Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
O záhadné události se spisovatelem a publicistou Milošem Doležalem.
11. prosince 1949 došlo v kostele v obci Číhošť k dosud nevysvětlenému jevu, který se pro komunistický režim stal záminkou k proticírkevní propagandě. Smrtí zaplatil kněz Josef Toufar, který podlehl zraněním z brutálních výslechů Státní bezpečnosti, kterým byl podroben.
Sen stát se knězem
Josef Toufar se narodil14. července 1902 ve vesnici Arnolec do rodiny hostinského, sedláka a starosty obce. Měl další čtyři sourozence. Podle dostupných svědectví si Josef hrál na kněze už od dětství. Podal si přihlášku do Borommea v Hradci Králové, tedy na střední školu připravující možné kandidáty kněžství. Plány mu zhatila 1. světová válka. Po vojenské službě se vrátil domů a pracoval na rodinném statku a v hostinci. Sen stát se knězem ho ale neopustil.
Studium dohnal po smrti otce. V roce 1927, tedy v pětadvaceti letech, nastoupil na gymnázium. V roce 1935 vstoupil coby úspěšný maturant do kněžského biskupského semináře v Hradci Králové. Na kněze byl vysvěcen v roce 1940.
Své pastorační aktivity mohl naplno rozšířit po 2. světové válce. V obci Zahrádka, která se stává jeho prvním působištěm, založil Sdružení katolické mládeže, které shromažďovalo 250 mladých lidí z celého kraje a s nimi pořádal duchovní obnovy, modlitební setkání, vzdělávací večery, ale i taneční zábavy nebo sportovní akce.
Po komunistickém převratu v roce 1948 žádají straničtí funkcionáři Toufarovo přeložení. Stal se totiž v Zahrádce autoritou i mimo církevní kruhy. Toufara sice v petici podpořilo na tři tisíce farníků, tlak byl ale tak velký, že kněz nakonec rezignoval sám. Jeho dalším působištěm se od 16. dubna 1948 stala nedaleká Číhošť.
11. prosince 1949
Režim od únorového puče neustále hledal záminky k likvidaci svých odpůrců, mezi nimiž byla i římskokatolická církev. Jedné takové záminky se dočkal na třetí adventní neděli 11. prosince 1949 v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Právě když Josef Toufar sloužil mši, se několikrát zřetelně rozkýval dřevěný, asi půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Kýval se nejen doprava a doleva, vykroutil se a zůstal v nepřirozené poloze. Sám Toufar to neviděl, ale devatenáct svědků ano.
„Zpráva se začala šířit neobyčejně rychlým způsobem, nejen po Čechách, ale i na Slovensku. Do Číhoště se začali sjíždět stovky lidí, zájezdy, lidé tam jezdili dokonce v traktorech, vzniklo z toho takové poutní místo. Sám Toufar neměl ani čas se oholit, pořád se ho někdo ptal, co se stalo, chodily mu dopisy,“ říká spisovatel a publicista Miloš Doležal, který se případem zabýval a o Toufarovi napsal také úspěšnou knihu Jako bychom dnes zemřít měli.
Záminka pro komunistický režim
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaké utrpení Josef Toufar při mučení prožil
Co s ním po smrti udělali
Co se stalo s velitelem výslechů a proč svých činů nelitoval
Jak se Toufarova neteř Marie Pospíšilová dozvěděla o strýcově smrti
Byl rok 1949, vztahy mezi státním aparátem a církví byl napjatý. „Komunisté zkrátka potřebovali církev takzvaně dostat na lopatky, zlomit a tahle událost jim přišla vhod,“ říká Miloš Doležal. Státní úřad pro věci církevní tehdy vedl Alexej Čepička, zároveň ministr spravedlnosti, který řekl, že případu se musí využít, Toufar bude zatčen, donucen k přiznání, udělá se s ním velký proces a stát bude na jeho případu moci ukázat, jak je církev podvodná.
28. ledna 1950přijela na faru StB. Její příslušníci se vydávali za pracovníky zahraniční tiskové agentury a žádali Toufara, aby jim ukázal kostel. Když vyšli před faru, násilím Toufara vtáhli do auta a odvezli k výslechům.
Brutální mučení Toufar nepřežil
Na Toufara byla nasazená instruktážní skupina čítající sedm příslušníků StB. Jak uvádí Miloš Doležal, byli to elitní příslušníci, žádné mlátičky, jak by si člověk mohl na první chvíli představit. Přímo od prezidenta Klementa Gottwalda dostali jasný příkaz: Zatknout, rychlý proces a potrestat. StB Toufara považovala za venkovského balíka a myslela si, že když ho nechá tři dny bez spánku a jídla, tak všechno řekne. „Přepočítali se. Narazili totiž na vnitřně pevného člověka, který nebyl ochotný lhát,“ říká Doležal. Jenže tlak státního aparátu na vyřešení případu se stupňoval. A tak i mučení, kterému byl Toufar při výsleších podroben, bylo čím dál brutálnější.
