Domácí scénu ovládli Kontrafakt a Pil C, v zahraničí diktovali v uplynulých 12 měsících tempo Maxo Kream, Ufo361 či Dave.
Zatímco v roce 2020 jsme opěvovali alba Kid Cudiho, Megan Thee Stallion či Lil Uzi Verta, uplynulých 12 měsíců ovládli scénu úplně jiní interpreti. Čas ve studiu proměnili v nové projekty rapeři z celého světa, a protože náš záběr nepokrývají jen zámořské áčkové hvězdy, v letošním výběru najdeš i zástupce Německa či Británie.
V předchozích letech jsme seznam rozdělovali na dvě poloviny, tentokrát jsme udělali změnu a níže najdeš i alba z úvodních měsíců, která nás baví dodnes. V samostatném článku si můžeš prohlédnout nejlepší rapové skladby z Ameriky za první pololetí 2021.
Čestné uznání si kromě námi vybraných projektů zaslouží také J. Cole s „dlouhohrajkou“ The Off-Season, Young Thug a album Punk nebo mixtape Free Dem Boyz od 42 Dugga.
Názory prezentované v tomto článku nejsou názory celé redakce.
10. Doja Cat: Planet Her
Jedinou ženskou interpretkou ve výběru nejlepších rapových alb za rok 2021 je Doja Cat, která si nás získala svým v pořadí třetím sólovým projektem s názvem Planet Her. Vedení vydavatelství RCA představilo album 25. června a prakticky ihned se dostalo na přední příčky v žebříčcích včetně Billboardu 200.
Planet Her obsahuje v klasické verzi čtrnáct skladeb, na kterých se kromě 26leté hvězdy objevil také The Weeknd, Young Thug, JID, SZA nebo Ariana Grande. Celé dílo je ideální kombinací rapu s R&B a popem. Nejvýraznějším hitem se stal singl Kiss Me More, který úspěšně rotoval i v našich rádiích.
Od redaktorů portálu Pitchfork si Doja Cat za své zatím nejlepší hudební album vysloužila 7,8 bodu z 10, s čímž se plně ztotožňujeme i my.
9. Mach-Hommy: Pray For Haiti
Pokud patříš mezi zastánce poctivého tvrdého rapu bez zbytečných sladkých řečí, album Pray For Haiti je jako stvořené pro tebe. O raperovi se pseudonymem Mach-Hommy není mnoho dostupných informací, ovšem s jistotou můžeme říci, že je jen otázkou času, kdy si získá miliony posluchačů.
Na svém předposledním projektu spolupracoval s Westside Gunnem z vydavatelství Griselda, pod jehož hlavičkou album Pray for Haiti také vyšlo. Rodák z New Jersey vsadil na úderné a nekompromisní řádky, ve kterých popisuje reálný život spousty lidí, díky čemuž se ti dostane pod kůži.
Všechny skladby jsou propracované do nejmenších detailů a s každým dalším poslechem v nich najdeme něco nového, zajímavého a překvapivého.
8. KALIM: T.O.T.Y.
Nejbližší dvě místa si pro sebe získali interpreti z Německa. Evropskou rapovou scénu jsme s výjimkou Velké Británie dlouhodobě nesledovali a šlo o velkou chybu. V zemi s více než 80 miliony obyvatel za tu dobu nastoupila po Sidovi, Bushidovi či Flerovi nová generace drzých raperů, která stojí za pozornost.
Mezi nejvýraznější tváře v roce 2021 patřil mimo jiné KALIM, a to díky albu T.O.T.Y., na kterém se nachází několik klubových hitů včetně skladby Ozean. Pokud se ti líbí nová vlna trapu s puncem ulice a zároveň odkazů na současný bohémský život rapera, dané dílo bude ve tvém Spotify rotovat často.
7. Ufo361: Destroy All Copies
Raper s občanským jménem Ufuk Bayraktar se v hudebním průmyslu pohybuje od roku 2010, nicméně velké úspěchy začal sbírat až o přibližně 5 let později. V současnosti je společně s Lucianem nejvýraznější tváří německého rapu a za posledních 12 měsíců stihl vydat hned dvojici alb.
Obě nahrávky, Stay High a rovněž Destroy All Copies, jsou z našeho pohledu kvalitativně na stejné úrovni a rozhodli jsme se na základě aktuálních pocitů, které nahrávaly novějšímu projektu.
Album obsahuje třináct skladeb včetně úspěšných hitů Ryu a Daniel Lee, jehož videoklip najdeš níže. Ufo361 ti během necelých 45 minut předvede všechny své technické dovednosti v doprovodu jednodušších textů, na které se namotáš i v případě, že neovládáš němčinu.
6. Drake: Certified Lover Boy
Hudební kariéru největší rapové hvězdy za poslední dekádu sledujeme od samého začátku a na šesté studiové album Champagne Papiho jsme se těšili od oznámení vydání.
Podle redaktorů portálu Pitchfork Drake stagnuje a Certified Lover Boy sice zní dobře, ale nepřinesl nic nového, jak byla veřejnost zvyklá u předchozích raperových projektů. V recenzi udělili nahrávce jen skromných 6,6 bodu z 10.
