K tragické události došlo v Rusku v roce 1959.
Zánik Ďatlovovy výpravy, to je označení pro dodnes neobjasněná úmrtí devíti členů horské výpravy. Došlo k němu v roce 1959 na ruském Uralu. Vyšetřování nikdy nepřineslo uspokojivé vysvětlení, jak k tragédii vlastně došlo, možných teorií a spekulací existují desítky.
Průběh výpravy
23. ledna 1959 se deset lidí vydalo na výpravu, jejímž cílem byla hora Otorten v severním Uralu. V devíti případech se jednalo o studenty nebo absolventy Uralského polytechnického institutu. Výpravu vedl Igor Ďatlov, podle kterého dostala skupina svůj název. Všichni členové výpravy měli s dlouhými horskými túrami zkušenosti.
27. ledna se skupina vydala z posledního obydleného místa, osady Vizhay, přímo k hoře. Jeden z členů výpravy, Jurij Judin, kvůli zdravotnímu stavu z výpravy odstoupil. Skupina tak nakonec byla devítičlenná.
Poslední stopy jejich cesty pochází z 31. ledna, respektive 1. února 1959, kdy se výprava dostala na okraj horské oblasti. Protože panoval silný vítr a tma, rozhodli se v cestě nepokračovat a postavit tábor asi 16 kilometrů od hory Ortoten, při úbočí hory Cholat Sjachyl, což v místním nářečí znamená Mrtvá hora. Tábor rozdělali okolo sedmnácté hodiny.
Co se dozvíš po odemknutí?
- V jakém stavu byla těla mrtvých nalezena
- Jaké teorie se začaly po jejich smrti objevovat
- Co se psalo v oficiálním policejním prohlášení