Co ti chybí v českém rapu? Je to experiment, čistá voda, alternativa, lyrika a přesah za hranice hudby? Říjnový FRESH RAP ti přijde vhod.
Hudba je umění. Divadlo je také umění. Na umění je krásné to, že je flexibilní – dá se ohýbat, přetvářet, měnit, obohacovat a také fúzovat. Nezřídka se stává, že jeden umělec nakoukne pod pokličku vícero rendlíčků na stejné plotně a právě odtud vítr vane také v říjnovém FRESH RAPu. Premiérově představíme dva rapové newcomers tvořící uskupení, pražskou P/ST, jehož umělecký interest sahá daleko za hranice „pouhé“ hudby.
Duo, které tvoří Dan Kranich a Ivo Sedláček, se sestává z herců, jejichž charaktery se promítají do ne úplně typické podoby, kterou v hiphopu slýcháš. Jejich alternativní představení podpořené básnickými verši a experimentální muzikou je opravdu něco neotřelého.
Vznik nové buňky v rámci uměleckého organismu je vždycky pozitivní a světlá záležitost, nicméně pánové z P/STi potvrzují, že lze z jejich projektu cítit i něco temnějšího. „P/ST je projekt nebo kapela o dvou členech, kteří spolu chtěli dělat hudbu. Propojení dvou energií a rozdílnejch přístupů k hudbě a její tvorbě. Abstraktní fu-turistika, ale taky náhled do našich hlav. Neklid. Exploze. Útěk,“ líčí Dan Kranich, jenž se obvykle objevuje za mikrofonem.
Název je prý výpotkem, jenž vznikl těsně před prvním vystoupením. Členové seskupení se přesto shodují, že vystihuje podstatu jejich projektu. „Je to tísnivý a zároveň tajemný. Je úderný, krátký a výstižný,“ pokračuje Dan. „Česky to má jiný význam než v angličtině a oba se mi líbí. Obojí může symbolizovat stejnou věc, nebo úplně jinou. Svoboda výkladu mi přijde super,“ doplňuje parťák Ivo.
I když se to nemusí zdát, oba herci, kteří studovali na DAMU, šli do P/STi s tím, že půjde o čistě rapovou záležitost. První krok udělal Dan a oslovil Iva, jelikož věděl, že měl za sebou soundtrack k divadelním inscenacím. Tomu to ale nejprve vůbec nesedělo. „Dlouho jsme se hledali. Nemohl jsem přijít na kloub tomuto světu, kde se furt rapuje a obecně chová trošku jinak, než na co jsem zvyklý,“ přiznává hudebník původem z Ostravy.
„Ale když jsem pochopil, že to, co Dan dělá, je po technické stránce na vysoké úrovni a umělecky velmi neotřelé, začal jsem si svou úlohu docela užívat,“ dodává vzápětí.
RAP/RAVE/INSTRUMENTAL. Nejlíp naživo
Hudba této dvojice, dva světy, které jsou poměrně odlišné, se spolu pořád sžívají, nicméně ovoce, které zatím spojení nese, nezůstává za očekáváním. Venku už mají dvě alba – debutem byla Expedice do vnitrobloku a letos vyšel Hybris. Silným elementem jejich umění jsou však podle jejich přesvědčení živá vystoupení, která se řídí žánrovým zaškatulkováním: RAP/RAVE/EXPERIMENTAL.
„Museli jsme se nacpat do nějaký kolonky. Tak to prostě chodí,“ komentuje vzápětí Dan. Sám ale údajně neví, jak hudbu jejich skupiny identifikovat. „Nejblíž k tomu má asi alternativní rap, jelikož jsme se od začátku snažili vytvořit nějakou alternativu k současnýmu hlavnímu proudu rapu. Nebyl to samozřejmě hlavní cíl, ale dost mi leželo v žaludku, že najít rapovej text s alespoň minimální myšlenkou v českým rybníčku skoro není možný,“ stěžuje si.