Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vítr do plachet, přátelé. FRESH RAP svou návštěvou poctil nový elegán, který nemá daleko k rychlým klukům a Brnu.
Předposlední měsíc v roce s sebou již tradičně přináší nové rapové jméno do seriálu FRESH RAP. A když mluvíme o fresh rapu, tento měsíc myslíme opravdu něco čerstvého a nepoznaného, tedy alespoň prozatím.
Není to tak dávno, co jsme ti představili hyperpop jako nový žánr bořící rapové stereotypy. Nyní tě taktéž seznámíme s něčím novým. Žánr artpop je něco, co je v rámci české kotliny vskutku nepoznaná věc. Není divu, jelikož je zbrusu nový, jeho reprezentantů je jako šafránu a všichni se zdržují v hlavním městě Moravy Brně.
Kousek odtud, v nedaleké vesnici, ještě donedávna bydlel jeden z jeho zakladatelů, jenž začal v poslední době vystavovat svou zářící personu plnou kreativních nápadů na odiv zejména rapovým posluchačům.
Jmenuje se Radek Lajfr, jeho příjmení figuruje u několika velmi zajímavých hudebních i vizuálních počinů, a to bylo dle našeho názoru důvodem, proč si vysloužil pozornost členů tamních jedniček rychlých kluků a zvukového inženýra D.Kopa.
Mistr krátkých hudebních kompilací Lajfr vydal v říjnu ve spolupráci s blancem mini EP Spiceboys, které dostalo od Kopeckého kompletní „nový zvuk“, jímž se mohou pyšnit nejen členové kolektivu s bleskem, tak také například Yzomandias či Viktor Sheen. Něco na něm tedy musí být.
„Radek, čau,“ odpověděl Lajfr REFRESHERu na otázku, jak by se mladý interpret představil. Co jiného také od něj čekat – stačí zhlédnout jeden nebo dva videoklipy, poslechnout si pár písní a člověk hned ví, že nuda rozhodně nebude. Jak sám říká, je to mladý muž, který dělá, co jej zrovna baví. „Ale vždycky je v mém životě určitá nadsázka, kterou se snažím do toho, co dělám, v nějaké míře přenést,“ vysvětluje.
Za jeho vplutí do rapových vod může dlouhé stonání. Byla prostě nuda. V té době se hodně bavil s dalším zajímavým interpretem z jeho okolí, Carterem, jenž mu zaslal první track, který sám udělal. Po poslechu se rozhodl, že také něco natočí. „Nahrál jsem první třítrackové EPčko Trapcomp 01 u sebe doma na mikrofon od sluchátek a Jakub (Carter, pozn. red) to dal nějak dohromady s beatem. Klukům se to líbilo a tak mě vzali do nově se tvořícího labelu Lethal dose,“ vzpomíná.
Kariéra šitá horkou jehlou si žádala rychlá rozhodnutí, jelikož kolečka se začala točit závratnou rychlostí. Ve vzduchu visela první show, avšak track, který měl raper vydat, neznal jméno umělce. Proto zaúřadoval Essei, zvukový inženýr labelu, a vydal to pod jeho příjmením. „Nějak se to uchytilo. Stejně tomu nikdo nikdy nevěří a musím ukazovat občanku,“ usmívá se.
Po dvou týdnech od příchodu do labelu přišlo vystoupení a asi jako na každé první show za to údajně ty tracky nestály. Kamarádů nicméně přišlo dost. „Byly to nekvalitně nahraný podprůměrný trapový věci. Ale každý někde začíná, že?“ pokládá řečnickou otázku Lajfr. „Až Diskýtem jsem pochopil, že mě baví do hudby dávat moje dementně vtipný nápady. A pak už to jelo,“ dodává.
Když jsme mu položili otázku, kam by svou hudbu zaškatulkoval, uvedl, že dělá artpop. Vlastní žánr, který bychom si neměli plést s Art popem. „Začal jsem satirou. Baví mě vymýšlet netradiční komické zpracování videoklipů a písniček s nimi spojenými,“ vysvětluje.„Do své hudby jednoduše promítám nějaké satirické nápady, které mi zrovna běží hlavou, nebo témata, jež se normálně v rapu berou vážně nebo se tam vůbec neobjevují,“ říká.
Inspirací je mu v tomto případě kromě jeho hlavy i rakouský raper Yung Hurn. Brněnskému hudebníkovi se líbí, s jakou lehkostí a vtipností Hurn vystupuje. „Zároveň i po hudební stránce jsou jeho věci čisté tak, jak to má být,“ jmenoval přednosti hudby umělce, kterého můžeš znát z berlínského kolektivu Live From Earth.
Následně objasňuje vlastní myšlenkový proces při tvorbě. „Nápady na klipy a singly mi skočí do hlavy náhodně. Když se to stane, tak se zasměju a začnu je realizovat,“ popisuje. „Vždycky jsem chtěl dělat něco jako Česká soda, ale v rapu. Trochu vybrat nějaké netradiční témata a předat je vtipnou formou rapovým posluchačům. Každý se ale vyvíjí, a proto i mě začalo bavit být serióznější a nevybírat si jen jednoduché happy type beaty,“ neskrývá svou nepředvídatelnost.
