Nabízí se otázka, proč měl český divák k anime takový přístup. Domníváme se, že jen z čisté neznalosti. Od přelomu tisíciletí dostal na hlavních televizních stanicích pořádně prostor pouze celosvětový hit s názvem Pokémon, jejž si oblíbily hlavně děti. Co ale další tituly? Když měl člověk štěstí, mohl zhlédnout v rámci artového vysílání některý z filmů Studia Ghibli režírovaných Hajaem Mijazakim – nejčastěji jím byla Princezna Mononoke. Tím ale výčet končí.
Avšak dnes, ve světě streamovacích platformem, je přístup k japonské animované tvorbě mnohem blíž. Proto jsme se rozhodli vytvořit seznam „základních anime titulů“, které tě uvedou do „světa spojeného s postavičkami s velkýma očima“ a šílenými efekty, ale hlavně do japonské kultury s jedinečným náhledem na svět. Aby byl přístup ještě jednodušší, vybrali jsme seriály, které najdeš na Netflixu.
Podotýkáme, že znalec všechny níže zmíněné tituly již nejspíš viděl. Článek slouží jako úvod do světa anime seriálů pro začátečníka.
Možná bychom měli začít tím nejlepším. Série Fullmetal Alchemist, zejména druhá řada s podtitulem Brotherhood, se vyskytuje ve většině žebříčků „deseti nejlepších anime vůbec“. Kupříkladu uživatelé nejznámější mezinárodní anime databáze MyAnimeList jej hodnotí jako vůbec nejlepší – dle názoru skoro 1 650 000 uživatelů získala známku 9,15 z 10.
Čím si tato série šónen anime režírovaná Jasuhirem Irie získala srdce fanoušků? Sešlo se zde několik aspektů, mezi nimiž vyniká samotný příběh. Ten se celý, narozdíl od prvního dílu, drží původní mangy Hiromy Arakawa. Fanoušci proto často doporučují, aby lidé nepolíbení světem FMA začali druhou sérií.
Následky transmutace byly ničivé – Eduard při ní přišel o nohu, zatímco Alfons „zaplatil“ celým tělem. Jeho bratr proto z čistého zoufalství obětoval svou ruku, aby zapečetil bratrovu duši v jednom z okolostojících brnění. Ve světě, ve kterém vědu nahradila alchymie, totiž existuje zákon rovnocenné výměny, který za každý alchymistický výtvor žádá nějakou cenu.
Chlapce zachrání sousedka s její vnučkou Winry, která, jakožto zručná biomechanička, vyrobí Eduardovi tzv. „automail“, kovovou protézu, kterou může pomocí alchymie proměnit. Když se bratři dají dohromady, rozhodnou se, že za sebou spálí mosty a vydají se vstříc úkolu získat zpět Alfonsovo tělo. K tomu potřebují bájný Kámen mudrců, jenž by jako jediný měl při transmutaci zaručit potlačení zákonu rovnocenné výměny. Jestli se jim to povede, zjisti už sám.
Kromě příběhu oplývá FMA i FMB silnými charaktery, zajímavým dějem, steampunkovým světem, jenž nepřestane překvapovat a vynikající příběhovou i emoční gradací. Fullmetal Alchemist je skvělou bránou do světa japonského animovaného filmu, kterou bychom ti rádi doporučili.
TIP: Známé anime často dostávají tzv. live adaptace. Než tě však pokušení svede k tomu je zhlédnout, výrazně doporučujeme zhlédnout nejprve animovaný seriál. Obvykle je mnohem lépe zpracovaný a hrozí, že často nemastné neslané hrané provedení tě od anime odradí.
2. Death Note
Jsi-li fanouškem českého či slovenského rapu, pravděpodobně se k tobě název tohoto titulu dostal dříve než ostatní v tomto žebříčku. Vlastnictvím Zápisníku smrti, jak zní český překlad anglického názvu Death Note, v sobě ukrývá silný punchline v možnosti „zabití“ pouhým zapsáním slov do sešitu. A přesně tato činnost je základním kamenem série.
Anime na motivy mangy Cugumiho Óby vypráví příběh o studentovi Lightu Jagamim, jemuž se dostane do ruky zvláštní zápisník. Jak záhy zjistí, tento blok není z našeho světa; na Zem jej upustil šinigami (bůh smrti) jménem Rjůk, pro nějž byl život v mrtvolné dimenzi bohů smrti nudný, a tak se chtěl pobavit zjištěním, jak se sešitem naloží lidé.
