Netflix se nečekaně postaral o nejlepší seriál roku.
Když vyšel první trailer na Arcane, mile nás překvapil. Animovaný seriál měl vyprávět příběh z videohry League of Legends (LoL), ale tvůrci slibovali, že si ho užijí i ti, kteří o hru nikdy nezavadili. Svůj slib i splnili. O LoLku nevíme vůbec nic, ale Arcane nás uchvátil už od první části.
Děj se zaměřuje na rozdíly a napětí mezi zeměmi Zaun a Piltover. Zaun je „podzemí“ se špinavými uličkami, s chudými lidmi a vlastními zákony. Nad tím je Piltover, moderní, vědecky vyspělé město, které nad Zaunem drží těsně sevřenou ruku.
Napětí mezi jejich obyvateli neustále narůstá, což vyústí do problémů, které způsobí podplacení policisté, po moci toužící členové Rady v Piltoveru, jejich ignorování problémů Zaunu a řada kriminální bossů.
Do toho všeho se zapojí sestry Powder a Vi, které vychovává známý jejich rodičů Vander. Ten je také neoficiálním vedoucím v Zaunu. Snaží se ochránit své spoluobčany a udržet mír mezi Zaunem a Piltoverem. Brzy se však do konfliktu zapojí noví hráči. Tím nejdůležitějším je Silco, dávný Vanderův spojenec, který plánuje ovládnout Zaun pomocí nové drogy.
Hlavními postavami zůstávají napříč seriálem Powder/Jinx a Vi, které poznáme jako děti, následně teenagery a v závěru jako mladé dospělé ženy (po 3. epizodě nastane časový skok o několik let). K srdci ti přirostou obě sestry, přestože jsou diametrálně odlišné. To je něco, co platí pro všechny postavy seriálu. Každá z nich je něčím jedinečná.
Žádná z postav nehraje vedlejší housle s cílem vyplnit prostředí prázdnými postavami. Každá z nich má svoji agendu, motivace a osobnost. Většina má hlouběji zpracovaný charakter. Díky tomu pochopíš motivace a činy každého zúčastněného.
Ani záporáci zde nejsou klasickými záporáky, protože mají své ambice a důvody pro to, co dělají. Seriál se snaží vyprávět příběh o komplikovaných lidech v komplikované životní situaci, což se mu daří nadmíru dobře. Takového Silce nedokážeš nenávidět, a to i přesto, co v seriálu způsobí. Závěrečná scéna v seriálu mu dovolí odhalit svoji největší slabinu v emotivní scéně s Powder/Jinx.
Seriál se vyhýbá příběhovým klišé a místo předvídavého směřování příběhu s cílem využívat megalomanštější akční scény se zaměřuje spíše na postavy. Jejich vztahy a pocity štěpí děj více než revoluční technologie, a právě proto jsou příběhy a postavy Arcane tak úžasné.
Tvůrci se mohli zaměřit na rozšiřování světa kolem a ukázat akční scény s klišé hrdinskými a záporáckými postavami. Místo toho se zaměřili na komplexní postavy obyvatel obou měst, které nelze jednoduše kategorizovat na kladné a záporné. Sleduješ v nich vnitřní konflikty, pro které neustále stojí na hranici mezi dobrem a zlem a vidíš na nich, jak je to trápí.
Obzvlášť úžasnou práci odvedli s postavou Powder/Jinx, která projde nejradikálnějším vývojem. Dvě třetiny první série sledujeme její charakterový vývoj ovlivněný traumatizujícím zážitkem, který ji zlomil a obrátil celý její svět vzhůru nohama. Vůbec jsme nečekali, že třetí epizoda skončí tak, jak skončila, a i když nám chybí jisté postavy, atraktivnosti děje to nesmírně prospělo.
Tvůrcům se podařilo zobrazit psychické problémy a způsob, jakým je Powder/Jinx překonává, na více úrovních. Skvěle si vyhráli s animací a náznaky její duševní choroby zapříčiněné traumatizujícím zážitkem.
Citlivě přistoupili i k samotné charakterové přeměně a zlověstným činům, které se postupně stupňují. Vizuální nápovědy v animaci jsou dokonalým detailem, který divákovi pomáhá lépe pochopit, co Powder prožívá a proč jisté věci vidí tak, jak vidí.
Už déle jsme neviděli tak skvěle napsanou postavu, jejíž charakter se kompletně změnil z „kladného“ na „záporný“, aniž by změnu motivovaly klišé scény a dialogy, které daná postava jen špatně pochopila. Arcane se úspěšně pokusil nahlédnout do duše a srdce takového člověka a vylíčit ho v detailní a komplexní podobě.
