Režisér Chris Columbus vzpomíná na magické natáčení velkolepého kouzelnického filmu.
Harry Potter and the Philosopher’s Stone (v USA jako v jediné zemi se snímek jmenoval Sorcerer’s Stone) u nás známe jako Kámen mudrců. Snímek se oficiální celosvětové premiéry v kinech dočkal 16. listopadu 2001. Režíroval ho Chris Columbus, který se okamžitě pustil i do druhého dílu.
Výrobou prvních dvou filmů strávil více než rok života, po čemž se cítil úplně vyšťavený, takže trojku už „jen“ produkoval, díky čemuž natočil Alfonso Cuarón jako další režisér nejlepší díl celé série. U příležitosti 20. výročí si na snímek zavzpomínáme. Pokusíme se přitom zaměřit na méně známá fakta.
1. Harry v celém filmu nepoužije jediné kouzlo pomocí hůlky
V knize Harry hůlkou čaruje hned několikrát, ale nešlo o žádná extrémně důležitá kouzla, takže ve filmu nenajdeš jedinou scénu, ve které zvedne hůlku a vysloví nějaké zaklínadlo či kouzlo. Čaruje ať už v akváriu nebo přímo v Bradavicích, ale nikdy ne hůlkou.
A to je fakt, který překvapí asi každého diváka. Harry je hlavní postava, jeden z největších kouzelníků moderní historie (i když ne až tak díky svým kouzelnickým schopnostem), ale v celém filmu nečaruje ani jednou? Kdoví, jestli to byl záměr režiséra od začátku, nebo šlo jen o náhodu.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak herec Alan Rickman a režisér Chris Columbus překonali to, že režisér nevěděl pravdu o Snapovi, zatímco herec neposlouchal jeho pokyny, protože to věděl.
- Proč byl ve velké síni strašný smrad.
- Proč bylo natáčení s dětskými herci nesmírně náročné a proč režisér zhubl 7 kilo.
- Jak dlouho byly trénovány sovy, než byly schopny nosit obálky s dopisy.
- Proč neměl Harry zelené oči a Hermiona křivé zuby stejně jako v knize.