My to v tomto případě vnímáme odlišně a Drake nás ani tentokrát nezklamal, i když ano, velkých hitů typu Hotline Bling je na albu minimum. Naopak, Certified Lover Boy nabízí posluchačům pohled do Aubreyho srdce a mysli, která je ponořena do melancholie a pomalejších melodií.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 107608 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy
nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Drake už tradičně překonal několik rekordů na streamovacích platformách a ovládl také žebříčky v několika zemích včetně známého Billboardu 200.
5. Dave: We're All Alone in This Together
Druhou polovinu výběru otevíráme druhým sólovým albem britského rapera jménem Dave, které si získalo naše srdce již svým debutem Psychodrama v roce 2019. Pod hlavičkou vydavatelství Neighbourhood představil rodák z Londýna nahrávku We're All Alone in This Together, která reflektuje téma osamělosti a duševního zdraví.
Rovněž řeší i sociální komentáře k nepříznivým podmínkám, kterým čelí mladí černoši ve společnosti. Z našeho pohledu jde o stejně ambiciózní, lyricky zajímavou a technicky dokonalou nahrávku jako v případě alba Psychodrama, přičemž nikdo nemůže pochybovat o tom, že Dave směřuje ještě výše.
4. Don Toliver: Life of a Don
Zůstal jsi ze čtvrtého místa překvapený? Dlouho jsme přemýšleli nad tím, zda Don Toliver svým fanouškům skutečně doručil tak kvalitní album, aby se ocitlo v dnešním výběru téměř až na vrcholu. Odpověď už znáš a teď si řekneme hned několik důvodů.
Rodák z Houstonu albem Life of a Don překonal svůj debut Heaven or Hell z roku 2020 a jeho mentor Travis Scott může být právem hrdý na to, že jej podepsal pod vydavatelství Cactus Jack.
Don Toliver vsadil na ověřené producenty typu Metro Boomin, Sonny Digital, Mustard či Hit-Boy a výsledkem je nahrávka se šestnácti skladbami v úderných melodiích. Album kope od začátku do konce, přičemž největšími hity jsou What You Need a Flocky Flocky.
3. Maxo Kream: Weight of the World
Bronzovou medaili letos získal další rodák z Houstonu, a to raper se pseudonymem Maxo Kream. Těžkotonážní interpret byl dlouhé období ve stínu slavnějších kolegů jako Chief Keef či uskupení A$AP Mob, kterým dělal na koncertech předskokana.
Svým třetím sólovým albem Weight of the World, které spatřilo světlo světa 18. října, však veřejnost definitivně přesvědčil o svých kvalitách. Maxo Kream v šestnácti skladbách otevřel své srdce a jde o jeho nejhlubší osobní vyjádření v dosavadní kariéře, ze kterého budeš mít na těle husí kůži. Nechybí však ani klasické egotripové záležitosti, jako například skladba Big Persona s Tylerem, the Creatorem.
Vůbec nás nepřekvapuje, že projekt Weight of the World získal pozitivní hodnocení na většině hudebních portálů včetně magazínu Pitchfork, kde získal 8 bodů z 10. Přesně takto má vypadat kvalitní rapové album v roce 2021.
2. Kanye West: Donda
Blížíme se do finále letošního výběru nejlepších rapových alb ze zahraničí a druhou příčku obsadil Kanye West s nahrávkou Donda, kterou nazval po zesnulé mámě. Úvahy o tom, zda je 44letý interpret génius nebo blázen, provázely celé promo a následně vydání jeho desátého sólového projektu, který nahrával, respektive upravoval například i na stadionu v Atlantě.
Finální výsledek změnil West několikrát a digitální podoba alba má hned několik podob s odlišnou minutáží i počtem skladeb. Mezi hosty vyčnívají zejména jména jako Jay-Z, Playboi Carti, The Weeknd nebo Marilyn Manson, ale výraznou zásluhu na díle má také sbor Sunday Service Choir.
Donda je rapové a gospelové album, které obsahuje prvky mnoha žánrů včetně trapu či drillu. Je minimalistické a maximalistické zároveň, nabízí temnější texty než předchozí projekty a řeší témata náboženství či raperova rozchodu s Kim Kardashian, který Westem pořádně otřásl. Jedná se o jedinečné dílo, na které určitě tak brzy nezapomeneme.
1. Tyler, the Creator: Call Me If You Get Lost
Očekával si snad jiného vítěze? Tyler, the Creator hudebně dozrál a už jeho předchozí nahrávky byly geniální. Albumem Call Me If You Get Lost, který se na streamovacích platformách objevil ještě 25. června, nás však letošní jubilant dostal do kolen.
Třicetiletý raper si své šesté album ve spolupráci s Jamiem xx a Jayem Versacem i sám produkoval a výsledkem je šestnáct skladeb, při jejichž poslechu si ani na chvíli nevydechneš. Sloky Tylerovi dodali mnozí přední interpreti v čele s Pharrellem Williamsem a Lil Uzi Vertem. Celé dílo je směsí více stylů s náznaky nostalgie předchozí tvorby a my ho milujeme.
Album Call Me If You Get Lost pozitivně přijali i hudební kritici a recenzenti, přičemž v každém hodnocení získal minimálně 4 hvězdičky z 5 možných, respektive 8 bodů z 10. Od nás získává plný počet.