K Rjůkově štěstí našel sešit mladý génius, pro nějž se zápisník stane nástrojem nastolení nového světového řádu. Důvod je jednoduchý: Light zjistí, že když se do deníku napíše jméno nějaké osoby, tak dotyčný zemře. Pokud do něj připíše i způsob smrti, deník mu vyhoví. Light se proto rozhodne, že s jeho pomocí vyhladí z povrchu zemského všechny kriminálníky a nastolí realitu, která jej bude uctívat jako boha spravedlnosti.
Nebývale vysoký počet zemřelých kriminálníků však upozorní policii, která si se zvláštním zabijákem, jemuž veřejnost přezdívá Kira (z ang. killer - zabiják), neví rady. Z tohoto důvodu povolají k vyšetřování eso ve svém oboru, tajemného L, aby Kiru zastavil.
Anime bychom doporučili těm, kteří mají rádi detektivní a nervydrásající příběhy s nepředvídatelným twistem, kterých je během děje velká spousta. Fanoušci obvykle na této sérii obdivují originálně podchycený koncept hry na kočku a myš, kterou Light a L svedou, někteří namítají, že druhá polovina není tak dobrá, jako ta první. To už ale necháme tobě na posouzení.
3. Neon Genesis Evangelion
Byla by škoda, kdybychom do výčtu nezařadili i trochu historie. V polovině devadesátých let začal vycházet Neon Genesis Evangelion (NGE) jako něco úplně nového – příběh o obřích mecha robotech řízených lidmi, jejichž cílem bylo zastavit mysteriózní Anděly, se však stal obrovským kultem, jenž byl na festivalu Japan Media Arts v roce 2006 jmenován „nejpopulárnějším anime všech dob“.
Jeho autor, Hideaki Anno, se k animaci a příběhu NGE postavil netradičně. Vytvářel jej v době hlubokých depresí, které se nakonec otiskly v temných okamžicích seriálu. Anime mezi sebou spojuje psychoanalýzu a náboženský symbolismus, které se společně s mentální dekonstrukcí postav, zobrazující bezútěšný stav mysli, stali pro jeho práci ikonickými.
Ale abychom tě neochudili o úvod do děje... Planeta se během NGE nachází patnáct let po tzv. Druhém úderu, po němž Tokyo-3 napadnou bytosti z nebes, tzv. Andělé. Lidstvo se i přes využití nejnovějších zbraní a obranných mechanismů nedokáže ubránit, pročež jeho jedinou nadějí je speciální jednotka NERV operující s obrovskými bojovými roboty zvanými Evangelion.
Hlavní postavou příběhu je Šindži Ikari, jehož otec je velitelem této jednotky. Čtrnáctiletý chlapec si prochází zarytým trauma spojeným se smrtí své matky a vztahem s otcem, se kterým si je cizí. Když je proto povolán do Tokyo-3, má obavy. Přestože nakonec zjistí, že existují lidé, se kterými lze mít otevřený vztah, účel jeho návratu zosnovaným otcem je ve skutečnosti stále pouze účelový – pilotování nového robota, s nímž se dokáže synchronizovat pouze Šindži. Boj může začít.
4. Tokyo Ghoul
O Tokijském ghúlovi, manze z ruky mangaky Suiho Išidy, bylo také spousta povyku. Akční hororové seinen anime z reálného prostředí, v němž se příšery vmísené mezi společnost živí lidskou krví, je od roku 2014 jedním z nejpopulárnějších anime vůbec. Diváky na něm přitahují hlavně neobvykle vykreslené scény plné krve, zoufalství a strachu, jež jsou ale zároveň prokládány záběry naděje a relativního klidu.
seinen – kategorie anime, která se zaměřuje hlavně na muže ve věku 18 až 30 let. Seinen anime zahrnuje širokou škálu stylů; vzhledem k tomu, že je určena výhradně dospělým, může se divák setkat jak s násilím a krví, tak například s pornografickými výjevy.
Vyprávění se točí kolem tichého studenta Kena Kanekiho, jehož nejoblíbenější činností je čtení knih. Jednoho dne ale začne být přitahován jednou podobně sečtělou čtenářkou jménem Rize Kamiširo, která ale není osobou, kterou se zdá být. Kaneki, lapen velmi nechtěnou a nenadálou situací, se chtě nechtě stává součástí temného a nebezpečného světa ghúlů.