Powder/Jinx přitom není jedinou hlavní postavou. V seriálu jich je hned několik a zaujmou všechny do jedné, ať už jde o neuvěřitelně sympatického Vandera, zmiňovaného Silca, Jaycea, Viktora, Medardu, Caitlyn a mnohé další.
Arcane se pyšní tak velkým množstvím úžasných postav, že žádná dějová linie nedokáže být nudná nebo hluchá. Na každé frontě se děje něco zajímavého a podstatného pro široký děj dotýkající se všech obyvatel nebo jen hlavních postav.
Seriál dokáže překvapit svými zvraty, ale také propracovanými dialogy. Tady velmi pomáhá, že si tvůrci vybrali nesmírně mnoho talentovaných herců. Díky nim animované postavy ožívají před tvýma očima a s každou další epizodou tvůj mozek odmítá věřit, že se nejedná o skutečné herce. Jednak za to může špičková práce s hlasem, jednak perfektní animace.
Obraz je v „pohybu“, i když se postavy nehýbou. Tvůrci očividně nešetřili a chtěli, aby jejich svět vypadal živě, barevně a aby postavy působily věrohodně. Svět je dokonalým výsledkem kombinace steampunku a fantasy. Prostředí tak působí okouzlivě, ale také depresivně a chladně. Svět nám občas připomínal vizuál ze hry Dishonored, což je velkým plusem.
Samotná animace vynikala jak v akčních scénách, tak obyčejných dialozích. Mimika obličeje, gestikulace a celkové pohyby postav hrají ruku v ruce s tím, co říkají, takže vše působí autenticky. Akční scény jsou už jen třešničkou na dortu, přičemž tvůrci se nebáli vyzkoušet i něco netradičního a občas zvolili stylizovaný postup se zcela jiným typem animace. Dokonalým příkladem je souboj jisté postavy s Powder/Jinx na mostě na konci 8. epizody.
Jedná se o jednu z nejlepších scén celého seriálu, která fantasticky kombinuje střih, režii scény, vizuální odkazy na psychické rozpoložení postav, emoce a bolest zachycené v jejich očích, zvukový design a hudbu, animaci akční scény a celkovou nápaditost. Arcane nepřestává udivovat ani na konci. Od začátku až do konce je to jedna úžasná a nápaditá epizoda za druhou.
Někteří diváci jsou nespokojení s tím, že seriál využívá skladby od Imagine Dragons. Nám osobně tato kapela nijak nevadí a myslíme, že zní dobře. Skladeb je v seriálu jen několik a podle nás se skvěle hodí do stylu animáku a zapadají i příběhově a tempem. Hudbu, včetně originálního zvuku a jeho designu, můžeme pochválit celkově.
Jediná věc, kterou bychom seriálu vytkli, je mírně uspěchaný třetí akt, který občas působí tak, že nedal dostatečně dýchat všem postavám a jejich motivacím pro činy, které způsobily. Velmi rádi bychom ve třetím aktu viděli o jednu epizodu navíc, ale neumíme odhadnout, jak by to uškodilo tempu a zda by to ději opravdu pomohlo.
Neuvěřitelné je, že celý seriál „natočila“ trojice režisérů, pro které šlo v podstatě o režijní debuty. Pascal Charrue, Jérôme Combe a Arnaud Delord jsou francouzští filmaři, kteří už možná v životě nenatočí nic lepšího, ale to by bylo naprosto v pořádku. Arcane je totiž téměř dokonalý, a tak od nás dostává deset z deseti bodů.
Arcane je bezpodmínečně nejlepší seriál letošního roku a obrovské překvapení. Ignoruj nějaké herní pozadí a nech se unášet lákavým, i když nebezpečným světem. Tvůrci už, mimochodem, oznámili i druhou sérii, a i když se jí nemůžeme dočkat, doufáme, že ji neuspěchají.
První série totiž vznikala 6 let (Riot, Fortiche a Netflix však jako produkční společnosti budovaly animátorský a scénáristický tým zcela od nuly, takže se neboj, že tolik potrvá i výroba druhé série) a je jasné, že všichni chtěli v první řadě doručit nezapomenutelný produkt . Pokud na 2. sérii máme čekat další 2 či 3 roky, rádi si počkáme.
P. S.: Jayce asi začal brát steroidy, protože jeho tělo je zřejmě jediná věc, která ve sci-fi seriálu vypadá neautenticky.