Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Letos byly indie hry neuvěřitelně kvalitní a silné. Máme zde ovšem i pár překvapení. Tyto hry by měl zkusit každý skutečný hráč.
Sumarizování roku s sebou pro redakce vždy přináší radost, ale také stres. Dohnat si resty v podobě nejchválenějších seriálů, alb, her, filmů či knih je časově a finančně nesmírně náročné. Platí to obzvláště pro videohry, z nichž některé trvají i desítky hodin.
Nicméně většinu titulů máme za sebou, a tak ti můžeme přinést docela pestrou TOP 10 složenou z indie, tedy nezávislých her, ale také velkých AAA počinů od mohutných studií a vydavatelů.
10 je ovšem vzhledem k množství kvalitních titulů příliš málo, a tak ti alespoň v číselném žebříčku představíme druhou desítku. Popisy se ale budeme věnovat jen té první. Rok 2021 měl být z hlediska her mnohem nabitější, ale pandemie odložila úplně všechno na později. I tak však vyšla extrémní spousta kvalitních počinů.
Z žebříčku jsme vynechali VR a mobilní projekty, takže Resident Evil 4 VR v článku nehledej, i když je to velká pecka. Indie hrám se ještě budeme věnovat v samostatném článku později. Níže najdeš již zmiňované tituly od 20. po 11. místo. V názvu her je odkaz, po jehož rozkliknutí se můžeš podívat na trailer.
Vedle her pak vidíš průměrné hodnocení recenzí na Metacritic.com, které sdružuje názory stovek profesionálních recenzentů z celého světa. Není-li uvedeno jinak, hry, které jdou na PS5 a Xbox Series X/S jsou dostupné i na jejich předchozích generacích – PS4 a Xbox One.
10. Death’s Door – 89/100 (PC, Xbox Series X/S, PS5, Nintendo Switch)
Tvůrci náročné akce Titan Souls ve své nové hře připravili několik výzev, ale Death’s Door je o něco přístupnější. Ovládáš v ní vránu, která je se svými dalšími známými zaměstnána jako sběratelka duší, kterým skončil život. Jednoho dne se ale něco pokazí a ty musíš vyrazit na velké dobrodružství napříč různými světy, ve kterých potkáš spoustu příšer, oblud nebo jen nepochopených bytostí. Všechny ale musí zemřít.
Hra má sice méně jasný, ale stále výrazný příběh o koloběhu života a potěší také některé dialogy se zajímavými postavami. V první řadě ale jde o hratelnost, která si tě okamžitě získá. Nepřátelé tě mohou zabít během pár vteřin, ale to se stane jen málokdy. Death's Door je docela jednoduchá hra, ve které tě potrápí akorát několik boss fightů a finále, které dá zabrat všem fanouškům náročných her.
A následně ještě zjistíš, že chceš-li získat pravý konec, čeká tě ještě několik hodin bojování s ještě náročnějšími nepřáteli. V té době už budeš do tohoto titulu maximálně zamilovaný. Jednak díky intuitivní hratelnosti a skvělému, i když velmi jednoduchému systému soubojů, jednak díky estetické stránce hry, která se opravdu povedla.
9. Ratchet and Clank: Rift Apart – 88/100 (exkluzivita pro PS5)
Poslední slavná série z PlayStation 1 v rámci žánru skákaček a platformovek zkřížených s adventurou, která stále žije. Nové díly pro Ape Escape, Jak & Daxter či Sly Cooper nevycházejí přes 10 let, ale Ratchet to stále drží. I nový díl je úžasný, i když poněkud kratší.
Titul ale naplno využívá technologie konzole PS5, díky čemuž můžeš jako Ratchet nebo Rivet cestovat napříč dimenzemi bez jakýchkoli načítacích obrazovek. Hratelnost neprošla velkými změnami, ale stále je to ten Ratchet, který se hraje naprosto zábavně, a to hlavně díky arzenálu desítek různých a kreativních zbraní, které můžeš použít.
Rift Apart je technickým a audiovizuálním skvostem a ukázkou toho, čeho je PS5 schopno. Nádherný vizuál doplňují vtipné a sympatické postavy a pestré sci-fi prostředí.
8. Halo Infinite
Při odhalení Halo Infinite si každý pomyslel, že půjde o průšvih. A zřejmě by se tak také stalo, kdyby Microsoft nedal týmu z 343 Industries rok času navíc, aby ho dokončili a upravili. Finální výsledek stojí za to. Nejnovější a značně osobní příběh Master Chiefa jsme si užili. Tentokrát zachraňuje lidstvo na prstenu Zeta, který ovládají takzvaní Banished. S pomocí pilota a umělé inteligence Weapon postupně odhaluje tajemství svého nepřítele a pravdu o Cortaně z předchozích dílů.
