Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. prosince 2021 16:30
Čas čtení 6:36
Dominik Vetrák

Jsou levné, nemají 100 hodin a emocionálně tě zasáhnou. Toto je 10 her, které kvalitou překonávají i největší hry roku

Jsou levné, nemají 100 hodin a emocionálně tě zasáhnou. Toto je 10 her, které kvalitou překonávají i největší hry roku
Zdroj: Annapurna Interactive
TECH
Uložit Uložené

Tyto hry vytvořily malé týmy vývojářů, ale kvalitou a obsahem často překonávají obrovské open worldy vytvořené tisíci lidí.

Indie hry ovládají svět každým rokem stále více. Jsou to projekty od nezávislých, často malých studií, za kterými nestojí velký vydavatel jako Playstation, Ubisoft, EA a podobně.

Tyto týmy často vytvářejí hry u sebe doma a žijí z celoživotních úspor, jen aby k lidem dostaly svoji kreativní vizi. V současnosti je to jednodušší než kdysi, a to díky nástrojům pro tvůrce her, které jim dovolují vytvořit hru zdarma (jako Unreal Engine či Unity).

Některé velké hry vytvářejí stovky až tisíce lidí, ale indie tituly vznikají v hlavách několika jedinců nebo menšího týmu v kanceláři. Přesto ale dokáží být kvalitnější a hlavně emotivnější, osobnější a originálnější. Když za nimi totiž nestojí vydavatel, který do projektu nalije 100 milionů dolarů, tito tvůrci mohou víc riskovat a zkoušet různé kreativní výzvy.

Vedle názvu her vidíš průměrné hodnocení recenzí na metacritic.com, který sdružuje názory stovek profesionálních recenzentů z celého světa. Není-li uvedeno jinak, hry, které jdou na PS5 a Xbox Series X/S, jsou dostupné i na jejich předchozích generacích – PS4 a Xbox One.

Doporučeno
10 nejlepších her roku 2021 10 nejlepších her roku 2021 27. prosince 2021 14:30

10. Overboard – 86 ze 100 (PC, iOS, Nintendo Switch)

Detektivní puzzle hra s bohatým příběhem a promyšlenými charaktery postav vyšetřovatele vraždy. Projdeš ji za hodinu, dvě, možná tři, ale možná i za 30 minut. Závisí to na tom, jak důsledný detektiv chceš být a zda vůbec zjistíš, kdo vraždu na moři spáchal. Hru můžeš projít mnohokrát, než odhalíš všechna její tajemství.

Děj se odehrává na lodi v roce 1935, když vraždu... spácháš ty. Cílem hry je svalit to na někoho jiného pomocí různých vyšetřovatelských nástrojů, výhrůžek, podvádění, zdrogování ostatních a podobně. Musíš lhát na každém kroku, intrikovat, krást, tvořit přátelství, sexuálně svádět. Fantazii se meze nekladou.

9. Unsighted – 88 ze 100 (PC, PS5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch)

Na světě existuje už jen několik androidů, kteří odpočítávají dny, kdy zemřou. Je na tobě, Alme, abys je zachránila, dodala jim energii v podobě animy a přišla na to, co se stalo s okolním světem, kterému vládnou porouchané stroje.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Unsighted pracuje s originální herní mechanikou. Každý robot, přítel či obchodník ve hře má předem vymezený čas, kdy zemře. Je na tobě, jestli jim život prodloužíš a dáš jim energii, nebo ji využiješ k vylepšení své postavy. Rychle plynoucí čas vytváří ve hře slušné napětí, ale můžeš si tuto funkci vypnout a hrát uvolněněji.

Unsighted oplývá zajímavým sci-fi příběhem se spoustou odhalení a hraje se z pohledu svrchu, když zabíjíš nepřátele a řešíš hádanky. Bohužel, někdy je hra až příliš těžká v tom, že ti vůbec neřekne, kam máš jít a jak se tam máš dostat. Jinak jí ale nemáme co vyčítat. Unsighted je dostupné také přes Game Pass.