Díky náhodě zachrání jeho život číšnice Kirišima Tóka, která jej přivede do kavárny, jež mu změní život. Od té doby se Kaneki snaží najít balanc mezi klidným a nesmělým životem ve světě lidí a nelítostným a krvavým světem ghúlů.
Série Tokyo Ghoul byla tak oblíbená, že nezůstalo pouze u první dvanáctidílné série – v pokračováních s podtituly √A, :re a 2nd Season Kanekiho unese opravdu silný vír událostí, jenž je v některých místech až neuvěřitelný.
5. One Punch Man
I ve světě anime existují superhrdinové. Zapomeň ale na Marvel nebo DC, superhrdina, o kterém budeme mluvit nyní, by je všechny strčil do kapsy. Přitom se jedná o obyčejného nezaměstnaného chlápka z předměstí, který se jednoho dne rozhodl, že se ve volném čase stane hrdinou. Obětoval tomu poměrně dost – svou práci a tři roky ustavičného trénování, po němž mu vypadaly všechny vlasy.
Akční komediální kousek studia Madhouse s názvem One Punch Man je jízdou od první epizody až po tu poslední. Autor mangy s pseudonymem ONE, jejíž adaptací anime je, si položil základní otázku: Jak by se choval a žil superhrdina z plezíru, jenž by každého porazil pouze jednou ranou? Odpověď se skrývá ve dvanáctidílném seriálu, který se, po vydatném úspěchu, dočkal i druhé série.
Život manze vtiskl režisér Šingo Nacume. Saitama, hlavní postava příběhu, se po pracovních neúspěších rozhodne splnit si svůj dětský sen být hrdinou, bojovat se zlem a chránit lidi. Nakonec se stane neskutečně silným; dokonce tak, že každého svého protivníka skolí jednou ranou. Taková moc jej ale zbaví zápalu a vzrušení z boje a on cítí, že jej superhrdinství začíná spíše nudit.
Změna přichází po setkání s Genosem, mladým kyborgem, jehož ohromí Saitamova síla a vnutí se mu jako jeho učedník. Ten navrhne, aby se oba stali členy Asociace hrdinů, která sdružuje všechny typy hrdinů od těch, co zachraňují kočky ze stromů až po ty, co řeší samotnou existenci planety. Saitama pochopí, že jeho dlouho hledané vzrušení z bitvy by mohl najít právě zde, a tak souhlasí. Najde One Punch Man někoho, kdo se mu vyrovná?
6. Cowboy Bebop
Netflix skrývá kousek anime historie i v sérii s názvem Cowboy Bebop, jež nedávno dostala i hranou adaptaci. Seriál, jenž se začínal vysílat v roce 1998, se však potýkal s televizní cenzurou. Jak uvádí MyAnimeList, TV Tokyo, jež jej vysílala jako první, musela mnoho dílů vynechat kvůli kontroverzi vyvolané seriálem Neon Genesis Evangelion. Tlak byl vyvíjen zejména na cenzuru dílů, kde se objevuje násilí.
Seriál nakonec nebyl v Japonsku ani extra úspěšný, nicméně ve Spojených státech to bylo o něčem jiném. V roce 2001 jej odvysílal programový blok Cartoon Network Adult Swim, čímž se toto anime s výrazným západním vlivem stalo pro mnoho Američanů bránou do světa japonské animované produkce pro dospělé.
O čem vlastně pojednává? Děj tě zanese do ne tak vzdálené budoucnosti, roku 2071, v níž se lidstvu podařilo nejen navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, ale také kolonizovat několik planet a nechat neobyvatelnou Zemi za zády. V tomto světě se snaží přežít i posádka lodi Beebop, bývalý nájemný zabiják a bývalý policista, která se živí jako lovci lebek (v seriálu se jim říká Kovbojové), čímž si snaží vydělat na živobytí.
Souhra náhod tomu ale většinou nechce, aby z nich chytání zločinců udělalo boháče. Místo toho se jim jejich posádka rozroste o geneticky upraveného psa, hackerku a svůdnou podvodnici, s nimiž cestují vesmírem. Během svých cest se pomaličku jeden druhému otvírají, vytahují své kostlivce ze skříně a odhalují své nejniternější pocity. Zároveň ale spolu zažívají spoustu nervů, úsměvných situací a hlavně přehršel akce.