Hra má skvělý příběh, ve kterém zaujmou hlavně dialogy a osobnější přístup ke zpracování postav a jejich motivací. Tvůrci vykreslují útrapy války na obyčejném pilotovi a celé to působí emotivněji a lidštěji než předchozí tituly. Bohužel, hra je kvůli tomu také mnohem méně epická. Příběhu dopomáhá špičkový soundtrack a výtvarná prezentace, jakož i bezvadné výkony herců.
A pak je zde samotná hratelnost, ze které je stále cítit staré dobré Halo, akorát s tak potřebnou změnou. V tomto případě je to takzvaný grappling hook, tedy hák, se kterým se můžeš přitáhnout ke vzdálenějším místům. Má využití i v soubojích a už po pár minutách si nebudeš umět představit hrát bez něj. Hře neuškodil ani fakt, že se odehrává na jedné planetě a pracuje s jakýmsi polovičním otevřeným světem, ve kterém můžeš obsazovat nepřátelská území. Hratelnost tě bude pořád bavit a rád se do tohoto světa vrátíš.
7. Resident Evil Village – 84/100 (PC, Xbox Series X/S, PS5)
Nekonečná hororová série se po sedmém díle (doporučujeme hrát ho ve virtuální realitě) nastartovala k lepšímu a od té doby už nezabrzdila. Díl číslo osm v hlavní sérii pokračuje v příběhu Ethana, ale tentokrát má větší roli i Chris Redfield.
Ethan se zamotá do gotického spiknutí v temné vesnici, která žije na úrovni středověku. Ve tmě se schovávají upíři, monstra, vlkodlaci a další bytosti, které tě budou chtít zabít. Samozřejmostí jsou také hádanky, survival prvky se sbíráním nábojů a oblíbený „tetris“ v inventáři.
Hratelnost nového Resident Evil spojená se skvělým prostředím a špičkovým designem levelů způsobila, že jsme hru prošli asi čtyřikrát. Obzvlášť zábavné je odstřelování hlav vlkodlakům sniperkou. Zaručena je také skvělá atmosféra a jedny z nejlepších prostředí v celé sérii, ať už jde o strašidelný dům, hrad nebo továrnu. Village je skvělé jízda od začátku až do konce.
6. Marvel’s Guardians of the Galaxy – 84/100 (PC, PS5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch)
Studia Square Enix a Eidos Montreal nás kvalitou této marvelovky dost překvapila. Trailery nevzbuzovaly dostatek optimismu, ale finální hra se velmi povedla. Má jeden z nejlepších příběhů letošního roku a perfektní styl jeho vyprávění. Ještě lépe jsou na tom postavy, které si ze svých komiksových originálů berou jen to nejlepší. Seriózní herní Strážci galaxie jsou mnohem lépe zpracováni než ti filmoví, a to máme ty filmové docela rádi.
Dokážou tě rozesmát, překvapit, znechutit, ale i dojmout, a to hned v několika emotivních a skvěle zahraných scénách. Herecké výkony jsou v této hře fantastické a my se už teď nemůžeme dočkat, až s nimi a jejich postavami zažijeme další dobrodružství.
Hra je dostatečně dlouhá, ale cítili jsme, že by gameplay mohl být propracovanější a nabízet více alternativ a soubojových stylů, které se časem obehrají. Podobně jako hádanky a různá logická řešení, která jsou až moc jednoduchá. Základ hry je nicméně nesmírně zábavný a dobře se na ni také dívá, když tvůrci vytvořili nádherné vesmírné planety a města. Jednoznačně jde o překvapení roku.
PS: Drax je asi nejlepší videoherní (pravděpodobně nejen videoherní) postavou letošního roku
5. Deathloop – 88/100 (konzolová exkluzivita pro PS5, PC)
Studio Arkane vytvořilo po Dishonored a Prey další klasiku ze žánru immersive sim. Tvůj styl hry přímo ovlivňuje svět kolem tebe a činy lidí, které máš zabít. Hraješ za Colea, speciálního vojáka, který je uvězněn v časové smyčce. Aby se z ní dostal, musí přijít na to, jak najít a zlikvidovat několik renomovaných osobností v daném světě.
Pokud je nezabije všechny během 24 hodin, den se resetuje a on začíná znovu. Nicméně s novými zkušenostmi, schopnostmi a vědomostmi o svých cílech. Deathloop chybí k dokonalosti jen mnohem lepší umělá inteligence (nepřátelé jsou dost tupí a snadno se jich zbavíš) a vyšší obtížnost. Namísto toho, abys postupně odkrýval příběh a zjišťoval nové skutečnosti, ti hra pokaždé přesně řekne, co máš udělat a kam máš jít.
