšího se pohybují v tisících korun, což je přímo úměrné použitým materiálům a preciznosti zpracování.