V titulu Cowboy Beebop člověk najde jak pohodovou komedii, tak momenty, které jsou opravdu těžké a k zamyšlení. A i když se jedná o anime ve vesmíru, myslíme si, že spoustu situací lze aplikovat i na reálný život. Proto si místo v žebříčku zaslouží.
7. Demon Slayer
Život není jednoduchý a pro Tandžira Kamadu už vůbec ne. Od té doby, co zemřel jeho otec, se jako nejstarší ze šesti sourozenců musí starat o to, aby jejich rodina mohla v horách přežít. Tandžiro si ale nestěžuje; žije sice tvrdý, ale klidný a šťastný život plný radosti z jeho bratrů a sester, z toho, že jsou všichni poměrně zdraví a mají rodinou pohodu.
Jednoho dne se ale všechno změní. Tandžiro, který odešel vydělat nějaké peníze do města, aby rodina přežila zimu, se ve městě zdrží. Domů do domu v lesích se vrací až za tmy, kde jej ale po cestě zastaví zvláštní muž, jenž mu vysvětlí, že venku není bezpečno a že by u něj měl přespat. Obává se totiž přítomnosti krvežíznivých démonů, kteří se živí lidskou krví.
Ráno má Tandžiro tušení, že se stalo něco divného.. Když se vrátí, domů nečeká jej vůbec hezký pohled – všichni v jeho domě jsou zmasakrováni démonem. Přežila pouze jeho sestra Nezuko, jíž nezbývá mnoho času. Tandžiro, plný nenávisti a zoufalství, přísahá, že svou sestru zachrání a zničí toho, kdo zapříčinil smrt jeho rodiny. Proto se rozhodne stát součástí nevládního hnutí, které sdružuje tzv. zabijáky démonů.
Ano, zní to náramně. Proto asi tušíš, že půjde o velký trend. Kimecu no Jaiba, Demon Slayer či Zabiják démonů, jak zní název šónen mangy autorky Kojoharu Gotóge, vzala anime svět útokem. Hlavně animace, propracované souboje a hudba jsou silnými aspekty seriálu, jenž se od roku 2019 rozšířil na 2 série a získal i filmové zpracování, které se stalo k poslednímu lednu roku 2021 nejvýdělečnějším japonským filmem všech dob s příjmem 36,8 miliard jenů (458,8 milionů dolarů).
Prahneš-li tedy po probírané žhavé novince, na jejíž nové díly se můžeš každý týden těšit, můžeš si její první řadu proklepnout na Netflixu. Novou řadu ale budeš muset sledovat na jiných streamovacích platformách.
8. The Seven Deadly Sins
I hříchy mohou dostat lidskou podobu, což vědí nejen fanoušci Fullmetal Alchemist, ale také The Seven Deadly Sins. Anime, jenž vzniklo z předlohy oceněné stejnojmenné mangy, která simuluje prostředí středověké Evropy, v níž existuje oblast s názvem Britannica.
Jejím štítem jsou takzvaní Svatí rytíři, kteří odolávají nástrahám vnějšího světa. Během času ale vznikne obvinění, podle nějž ti nejlepší z nich, známí jako „Sedm smrtelných hříchů“, chtěli svrhnout vládce království Liones. Stanou se tak psanci, kteří se ale vypaří z povrchu zemského. Podle zvěstí však stále žijí.
Deset let na to ale spáchají převrat sami rytíři, proto se Elizabeth, třetí princezna z království Liones, rozhodne vyhledat Sedm smrtelných hříchů a poprosit je o pomoc. S jejich pomocí by mohla navrátit nejen stabilitu své říši, ale také vymést nespravedlnost a zlo z povrchu zemského. Obvykle to ale není tak jednoduché, jak se zdá.
Manga Nakaby Suzukiho, na jejíž motivy anime vzniklo, se prodává po celém světě, takže i v Čechách, a od roku 2012 do roku 2018 našlo svého majitele 28 milionů kopií. Jsi-li fanouškem středověku, boje, vypjatých momentů a trochu té pikantní zábavy s lehoučkým erotickým podtónem, anime tě bude bavit. Anime má také své OVA, několik řad i nedávno vydaný film, tudíž o zábavu nouze nebude.
