Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Režisér Chris Columbus vzpomíná na magické natáčení velkolepého kouzelnického filmu.
Harry Potter and the Philosopher’s Stone (v USA jako v jediné zemi se snímek jmenoval Sorcerer’s Stone) u nás známe jako Kámen mudrců. Snímek se oficiální celosvětové premiéry v kinech dočkal 16. listopadu 2001. Režíroval ho Chris Columbus, který se okamžitě pustil i do druhého dílu.
Výrobou prvních dvou filmů strávil více než rok života, po čemž se cítil úplně vyšťavený, takže trojku už „jen“ produkoval, díky čemuž natočil Alfonso Cuarón jako další režisér nejlepší díl celé série. U příležitosti 20. výročí si na snímek zavzpomínáme. Pokusíme se přitom zaměřit na méně známá fakta.
1. Harry v celém filmu nepoužije jediné kouzlo pomocí hůlky
V knize Harry hůlkou čaruje hned několikrát, ale nešlo o žádná extrémně důležitá kouzla, takže ve filmu nenajdeš jedinou scénu, ve které zvedne hůlku a vysloví nějaké zaklínadlo či kouzlo. Čaruje ať už v akváriu nebo přímo v Bradavicích, ale nikdy ne hůlkou.
A to je fakt, který překvapí asi každého diváka. Harry je hlavní postava, jeden z největších kouzelníků moderní historie (i když ne až tak díky svým kouzelnickým schopnostem), ale v celém filmu nečaruje ani jednou? Kdoví, jestli to byl záměr režiséra od začátku, nebo šlo jen o náhodu.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemčení?
Jak herec Alan Rickman a režisér Chris Columbus překonali to, že režisér nevěděl pravdu o Snapovi, zatímco herec neposlouchal jeho pokyny, protože to věděl.
Proč byl ve velké síni strašný smrad.
Proč bylo natáčení s dětskými herci nesmírně náročné a proč režisér zhubl 7 kilo.
Jak dlouho byly trénovány sovy, než byly schopny nosit obálky s dopisy.
Proč neměl Harry zelené oči a Hermiona křivé zuby stejně jako v knize.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
2. Jedničku měl původně režírovat Steven Spielberg
Legendární režisér se ale po pár měsících příprav rozhodl z projektu odstoupit. A jeho odůvodnění? Příspěvek z roku 2001 na stránce Hollywood.com cituje jeho slova takto:
„Cítil jsem, že nejsem připraven natočit film výhradně pro děti. Moje děti si myslely, že jsem šílený. Knihy tehdy již byly nesmírně populární, takže už v době, kdy jsem z projektu odstupoval, jsem věděl, že půjde o fenomén. Ale nedělám filmy, protože budou fenomény. Natáčím je až poté, co mě zasáhnou na takové úrovni, že se jim věnuji 2—3 roky. Nešel jsem do toho i schválně, protože jsem to vnímal jako jistý úspěch.“
3. Na co zapomněl Neville?
Neville dostal jako dárek od rodiny takzvanou pomněnku, magickou kouli, která ho upozorní, že na něco zapomněl. Jak však sám trefně poznamená, netuší, na co přesně zapomněl. Vzhledem k tomu, jak vypadá scéna, se zřejmě režisér rozhodl tuto otázku zodpovědět. Neville totiž jako jediný u stolu nemá oblečený svůj plášť.
4. Proč Harryho v prvním filmu sem tam bolela jizva?
Stávalo se to obzvlášť ve scénách, kdy byl nablízku nebo v místnosti profesor Quirell. Klíčové ovšem bylo, aby byl k Harrymu otočen zády. Právě tehdy se totiž Harry díval přímo na duši lorda Voldemorta, která žila na Quirellově temeni. Ve filmu se nachází několik menších detailů, podle kterých lze očekávat, že záporákem je Quirell, ne Snape.
Jako další příklad můžeme uvést famfrpálový zápas, ve kterém si Hermiona myslela, že Harryho koště zaklel Snape. Ve skutečnosti ho zaklel Quirell, akorát přitom nevyslovoval žádná zaklínadla, zatímco Snape artikuloval ústy. Když Snape hasil oheň, který způsobila Hermiona, strčil do člověka nad sebou a ten zase do Quirella, takže se kouzlo přerušilo.
Takzvaný foreshadowing (menší náznaky zvratů, které se odehrají později ve filmu) měl režisér Chris Columbus očividně rád. Vzpomeň si například na šachovou partii mezi
Harrym a Ronem, která skončila stejně i na konci filmu.
5. Robin Williams chtěl hrát Hagrida
Bohužel, režisér a autorka knih J. K. Rowling trvali na tom, že herecké obsazení bude výlučně britské. Režisér Chris Columbus prozradil, že měl v oku hned několik rolí, které by rád ztvárnil, ale toto pravidlo mu v tom zabránilo. My se však nezlobíme. Role nakonec připadla Robbiemu Coltranovi, který ji zvládl bravurně.