Až na tyto drobnosti ale jde o ultimátní FPS zážitek se zábavnou a návykovou hratelností obohacenou o kreativně fungující nadpřirozené schopnosti hráče. Velmi se nám líbily také hlavní postavy a dialogy, které spolu vedly, jakožto i detailní animace postav.
Nejlepší indie hra roku podle předávání cen The Game Awards. Zčásti souhlasíme. V tomto žebříčku máme ještě dvě indie hry, které jsou na lepších místech, ale jedna je vydána přes velkého vydavatele (EA) a druhá vyšla vlastně v loňském roce. Malý tým Ember Lab dokázal s pomocí PlayStation vytvořit magický fantasy svět s okouzlujícím vizuálem, jaký jsme tady ještě neměli.
Kena vypadá jako film od Pixaru, který můžeš hrát. A to je asi její největší zbraň. Projdeš ji za více než 10 hodin, ale pokud si nastavíš těžkou obtížnost, zjistíš, že se ti ten čas nafoukne. Souboje totiž představují pořádné výzvy, a to hlavně v případě boss fightů, které ti dají zabrat.
Kena má milý, zčásti emotivní příběh, sympatické postavy a velmi jednoduché, i když efektní ovládání vyúsťující v plynulé útoky a animace. Ty naplno využívají také krásu částicových efektů a nádherného a detailního okolního fantasy prostředí. Stylově jde o akční skákačku se spoustou hádanek a objevováním světa.
3. It Takes Two – 89/100 (PC, PS5, Xbox Series X/S)
Josef Fares a jeho tým z Hazelight Studios to opět dokázali. Po skvělých hrách Brothers: A Tale of Two Sons nebo A Way Out přišli na trh se svým třetím a nejlepším počinem. Opět je to hra, kterou můžeš hrát jen ve dvou. Od začátku ji tak navrhovali, takže naplno využívá potenciál kooperace a komunikace jako nutných nástrojů pro pokračování v ději a levelu.
Některé hádanky totiž sám nevyřešíš a pokaždé se musíš s partnerem dohodnout, jak novou překážku zdoláte. It Takes Two těží ze svého dokonalého designu levelů. Ty se často mění, každý je v něčem jedinečný a nabízí nové možnosti, jak hru hrát, nemluvě o tom, že vždy představí nějakou novou herní mechaniku.
Ani po 13 hodinách se tak nebudeš nudit, právě naopak. It Takes Two má skvělé tempo a neustále tě baví vtipnými momenty, z nichž většina plyne přirozeně z toho, jak hru hraješ s někým ve dvou. Nejlepší co-op hra vůbec, při které jsme se neuvěřitelně bavili od začátku do konce.
PS: V rámci hry najdeš i desítky skvělých miniher a nezapomínej, že pokud si hru pořídíš, tvůj parťák ji s tebou může projít zcela zdarma.
2. Disco Elysium – 92/100 (PS5, Xbox Series X/S, PC a Nintendo Switch)
Nejlepší RPG posledních let stvořil malý tým. Jejich nezapomenutelný klenot Disco Elysium je titul, který si musíš zahrát. A teď, když tak můžeš učinit na téměř každé herní platformě, už nemáš žádnou skutečnou výmluvu. Děj sleduje alkoholika a detektiva Harryho, který má vyšetřit brutální vraždu, i když si vůbec nepamatuje, kdo je a jak se dostal na místo činu. Pomůže mu až další policista, Kim Kitsuragi, se kterým poznáváte neuvěřitelné detailní město a jeho okolí.
Disco Elysium se hraje z pohledu shora, když sleduješ stopy nejen vraždy, ale i všelijakých dalších incidentů. Odhaluješ tajemství města a jeho lidí, poznáváš ztracené duše a hlavně sebe sama. Jedná se o osobní, emotivní, hluboce propracovaný příběh s nejlépe napsanými monology a dialogy, které dokážou z obyčejné diskuse vytvořit silný, filozofický či zábavný moment. Děj je plný zvratů, bizarních situací a neočekávaných činů postav.
Na začátku hry si vybereš atributy, které chceš upřednostnit (síla, psychické dovednosti a podobně) a v průběhu hry přiřazuješ body k jednotlivým vlastnostem a dovednostem podle toho, jakým stylem hru hraješ. Jedná se o nesmírně inovativní a funkční systém. Úspěšnost některých dialogů je vázána na náhodu (umělá inteligence ve hře hází kostkou a pokud máš štěstí, budeš v ději a dialogu pokračovat), ale nebude vadit, pokud selžeš.
