V Zaře jsme našli desítky napodobenin. Odnesly to Gucci, Prada nebo Bottega Veneta. Jak fast fashion řetězce vykrádají designy a proč je nikdo nežaluje?
Pokud chceš zjistit, jaké kolekce se aktuálně nacházejí v luxusních prodejnách známých módních domů jako Gucci, Dior nebo Prada, nemusíš kvůli tomu projít celou Pařížskou ulici. V případě, že jsi laik, úplně postačí navštívit Zaru. Proč? U některých modelů bys totiž rozdíl hledal jen obtížně.
Není žádnou novinkou, že fast fashion řetězce pravidelně přinášejí byť nepříliš kvalitní, ale zato přiměřeně dostupný sortiment reflektující aktuální módní trendy. Někdy však až příliš okatě. Obzvlášť to platí u španělské skupiny Inditex miliardáře Amancia Ortegy, pod kterou patří řetězec Zara, ale také Bershka, Stradivarius, Pull&Bear či Massimo Dutti.
V jejich kolekcích se často nacházejí velmi sporné modely, jejichž designy hraničí až s napodobeninami originálů předních módních domů a renomovaných designérů. Kolekce prodejců rychlé módy jsou tak pochopitelně velmi populární, a to právě díky cenové dostupnosti a aktuálním trendům, vzorům, barvám či střihům.
- Který fast fashion řetězec kopíruje nejvíce.
- Jaké napodobeniny jsme v obchodech objevili.
- Který módní dům Zara v posledních kolekcích kopíruje nejvíc a jak.
- Jak je možné, že kopírování designů řetězcům prochází.
- Proč je obtížné dokázat plagiátorství.
- Jakým obviněním a žalobám v minulosti Zara čelila.
- Kolik napodobenin se nám podařilo najít.
V pobočkách jsme našli desítky napodobenin
Už v minulosti jsme na podobné skandály upozorňovali, ale jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži, tento nekorektní fenomén přetrvává. Nevypadá to tak, že by s tím řetězce jako Zara nebo H&M měly v plánu skoncovat.
V rámci reportáže jsme se soustředili čistě na skupinu Inditex. Navštívili jsme bratislavské pobočky jejích řetězců a analyzovali modely z její aktuální nabídky, o kterých jsme byli přesvědčeni, že jsou inspirovány high fashion kolekcemi. Podařilo se nám najít spoustu menších, ale i větších napodobenin. Dohromady jsme jich v aktuálních kolekcích našli až 25.
Šlo především o tenisky nebo kozačky. Nejvíce napodobenin jsme objevili v Zaře, jejíž kolekce se inspirují zejména italským módním domem Bottega Veneta. Našli jsme ovšem i napodobeniny značek jako Gucci, Balenciaga, The North Face či Acne Studios.
Kromě kamenných prodejen jsme našli podobné výrobky i na oficiálních e–shopech inditexových řetězců, kde mají mnohem širší nabídku. Na otázky, jak je možné, že napodobování designů ve většině případů řetězcům prochází, a na jaké legální hranici se pohybují, jsme hledali odpověď s advokáty Martinem Provazníkem a Patrikem Baltazarovičem.
Inspirace, nebo kopírování?
Skrývají se za to, že jde jen o inspiraci a z důvodu komplikovaného domáhání se spravedlnosti se s tím z právního hlediska ve většině případů nedá udělat téměř nic. Jen těžko lze totiž dokázat plagiátorství, když řetězce nekopírují kompletní design, ale jen část z něj.
Návrhy dokáží napodobit do té míry, aby to bylo stále legální, a následně je masově vyrábějí a distribuují v nižší kvalitě a z levnějších materiálů. Poškozené high fashion značky zároveň nemají ochrannou známku pro každý jeden model z kolekce. Zaregistrována bývá často jen ochranná známka na logo.
Co se dozvíš po odemčení?
- Proč mají problém zejména malí a neznámí návrháři.
- Jak skončily soudní spory se Zarou.
- Kvůli jaké mezeře v zákoně mají plagiátoři při kopírování módních designů prakticky volnou ruku.
- Jak Zara v nejnovější kolekci okopírovala dva modely tenisek Prada a vytvořila z nich vlastní pár.
- Proč většina módních domů ignoruje, že se jejich nápady kopírují, a jak jim to může prospět.
- Jak vypadají „fejkové“ kabelky Bottega Veneta v Zaře.