Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Novinka od Applu lže tělem. Schovává v sobě čtyři zásadní vylepšení oproti předchůdci.
Po internetu koluje jedno meme za druhým o tom, že Apple na iPhone 13 oproti loňskému modelu nic nezměnil, pouze posunul objektiv fotoaparátu o centimetr doprava. Rozdílů samozřejmě najdeš mnohem více. Zbývá však zásadní otázka – má Apple vůbec důvod zkoušet každý rok nějaké nové designy a čerstvé inovace?
Jak se to vezme. Hned na začátek můžeme říct zásadní věc. Ne, nemá smysl měnit iPhone 12 za iPhone 13. Jedině pokud jsi masivní fanoušek. Jenže v tom případě používáš spíše edici Pro. Tak či onak, ačkoli zde změny oproti loňsku jsou, budou mnohem závažnější pro ty, kteří dosud používali iPhone 11, ale hlavně XS či X.
Co je tedy nového
I tak je dobré říci si kvůli vytvoření obrazu, co tedy Apple po roce na svém mobilu změnil. Navenek vůbec nic. Až na zmíněné posunutí jednoho z objektivů zadní kamery. Velmi vnímavé oko najde ještě jeden rozdíl. Horní výřez v displeji je o kousek kratší, ale i o chlup širší. Bohužel se více ikonek proto do rohů nevešlo.
Stoupla i hmotnost o 10 gramů. Starý kryt z dvanáctky by měl sedět i zde, ačkoli novinka je o 0,3 milimetru tlustší.
Čili pokud ti vyhovoval loňský iPhone, bude i tento. Pokud jsi čekal například nahrazení výřezu nějak nenápadněji umístěnou přední kamerou nebo oblejší hrany, které až tak neřežou do dlaně – smůla. Podle počtu prodaných iPhonů série 12 však lze dedukovat, že to pro lidi není nějaká zásadní překážka. Hranici 100 milionů prodaných kusů Apple překonal už v dubnu.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Displej je znovu bez viditelné změny – stále 6,1 palcový Oled, ale už s trochu vyšším jasem. V tomto se dotáhl na iPhone 12 Pro. S čitelností na přímém slunci je to naprosto v pořádku. Kontrast, barvy totéž. Jako loni, i teď je to jeden z nejlepších displejů na trhu.
Vtip je v tom, že Apple konečně přišel na to, jak dát do svých mobilů obrazovky se 120 Hz obnovovací frekvencí. Jenže tuto fintu si nechal výhradně pro modely Pro. Zavání to trochu chamtivostí, protože technicky je i „ne Pro“ verze výkonnostně i baterií připravena na 120 Hz. Argument je, že museli odlišit iPhone pro Pro(sionály). Ale vsadím se, že příští rok budou mít 120 Hz i běžné iPhony 14.
Face ID, Hasselblad Color Calibration, stereoreproduktory
Face ID, stereoreproduktory, Wi-Fi 6e
čtečka otisků pod displejem, stereoreproduktory, Wi-Fi 6e
Cena
od 22 990 Kč (4/128 GB)
od 21 490 Kč (4/128 GB)
27 990 Kč (8/128 GB)
Můžeme se přesunout dovnitř
Zásadní novinky jsou vlastně jen čtyři a všechny se ukáží až při zapnutém mobilu. První je, že kapacita paměti již začíná od 128 GB a ne 64 GB, přičemž cena se neměnila. Tedy technicky iPhone 13 zlevnil. Je to fajn změna. Hlavně v mobilu s nahráváním 4K videa, kde ty gigabajty dojdou raz dva.
Tou druhou je nový procesor Apple A15 Bionic. Ano, ano, je o x procent výkonnější než ten loňský. Jenže už před rokem jsem nenašel aplikaci, která by nějak nestíhala nebo se sekala. Čili papírový nárůst se v reálném životě zpozorovat ani nedá. Ve většině benchmarků je dokonce o kousek výkonnější než nejnovější Snapdragon 888 Plus.
Možná to nakonec pro drtivou většinu bude jen o jakémsi dobrém pocitu – mám v ruce nejvýkonnější mobil na trhu.
Ve skutečnosti však má nový procesor jinou výhodu, která se váže ke třetí velké změně. Podílí se na výborné optimalizaci spotřeby, což je možná i to nejpraktičtější meziroční vylepšení. Neboť kromě toho se také zvýšila fyzická kapacita baterie na 3 240 mAh. Výsledkem je opravdu citelně lepší výdrž oproti loňskému modelu. Bavíme se o přibližně čtvrtinovém nárůstu, což je řádný posun. V praxi to znamenalo, že ani po velmi aktivním používání nebyla večer baterie vyždímaná. Zbývaly mi desítky procent.