„Kdo ví kam se to posune a kde to skončí. Miluju víc hudebních stylů, takže je dost možný, že za rok budu vydávat jazzové album nebo třeba folklorní muziku u cimbálu,“ nechává si dveře otevřené.
Z toho důvodu jsou nejen hudba, ale i koncepty jeho videoklipů a styl jejich provedení v Česku nevídanou záležitostí.„Přišlo mi stereotypní si na letní singl vzít do klipu krásnou modelku. Radši jsem místo obsadil stejně šarmantní babičkou,“ uvádí. Jak je ale možné, že zvládne obstarat celý štáb a vše zařídit jako profesionál? „U svých kamarádů mám docela výstižnou přezdívku – Povolání felák. Znamená to ve zkratce to, že mám hodně známých a dokážu si tedy všechno domluvit tak nějak zadarmo,“ prozrazuje Radek.¨
„Financuju všechno z vlastní kapsy, což znamená, že se snažím na věcech co nejvíc ušetřit. Komparsy na klipy skládám buď ze svých kamarádů, nebo jejich maminek,“ mrká na nás a seznamuje nás se svými kořeny. Šetřivost má dle svých slov v genech.
„Snažím se dělat si srandu i sám ze sebe, proto často zmiňuji svůj židovský původ a podobné divné zvyky,“ osvětluje Lajfr. Raperů-židů v Česku také mnoho nenajdeš, proto nás Lajfrovo náboženské pozadí zajímalo. „Mám židovské předky a jsme židovská rodina. Jako rodina nejsme ortodoxní, takže kromě slavení některých svátků je to víceméně na mně, v co věřím a v co ne. Košer vínem ale nikdy nepohrdnu,“ zná své priority.
Vrátíme-li se ale zpátky k hudbě, Lajfr jedním dechem dodává, že přestože jej baví lidi bavit satirou a komedií, příkladem jeho poslední EP, uvědomuje si, že jestli to chce někam v hudbě dotáhnout, musí toho prý někdy nechat a začít věci dělat seriózněji.„V artpopu jsem se ale asi našel. Baví mě spíše zpívané energické písničky, do kterých si přidám trochu svého vtipu,“ ví interpret.
A jak šel čas dál? Netradiční partička Lethal dose za poslední rok vyrostla, změnila si jméno na Butterclub a obecné povědomí o ní jen stoupá. Lajfr nicméně nedokáže tento kolektiv umělců, skládající se z Cartera, yanntraye, blanca, Houbaře, Brabička, Peldy, Asnapse, zvukmistra Esseie, manažera Šimona Brabce a videotvůrce Jana Jansy pokládat za pouhý label. „Jsme rodina. Zakládáme si na tom, že spolu trávíme snad veškerý čas co máme. Spolu řešíme a rozhodujeme o všem,“ objasňuje demokratický způsob vedení.
Rap kariéra je momentálně v pořádku a ani větší věhlas, jenž zapříčinil schůzku s momentálně nejpopulárnějším českým rapovým soundmasterem D.Kopem, na tom nic nezmění. Přestože spolupracoval s Indigem a Kopecký měl na starost kompletní zvuk Spiceboys, dres se měnit nebude.
„Do rychlých kluků se rozhodně nechystám, bez svých kluků z Butterclubu bych nedal ani ránu. Ale všichni tady společně trávíme čas a tvoříme,“ pochvaluje si konkurenční podmínky v moravské metropoli a odmítá přechod. „To, že si nás kluci z Brna vzali pod křídla a že máme možnost nahrávat u Davida, je super. Brno je obecně velmi přátelské a rodinné a za to jsem velice vděčný,“ neskrývá emoce raper.
Takže ano, nastalou situaci si Lajfr, jenž je momentálně v prvním ročníku na chemicky zaměřené vysoké škole, užívá. Akademická kariéra jej ale úplně neláká.„Chtěl bych se věnovat divadlu a obecně nějak přispívat do české kultury, proto se vydám spíš tímto směrem studia,“ má jasno umělec, který se však momentálně nechystá vydat žádný větší hudební projekt. Těšit se můžeme na rychle odsýpající EPčka.
Jednou z písní, k jejímuž releasu dojde až na konci měsíce, je track s názvem Stepsister, jenž je pro něj signifikantní.„Po Vánocích, 26. prosince, vyjde Stepsister a podle mého je na co se těšit. Jak po zvukové stránce, tak po vizuální. Tím bych se představil,“ láká na release interpret, jenž dříve poslouchal rap, ale dnes si poslechne moderní jazz nebo staré techno/disco mixy jeho otce.
Závěrem jsme se jej již klasicky zeptali na tipy na fresh interprety, které by posluchači neměli vynechat.„Lidi z Brna,“ odpovídá prostě, „je tady nejlepší kreativní podhoubí, Takže Yanntray, Carter a blanc, a kdybych si měl vybrat jedno jméno ne z našeho labelu, asi to bude Calin,“ uvádí zpěvák, jenž se nedomnívá, že by doposud překročil velký kariérní milník.
„Při některých věcech mě zahřeje u srdce, ale velké věci mě doufám teprv čekají,“ doufá a dodává: „Čekejte, že o Butterclubu ještě uslyšíte!“