6. Ve velké síni bylo na stolech skutečné jídlo
Určitě si pamatuješ na velkolepé scény ve velké síni, kde se uskutečňovala velká setkání, snídaně a podobně. Stoly byly většinou plné jídla a rozhodně nešlo o žádné atrapy. V rozhovoru pro The Mirror to prozradil herec Warwick Davis, který hrál skřítka Griphooka a profesora Flitwicka. A i když všechno to jídlo vypadalo dobře, občas už silně zapáchalo. Scény ve velké síni se totiž natáčely několik dní, takže po pár dnech už pořádně smrdělo a občas bylo shnilé.
7. Natáčení s dětskými herci bylo mimořádně obtížné
Emma Watson (Hermiona) ani Rupert Grint (Ron) neměli s herectvím před svými rolemi v Harrym Potterovi žádné zkušenosti. Podobně na tom byl i Daniel Radcliffe jako Harry, ačkoli jeho rodiče byli v podobné branži a objevil se v nějakých televizních pořadech. Jenže stejně by je nic nepřipravilo na obrovské kulisy na natáčení a míru profesionality, které si tyto filmy vyžádaly.
Šlo o 10 až 11leté děti, které se neustále šklebily do kamery a zapomínaly na svou práci. Nemohly uvěřit, že hrají v Harrym Potterovi, a mohly se zbláznit. Prozradil to režisér prvních dvou filmů Chris Columbus, který si pro The Hollywood Reporter zavzpomínal na film při jeho 20. výročí. Od jeho premiéry snímek mimochodem neviděl ani jednou celý. Je si jistý, že by kritizoval svůj vlastní film a rozhodnutí. Pravidelně z něj ale sleduje útržky, protože televizní stanice jej opakují každý rok.
„V prvním filmu nebylo mezi dětskými herci moc profesionality, proto je snímek plný střihu. První tři měsíce natáčení jsem mohl pracovat jen takovým stylem, že jsem se kamerou zaměřoval na detailní zachycení tváří herců. Hned totiž ztrácely koncentraci. První týdny byly všechny děti tak vzrušené, že se nemohly přestat usmívat do kamery. Bylo to fyzicky nesmírně náročné natáčení a škola herectví jak pro ně, tak pro mě. Ve druhém filmu se už, naštěstí, zlepšily a ve trojce s nimi nebyl žádný problém.“
Během natáčení jedničky se tytéž scény natáčely třemi či čtyřmi kamerami. Tvůrci nevěděli, jak na sebe děti budou reagovat, a tak je zachycovali z různých úhlů a zaměřovali se na různé herce, aby z těchto záběrů dokázali něco poskládat.
Columbus vzpomíná na to, že během natáčení zhubl 7 kilogramů jen proto, že neustále pobíhal po place a pomáhal dětem vizualizovat a představovat si, na co mají jako postavy reagovat. Byly to děti a nedokázaly si místo zeleného plátna představit nějaké magické bytosti nebo Voldemorta na temeni hlavy.
Někdy nahrazoval i ústřední trio herců. Pokud byl například Rupert Grint (Ron) nutně ve škole nebo někde jinde, mimo kameru ho ztvárňoval Columbus, aby si ho Emma Watson (Hermiona) lépe představila.
8. Alan Rickman věděl pravdu o Snapovi ještě před natáčením prvního filmu
Prozradil to sám režisér pro Variety. J. K. Rowling už v době příprav filmu dokončovala čtvrtou knihu a v hlavě měla i to, jak skončí příběh Severuse Snapea společně s jeho obrovským dějovým zvratem. A jeho představitel Alan Rickman byl jedním z pár lidí na světě, kteří o tom věděli roky před vydáním sedmé knihy. Dostal instrukce od samotné autorky knih J. K. Rowling, díky čemuž znal postavu mnohem lépe než scénáristé i režiséři.
Když se režiséruColumbusovi zdálo divné, jak zahrál některé scény, jak ztvárnil jisté dialogy nebo jaká dělal gesta a mimiku obličeje, Rickman mu jen řekl, ať mu věří. Odmítal prozradit Snapeův osud a pravdu o své postavě, ale přesně věděl, jak má zahrát některé scény v prvních filmech tak, aby při zvratu v sedmém díle nabraly nový význam.
9. Sovy se trénovaly k nošení dopisů 6 měsíců
Předprodukční tým to měl nesmírně obtížné. Vymyslet fantasy svět se spoustou detailů úplně od nuly je pokaždé monstrózní úkol, ale jim se to podařilo úžasně. Velkým oříškem bylo také trénování sov, které měly být schopny nosit v zobácích obálky s dopisy. Jak si dovedeš představit, nešlo to lehce. Podle všeho to trenérům trvalo půl roku a přesto s nimi měli během natáčení spoustu problémů.
10. Harry měl mít i ve filmech zelené oči a Hermiona zase předkus
Z knih si možná pamatuješ, že Harry měl zelené oči a Hermiona menší předkus. Ve filmech ale má Harry přirozeně modré oči jako Daniel Radcliffe. Herec totiž dostával z kontaktních čoček měnících barvu očí alergickou reakci. No a Emmě Watson nebylo se zubní protézou napodobující „předkus“ vůbec rozumět.
Režisér Columbus sám poznamenal, že všechny tři děti byly mnohem krásnější, než si postavy původně představoval (obzvláště Hermiona neměla být v dalších částech tak nádherná jako její představitelka Emma Watson).