8. Unpacking – 87 ze 100 (PC, Xbox Series X/S, Nintendo Switch)

Tvůrci vynikající akční coop hry Assault Android Cactus po 6letém čekání přicházejí s novým titulem. A nemohl být odlišnější. Unpacking je neuvěřitelně pohodová, příjemná a protistresová hra. Během těch pár hodin budeš dělat jediné — vybalovat věci a nábytek pro hlavní postavu, která se v životě stěhovala hned několikrát.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Někdy to bylo pryč od rodičů, jindy za školou, no a ve finále i za různými partnery v jejích vztazích. Příběh je vyprávěn nepřímo přes předměty, které vybaluješ, a místa, kam je ukládáš. Scéna, když nemůžeš uložit svůj diplom nikam jinam než do šuplíku, ti napoví, že tvůj současný přítel asi nebude moc milý člověk.

Unpacking je relaxující hra s pěkným vizuálem, se skvělým zvukovým designem a něco, co tě bude překvapivě moc bavit. Ukládání věcí na poličku a postupné zaplňování bytu je velký psychický detox. Unpacking je dostupné také přes Game Pass.

7. Fae Tactics – 77 ze 100 (PC, Xbox Series X/S)

Pokud máš rád taktické/strategické hry a tahové souboje, čti dál. V opačném případě čti dál stejně, protože si je díky Fae Tactics konečně zamiluješ. Příběh se odehrává ve fantasy/sci-fi prostředí s vílami, příšerami, čaroději a podobně. Hraješ za teenagerku Peony, která hledá svou matku. Po cestě poznává nové přátele a pomáhá královstvím, získává nové schopnosti a pomocníky.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Zajímavé je, že i když ti to hra vysloveně neřekne, nemusíš zabíjet hlavní nepřátele, což rázně ovlivní příběh a jeho konec. Gameplay je ve formě tahových soubojů, ve kterých je herní obrazovka rozdělena na políčka, po kterých se pohybuješ.

Každá postava má jiné schopnosti (voda, oheň, země atd.), takže si je musíš správně nakombinovat na každý level, abys získal převahu nad soupeři. Ničení nepřátel je extrémně návykové, ale doporučujeme hrát na nejnižším stupni obtížnosti, protože některé souboje mohou být výzvou. Fae Tactics je dostupné také přes Game Pass.

6. Chicory: A Colorful Tale – 90 ze 100 (PS5, Nintendo Switch, PC)

Další relaxační hra, při které se ale občas potrápíš, protože ti postup zamezí různé hádanky a musíš přijít na to, jak se dostat z bodu A do bodu B. Využívat k tomu budeš štětec, kterým barvíš černobílý svět. Ten totiž přišel o všechny barvy a je jen na tobě, abys mu je navrátil a přišel na to, co to způsobilo.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Chicory se věnuje psychologickým tématům a duševnímu zdraví. Postavy trpí úzkostmi, mají nízkou sebedůvěru a destruktivní charakter. Nikdo z nich není dokonalý a každý dělá chyby, ale je na Chicorym, aby to všechno napravil. Těšit se můžeš i na skvěle znějící soundtrack a opravdu originální a kreativní souboje s bossy (pokud ti nepůjdou, můžeš je přeskočit).

5. Solar Ash – 78 ze 100 (PC, PS5)

Milé překvapení od tvůrců Hyper Light Drifter, které kombinuje prvky z Pathless, Journey a Shadow of Colossus, přičemž vytváří vlastní unikátní herní mechanismy. Solar Ash je hodnoceno stejně jako loňský Pathless, ale zdá se nám to nezaslouženě málo. Obě hry jsou technicky dokonalé, s okouzlujícím vizuálem a zvukovým designem, který skvěle využívá soundtrack a zvuky útoků a příšer, které musíš porazit.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Pohybuješ se na „bruslích“ po modrých oblacích, různých trubkách a podobně. Pohyb je velmi rychlý a plynulý. Doslova si představ Pathless nebo Journey. Souboje jsou jednoduché na pochopení, ale chvíli potrvá, než zvládneš jejich načasování. Až na souboje s bossy ti však ve hře nebude nic činit potíže. Právě boss fighty jsou velmi originální. Nejprve se na gigantické příšery vyškrábeš a potom v krátké časové smyčce hledáš kritické body, které musíš zničit.

Je to napínavé, originální a hratelnost tě nikdy neomrzí. Kromě toho, že se nebudeš moct nabažit zábavné a chytlavé hratelnosti, tě hrou bude doprovázet i povedený příběh o tom, jak se někdy v životě musíme pohnout dál, i když to znamená bolestivou konfrontaci s pravdou.