A oproti iPhonu 11 je to nárůst výdrže až přibližně o třetinu. Právě majitelé těchto modelů budou pravděpodobně uvažovat o upgrade. O celé hodiny delší výdrž je perfektní zpráva.
Poslední novinkou jsou vylepšené fotoaparáty. Přesněji řečeno, jsou převzaty z iPhonu 12 Pro Max, tedy ještě do září z toho nejlepšího, co Apple nabízel. Pro připomenutí – primární 12 Mpix snímač s clonou f/1.6, 1.7μm velkými pixely a se stabilizací ne objektivu, ale snímače (sensor-shift OIS). Ultraširokoúhlá kamera má také 12 Mpix, f/2.4 a zabírá 120 stupňů scény.
V praxi se ukázalo, že je to opravdu totéž. Stejně výborné detaily, gradace a sytost barev, málo zrnění ve velmi tmavých scénách a stabilní video – tak jak to bylo při nejdražším loňském iPhonu. Platí to i pro ultraširokoúhlé záběry.
Vyzkoušel jsem i nový Cinematic režim videa. Zajímavé scény vzniknou při dostatku světla, byť jen ve Full HD rozlišení. Zatím je to však spíš taková finta, která ne vždy fungovala, jak bych si představoval, a ostření jsem musel přepínat ručně. Ale potenciál má obrovský, hlavně pro kreativní tvůrce.
Jediný háček je v chybějící třetí kameře s optickým přiblížením. Samozřejmě, stále se dá použít to digitální. Ale už při 2,5 násobném zoomu je rozdíl v kvalitě viditelný. Něco musí zůstat jen pro verze Pro. Kromě toho si nelze na něco stěžovat. A ve srovnání s iPhonem 12 či 11 už vůbec ne. Tam pocítíš rozdíl hlavně při focení s nedostatkem světla.
Jednoduše dostaneš za 22 990 Kč iPhone s kamerou z loňského za 29 990 Kč, jen bez zoomu, s novou funkcí přednastavených parametrů nebo jakýchsi filtrů (standard, rich contrast, vibrant, warm a cool), s nimiž je focení o to zábavnější. Přesně to mi dosud chybělo a často jsem po focení přidával v albu na saturaci a podobně. Teď to vidím už před snímáním.
Konkurence hlavně z vlastních řad
Pokud by někdo uvažoval, že přehodnotí životní priority a kompletně změní svůj pohled na svět – jinak řečeno, přejde z iOS na Android –, tak v dané cenové i výkonnostní hladině má několik alternativ. První je například Galaxy S21+ od hlavního rivala. Má skvělou výbavu a obrazovku už i se 120 Hz obnovováním, na čemž Apple v případě iPhonu 13 šetřil. Navíc dostaneš třetí zoom kameru v celkem více než slušném fotomobilů. Nebo takový Oneplus 9 Pro také s výbornou výbavou a subjektivně s asi nejlepší nadstavbou Androidu. Případně Xiaomi Mi 11, také vlajková loď se vším, co k tomu patří, ale o více než 2 tisíce korun levnější.
Jenže takové razantní změny se často nevidí a Apple je známý právě tím, že kdo se do jeho zlaté klece dostane, už neodletí. To neznamená, že je to něco negativního. Pro nový iPhone 13 tak zůstávají nejsilnějšími konkurenty starší sourozenci. Loňský iPhone 12 Pro stojí zhruba o 2 tisíce více a nabízí odolnější ocelové tělo, o třetinu více RAM a flexibilnější fotoaparát s třemi senzory. Ale na druhou stranu má kratší výdrž a o jednu generaci starší procesor. Nakonec je to velmi vyrovnaný souboj.
Závěrečné hodnocení
Apple nemusí nic zásadního měnit. Nehasí, co nepálí. iPhony 12 se prodávaly výborně, budou se i iPhony 13, avšak nikoli pouze zaslepeným fanouškům, ale i těm, kteří nedají na první pohled. Tehdy by totiž opravdu nic nenašli. Stačí si uvědomit, že za stejný peníz Apple po roce nabízí dvojnásobek potřebné paměti, více nepotřebného výkonu a hlavně jednoznačně potřebné výdrže baterie. Jako bonus – fotoaparát z jejich loňské vlajkové lodi. Nejde o až tak gigantické posuny, aby to mělo nalákat lidi na upgrade mobilu po roce. Ale pokud používáš iPhone 11 a starší, jednoznačně radím – jdi do toho.
Apple iPhone 13:
+ citelně lepší výdrž oproti předchůdci
+ vynikající fotografie a video
+ více paměti za stejnou cenu
+ jeden z nejvýkonnějších mobilů na trhu
+ výborný displej
+ starý známý design
– starý známý design
– 120 Hz obnovovací frekvence pouze pro modely Pro