Výslechy vedl Ladislav Mácha, tehdy sedmadvacetiletý ambiciózní člověk, podle Doležala až fanatik. Toufara ale mučila celá skupina. „Po snídani na něj nastoupili, svlékali ho, přivazovali na hák nebo ho věšeli hlavou dolů, mlátili ho. Pak šli na oběd, dali si šlofíka a odpoledne šli znovu. Tři až čtyři chlapi, plní síly a energie. Člověk si bohužel sám dokáže představit, co se tam muselo dít,“ popsal Doležal.
Ztýraný kněz podepsal protokol s přiznáním teprve 22. února, nejen k tomu, že s křížem sám hýbal, ale také další, v němž se přiznával k pohlavnímu zneužívání dětí. Podepsal také papír, který říká, že proti němu nebylo použito násilí.
O den později byl mučením zbídačený kněz převezen do Číhoště k rekonstrukci, kde mělo být podvodné hýbání s křížem nafilmováno. Jenže když ho příslušníci dostali na kazatelnu, ze které také pochází jediný filmový záběr, na kterých je opravdu Toufar, farář se zhroutil a museli ho odvézt do nemocnice. Byl operován, ale 25. února 1950 umírá na zánět pobřišnice. „Byla jsem v koncentráku. Viděla jsem už v životě hodně, ale nikdy tak hrozný případ násilí. Na jeho těle nebylo jediné nekrvavé místo, z úst mu vytékaly sliny a krev,“vypověděla podle serveru Moderní dějiny sestra, která u Toufarovy operace asistovala.
Rodina vše zjistila po čtyřech letech
Tělo kněze bylo hozeno do hromadného hrobu v Praze Ďáblicích. Velkou statečnost prokázala tehdy především Marie Pospíšilová, Toufarova neteř. „Po zmizení Josefa Toufara to byla ona, kdo bombardoval instituce včetně ministerstev a prezidenta dopisy a žádala, aby jí řekli, kde se její strýc nachází,“ říká Doležal, který se s Marií Pospíšilovou osobně poznal. Úřady povolily až po čtyřech letech. „Přijeli dva příslušníci StB, odevzdali jí hodinky, prázdnou peněženku po strýci a řekli jí, že zemřel před čtyřmi lety,“ doplnil Doležal. Podle něj byla Pospíšilová v případu iniciativní v roce 1968 i po roce 1989.
Hlavní vyšetřovatel svých činů nelitoval
Po revoluci stanul Ladislav Mácha, hlavní vyšetřovatel během výslechů Toufara, před soudem. Dostal pět let za ublížení na zdraví, odvolal se a trest mu byl zkrácen na dva roky. Odmítal nastoupit a skrýval se. K výkonu trestu nastoupil v roce 2002, po roce byl kvůli zdravotnímu stavu propuštěn. Podle Miloše Doležala zdravotní problémy hrál a to, že nebyl adekvátně potrestán on ani zbylí vyšetřovatelé, je něco, co se v devadesátých letech podcenilo. „Najednou byla spravedlnost krátká. Přestože se v devadesátých letech řešila spousta důležitých věcí, tohle se přehlíželo a tento problém si neseme dodnes. Je mi to líto i kvůli příbuzným Josefa Toufara nebo kvůli lidem, kteří přežili komunistické lágry,“ říká publicista.
S Máchou se Doležal kromě devadesátých let setkal i v roce 2018, pár měsíců před jeho smrtí. Svých činů prý někdejší člen StB nikdy nelitoval. „Mácha Toufara stále považoval za někoho ohyzdného, argumentoval tím, že chránil socialistickou společnost od takových zrůd.“ Doležal ale zároveň říká, že z Máchy cítil jakousi věčnou zapšklost. „Byl neklidný, jako by žil v kyselé šťávě, něco ho stále pronásledovalo, trpěl stihomamy.“
Naproti tomu Marie Pospíšilová, zmiňovaná Toufarova neteř, navzdory tomu, co zkusila (nemohla například studovat), si prý nikdy nenechala život zničit. „Jsou tak i jiné rozměry života než zemská spravedlnost,“ dodává Doležal.
Dodnes nevysvětlitelný úkaz
Pravdou zůstává, že pohyb kostelního kříže nebyl nikdy spolehlivě vysvětlen. Spekulovalo se o provokaci ze strany StB, i to ale dnes zní nepravděpodobně. Podle Doležala nemohlo dojít k žádné podvodné manipulaci, protože kostelík je velmi malý, vše je vidět a nic se tam neutají. „Byť bych to nenazval zázrakem, i Josef Toufar byl s tímto označením opatrný, došlo tam k něčemu iracionálnímu a zvláštnímu. Nemyslel jsem si to, ale dnes po letech, kdy jsem se tím intenzivně zabýval, mluvil se svědky a rekonstruoval výslechy, jsem došel k přesvědčení, že je to opravdu nevysvětlitelný, tajemný úkaz,“ říká Doležal.
A proč je podle Miloše Doležala důležité událost a Toufarův odkaz neustále připomínat? Podle něj jsou číhošťské události exemplárním případem toho, jak umí být totalitní režim zrůdný: „Náhodně si vybrali dobrého, oblíbeného člověka, unesli ho, lámali mu páteř a nutili ho lhát. Nasadili čestnému člověku masku zločince, zavraždili ho a zahrabali jako psa na neznámém místě. A po smrti ho ještě pomluvili. Je to varování, že taková věc se může lehce stát.“