9. Violet Evergarden
Prakticky v celém našem výčtu se objevují anime akční, bojovné nebo komediální, nicméně prakticky stejně velké a široké zastoupení má i v té „klidnější“, dramatické a smutné části. Troufáme si tvrdit, že výrazným zástupcem Slice of Life žánru, ve kterém není nouze o drama, je příběh dívky, jejímž úkolem bylo decimovat nepřátelské řady během Velké války jménem Violet Evergarden.
slice of life – žánr anime, v němž se nevyskytují fantaskní prvky, místo, do nějž je zasazeno, je obvykle reálně rozpoznatelné a zaměřuje se zejména na mezilidské vztahy, které jsou nezřídka romantického charakteru.
Příběh však má s válkou pramálo společného. Najdeme zde jiný konflikt, jehož hlavní myšlenkou je vyrovnávání se šokem, který vyvstal z vyjádření lásky k někomu, kdo zdánlivě žádným citem neoplývá. Violet, jakožto dívka vychovaná jako stroj, se ve svém novém poválečném životě snaží naučit pociťovat, prožívat a vyjadřovat emoce, o nichž do té doby nevěděla.
Anime Violet Evergarden rozhodně není šálek čaje většiny, avšak my se domníváme, že lepší kousek, který by vyvolal tolik rozporuplných emocí na Netflixu jen tak nenajdeš. Když už tě nenadchne příběh, určitě si zamiluješ dechberoucí animaci, kresby a hudbu, kterou studio KyoAni v tomto drama použilo.
Pokud se u slova drama zastavíme, ve spojení s tímto anime má úplně jiný odstín. Tvůrci z Kyoto Animation, kteří předali světu i další známé tituly jako Clannad nebo The Melancholy of Haruhi Suzumiya, se totiž 18. července 2019, stali oběťmi žhářského útoku, při němž zemřelo 36 osob a dalších 34 bylo zraněno. Stál za ním Šindži Aoba, jenž se tímto studiu mstil za údajné plagiátorství, kterým se mělo proti němu provinit.
Oheň konfliktu v tomto případě vzplanul nejen v seriálu, ale i v realitě. Možná i toto by mohlo být důvodem, proč Violet Evergarden neignorovat.
10. Komi Can't Communicate
Abychom skončili na lehkou notu, nesmíme opomenout prostředí, kam je vsazováno velké množství anime seriálů – střední škola. Proč tomu tak je? Důvodem není žádná infantilní nebo perverzní myšlenka, nýbrž jednoduché nepsané pravidlo týkající se japonské morálky a tamního stylu života.
Pro obyčejného Japonce je období chození na střední školu tím nejturbulentnějším a jediným pořádně volným obdobím v životě, v němž má spoustu času a málo problémů. Dává tak největší smysl, aby se první lásky, seznamování se s velkým množstvím lidí, provádění nejbláznivějších nápadů a nedodržování správného řádu života dělo právě tehdy.
Do období střední školy je zasazen i jeden z posledních velmi oblíbených anime seriálů na motivy mangy autora Tomohita Ody Komi Can't Communicate, což se dá přeložit jako Komi nemůže komunikovat. Světě div se, hlavní myšlenkou seriálu je doslova toto.
Mladá dívka jménem Komi je pro své spolužáky bohyní - vypadá dobře, má nejlepší známky, má styl a vždy jí všechno vychází. Jejím největším problémem je však skutečnost, že nemá žádné přátele. Ne, že by o kandidáty nebylo nouze, zakopaný pes je v něčem jiném. Komi totiž neumí komunikovat s lidmi.
Když k takové situaci dojde, obvykle panikaří a nevyjde z ní ani slůvko. Její komunikační šum prolomí až na začátku střední školy Tadano Hitohito, průměrný spolužák, který jako první její mlčení pochopí. Komi se mu skrze psané vzkazy svěří, že jejím největším přáním je získat 100 kamarádů, s čímž se jí rozhodne pomoc. A asi tušíš, že je na cestě k nim potká spousta šílených situací, smíchu, trapných momentů a hlavně zábavy, kterou budeš prožívat u sledování s nimi.
Tohle je tedy výčet našich 10 anime sérií, které musíš na Netflixu jako nováček v žánru vidět. Trefili jsme se ti do vkusu, nebo bys některé vyměnil? Poděl se s námi do komentářů!