Akvárium medúzu zachytilo jenom devětkrát.
Vědci z Kalifornského akvária Monterey Bay natočili unikátní záběry vzácné gigantické medúzy. Použili k tomu speciální technologii na natáčení ve velkých mořských hloubkách. Speciální vozidlo s kamerou se ovládá dálkově a vědci mu přezdívají Doc Ricketts podle amerického mořského biologa.
Gigantická medúza, jejíž záběry akvárium zveřejnilo, má chapadla dlouhá přibližně 10 metrů a vyskytuje se v hloubkách okolo jednoho kilometru. Od roku 1899, kdy byl tento druh objeven, jej vědci spatřili pouze asi stokrát.
Konkrétně toto akvárium se s medúzou setkalo devětkrát. Podobných průzkumů hluboko pod mořskou hladinou přitom provedlo tisíce. I přesto, že byl druh poprvé odpozorován na konci 19. století, trvalo ještě dalších 60 let, než jej vědci uznali jako nový živočišný druh.
Medúza se podle Monterey Bay vyskytuje všude na světě. Pozorovatelé ji zaznamenali ve všech oceánských pánvích s výjimkou Arktidy. Za relativně malý počet pozorování může podle zaměstnanců akvária fakt, že její přirozené prostředí je pro člověka velmi těžko dostupné.
V minulosti se vědci při studiu hlubokomořských živočichů spoléhali na vlečné sítě. Tyto sítě mohou podle nich dobře fungovat při studiu živočichů s pevnějším tělem, jako jsou ryby, korýši a olihně. Medúzy ale zachycují spíše jako nerozeznatelné želé. Záběry tedy odhalují konkrétní podobu gigantické medúzy, kterou by sítě neumožnily pozorovat.