Disco Elysium má nesmírně bohatý scénář plný nevšedních diskusí, takže je zajímavé a svěží vidět situaci, které by ses normálně chtěl vyhnout. Třešničkou na dortu je hlas hlavního dabéra, který nahrál většinu postav a zní naprosto fantasticky, přesvědč se sám. Asi tě nepřekvapí, že má hra nádherný soundtrack a výtvarný styl, který umocňuje unikátní dojem ze hry. Doporučujeme verzi na PS5, PC nebo Xbox Series X/S.
Mistrovské vyprávění příběhu pomocí atmosférických cutscén a přes předměty a prostředí kolem hráče má za následek, že Returnal má také vynikající příběh. Málokdo ho ale stihne pochválit, jelikož se hned velebí špičková hratelnost.
Děj tě zavede na planetu Atropos, kde hlavní postava Selene uvízne v časové smyčce. Vždy, když zemře, se probudí ve své zničené lodi, akorát s novými vylepšeními a zkušenostmi, které jí pomohou v dalším pokusu hru projít.
Hra oplývá mysteriózním příběhem, který ti zamotá hlavu a o kterém si budeš googlit víc okamžitě po dohrání hry (nezapomeň, že můžeš získat i tajný konec). Je možné, že ji přitom projdeš hned několikrát. Returnal se totiž hraje pokaždé úplně jinak. Jelikož jde o roguelike, po každé smrti se změní rozdělení levelů, takže tě vždy čekají jiní nepřátelé, jiná tajemství na odkrytí a jiné zbraně a vylepšení.
Hratelnost Returnal si můžeš osvěžit parazity a vylepšeními. Parazit ti vždycky něco vylepší, ale zároveň ztíží, takže jde o riskantní mechaniku. Musíš dvakrát přemýšlet, jestli daný efekt potřebuješ a zda ti vlastně nepřitíží. Returnal je totiž ze začátku velmi náročná hra na úrovni Dark Souls. Pokud máš ovšem rád střílečky, zřejmě ti přijde jednodušší. My jsme byli mírně zklamaní z toho, že nás po prvních dvou bossech už žádný nedokázal zabít.
Hra je náročná v samotných levelech (obzvláště v Biomu 5 se zapotíš), ale čím déle hraješ a čím lépe poznáváš herní mechaniky, tím bude jednodušší. My jsme v ní strávili desítky hodin a zamilovali jsme se do skvělého designu, hororové hudby a sci-fi atmosféry, ale v první řadě do hratelnosti. Ta je nesmírně intuitivní a návyková.
Spoj si to s nejlepším využitím ovladače DualSense a jeho revolučních možností, nádhernou grafikou, bezvadným zvukem a žádnými načítacími obrazovkami (ani při fast travelu). Ohromí tě i estetická stránka využívající částicových efektů a takzvaný bullet hell, když se na obrazovce objeví stovky projektilů vystřelovaných nepřáteli.
Tvůrci navíc do hry přidali možnost uložit si ji a pokračovat v „runu“ příště, takže se k ní můžeš kdykoli vrátit, aniž bys přišel o svůj progres. Studio Housemarque se touto hrou nesmazatelně zapsalo mezi nejlepší herní studia vůbec.
Death Stranding pochválíme pokaždé, když to bude možné. Letos vyšla na PC vylepšená edice, která do hry přidala nějaký zábavný obsah, ale v první řadě využila vlastností PS5. Super rychlé načítání, více detailů, lepší rozlišení a 60 snímků za vteřinu.
To a mnohem víc tě čeká ve verzi pro PS5, kterou si může majitel původní verze upgradnout za směšných 10 eur (250 korun). Jednoznačně se to vyplatí. Death Stranding není pro každého, ale pokud tě zaujme, bude to pro tebe transformativní herní zážitek.
Remaster bonus: Mass Effect Legendary Edition
Nejlepší sci-fi trilogie a vrchol tvorby studia BioWare konečně na současných platformách. Vylepšený grafický háv, ovládání a všechny DLC pohromadě v jednom gigantickém celku, po kterém se už na sci-fi příběhy nebudeš moci dívat stejně. Kéž by byl chystaný Mass Effect 4 tak kvalitní jako původní trilogie.
Pokud nevíš, o co přicházíš, podívej se na jeden z nejlepších herních trailerů na světě. Mass Effect je nejlepším remasterem/remakem letošního roku, jednak pro jeho obsah, jednak pro vylepšení, která nabídl. Fanoušci sci-fi, akce, skvělých příběhů a RPG nemají nad čím přemýšlet, toto je povinnost.
Nehráli jsme tyto chválené hry: Inscryption, Wildermyth, Hitman 3, SMT V, Monster Hunter Rise, Chivarly 2., NEO: The World Ends With You