4. Forgotten City – 85 ze 100 (PC, Xbox Series X/S, PS5, Nintendo Switch)

Hra, která začala svoji pouť jako mód do Skyrim, se nakonec stala jednou z nejlepších tohoto roku. Pro některé přišla tak trochu nečekaně, zčistajasna, a rovnou je ohromila. Děj se zaměřuje na cestovatele v čase, který se dostane do tajného římského města, kde je uvězněno 23 lidí. Ti žijí podle Golden Rule.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Nesmí krást, zabíjet a ubližovat druhým, jinak se probudí všechny zlaté sochy ve městě a zabijí je. Tím se časová osa restartuje a ty budeš tentýž den zažívat pořád dokola. Vyslýcháním všech 23 postav a odhalováním tajemství města postupně přijdeš na to, co je třeba udělat, abys jejich osud zvrátil a zachránil i sám sebe. Hra využívá herní mechaniky, pokud jde o časovou smyčku, velmi efektivně.

Na animacích postav a pohybech tváří je vidět, že jde o produkt nezávislého studia, ale hra je sama o sobě bohatá na obsah, množství dialogů a nezapomíná ani na zábavný gameplay, tvou hlavní zbraní totiž bude luk. Odhalíš tajemství tohoto města? My ti to doporučujeme všemi deseti. Forgotten City je dostupné také přes Game Pass.

3. Death’s Door – 89 ze 100 (PC, Xbox Series X/S, PS5, Nintendo Switch)

První tři hry v tomto žebříčku se nacházejí také v celkovém žebříčku nejlepších her roku 2021. Vzhledem k jejich kvalitě se nám ale zdálo neférové je ​​vynechat. V Death's Door ovládáš vránu, která je se svými dalšími známými zaměstnána jako sběratelka duší, kterým skončil život. Jednoho dne se však něco pokazí a ty musíš vyrazit na velké dobrodružství napříč různými světy, ve kterých potkáš mnoho příšer, oblud nebo jen nepochopených bytostí.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Death's Door je docela jednoduchá hra, ve které tě potrápí akorát několik boss fightů a finále, které dá zabrat všem fanouškům náročných her. Těšit se můžeš na krásně vytvořený svět plný tajemství, hádanek a skrytých komnat s nepříjemnými nepřáteli.

2. Kena: Bridge of Spirits – 83 ze 100 (PS5, PC)

Na Kenu jsme se těšili už od jejího odhalení v létě 2020. Jako jedna z nejlépe vypadajících her pro PS5 nakonec vůbec nezklamala, právě naopak. Okouzlující animovaný vizuál s plynulými animacemi nebyl jedinou úžasnou věcí.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Překvapila nás i obtížnost v soubojích s bossy, nápaditý design levelů a hádanek, nádherné fantasy prostředí a fajn příběh o ztracených duších, které je třeba převézt na druhou stranu. V akčních scénách tě potěší bohaté využití částicových efektů.

1. Disco Elysium – 92 ze 100 (PS5, Xbox Series X/S, PC a Nintendo Switch)

Žádná indie hra letos neměla na Disco Elysium. Titul sice vyšel už loni, ale konzolový port s různými vylepšeními a plnohodnotným voice actingem (hlasy herců pro postavy) vyšel až letos. A byla by to dokonalá hra, nebýt místy problematického technického stavu. Sem tam se objeví nějaký bug a načítací obrazovky jsou utrpením.

10 najlepších indie (nezávislých) hier roka 2021

Ve všem ostatním je však Disco Elysium nezapomenutelným zážitkem, ke kterému se určitě ještě jednou vrátíme. Každý průchod hrou totiž může být zcela odlišný od toho předchozího. Stačí si vybrat jiné atributy postavy, které ti otevřou nové cesty v příběhu a ve světě či učinit jiná rozhodnutí v dialozích.

Děj se přitom zaměřuje na Harryho, detektiva vyšetřujícího brutální vraždu v nevraživém městě plném drog, špíny a problémů. Soundtrack ti v hlavě uvízne na dlouhé měsíce po dohrání.

Následující hry jsme nehráli, ale v recenzích si odnášely vynikající hodnocení a určitě by sis k nim měl prohlédnout alespoň trailery: Inscryption, Wildermyth, Sky, Eastward, Toem, Loop Hero, Tales of Iron, Wildermyth, Loop Hero, Little Nightmares 2, Axiom Verge 2, Ender Lillies, Overboard, Fata Morgana (Switch verzia). Některé se zase do top 10 nevešly, jako například Sable, Artful Escape, Riftbreaker či Maquet

Domů
Sdílet
Diskuse