Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Manuel Charlín zemřel na Silvestra poté, co si vychutnal poslední skleničku ve svém oblíbeném podniku.
Nejobávanější španělský narkobaron přišel o život symbolicky v poslední den roku 2021. Navzdory pokročilému věku a probíhající pandemii Manuel Charlín Gama nedoplatil na koronavirus, ale ve svých 89 letech stihl krátce před smrtí zajít na drink do svého oblíbeného baru, vrátit se zpět do své luxusní vily, ve které rodinný klan sídlil většinu života, spadnout a dostat infarkt.
Manuel Charlín Gama v pokročilém věku již nebyl obávaným bossem podsvětí jako před pár desetiletími, ale i krátce před 90. narozeninami držel otěže rodinného klanu pevně v rukou.
Španělská vláda ho podezírá, že zpronevěřil miliony eur, čelil obvinění z vraždy zrádce ze svých řad, ale do historie Pyrenejského poloostrova a celé Evropy se zapsal zejména jako šéf pašerácké operace, který v 80. letech otevřel dveře kolumbijskému kokainu přímo na starý kontinent.
Pues de momento ha comenzado genial 2022. Muere Manuel Charlín Gama.
Z rybářské lodi pašerákem za expresně krátkou dobu
Manuel Charlín Gama se narodil v roce 1932 ve španělském regionu Galicie, který se později ukázal jako strategicky umístěný pro rozvoj pašeráctví s Portugalskem, severní Afrikou, ale zejména s Jižní Amerikou.
Galicie je známá svým chovem dobytka, zemědělstvím a rybolovem, přičemž právě mořské plody živily i rodinu Charlínových.
Zatímco otec pracoval na rybářské lodi a matka prodávala na trhu, i mladý Manuel se nechal přemluvit na tradiční práci a vypomáhal na moři. Netrvalo však dlouho, než si všiml, že na moři mnohem lépe než rybáři vydělávají pašeráci tabáku, uvádí Faro de Vigo.
Manuel si začal budovat vlastní byznys pomocí kontaktů z Portugalska, které nasbíral na lodích, a tak mezi Španělskem, Portugalskem i Marokem ve velkém pašoval kávu, alkohol, měď nebo tabák.
„Začali přivážet měď a penicilin, ale pak přišel tabák,“vysvětlujeCarmen Avendaño z nadace Érguete-Integración sdružující matky bojující proti tragickým následkům pašování a hlavně užívání kokainu a heroinu.
V těchto časech nebylo pašeráctví tabáku postihováno tak přísně jako nyní a člověk se mohl nanejvýš zaplést s daňovým úřadem, což Charlínovi stálo za rychle rostoucí bohatství z ilegálních příjmů.
Mentalita Pabla Escobara, když přecházel z tabáku na hašiš
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Proč zvolil Charlín podobný přístup k lidem jako Pablo Escobar.
Jak změnila smrt diktátora Franca pašování tabáku na hašiš.
Kdy vražda dlužníka v mrazícím boxu neuspěla kvůli nezavřeným dveřím.
Jak ve vězení namísto trestu navázal kontakt s kartely z Kolumbie.
Proč byl Charlín první, kdo kokainu otevřel dveře do Evropy.
Jak se Charlín stal kokainovým kovbojem, který pomalu rozbíjel vlastní klan.
Kdy ho poslali do vězení za pašování kokainu, ale brutální vraždu mu nikdy nedokázali.
Jak rok po propuštění přinutil k sexu nezletilou mentálně postiženou dívku.
Jak zemřel krátce poté, co si v hospodě vychutnal poslední skleničku.
Stejně jako Pablo Escobar na přelomu 80. a 90. let v daleké Kolumbii, i příští španělský narkobaron Manuel Charlín věděl, že si své rostoucí impérium bude moci udržet jen za předpokladu, že se o peníze podělí.
V Galicii proto vybudoval velkou továrnu, o své nejbližší se staral královsky a zaměstnával desítky, ne-li stovky lidí z okolí, díky čemuž si vytvořil pověst rázného, ale štědrého člověka, píše Faro de Vigo.
A opravdu bylo z čeho rozdávat, a to zejména po smrti španělského diktátora Francisca Franca v roce 1975, kdy se ekonomika otevřela, přísný státní režim uvolnil a rozradostnění lidé hledali způsoby, jak se zabavit. Charlín viděl, že věčně kouřený tabák nenápadně odchází do pozadí a nahrazuje ho poptávka po hašiši z Maroka, a tak dlouho neváhal a začal pašovat drogy.
Jako zkušený pašerák věděl, že dokud se nezpřísní zákony, může na lodích pašovat hašiš téměř beztrestně. I když velká část společnosti drogy odmítala, Charlín viděl, že kdo bude schopen hašiš distribuovat mezi mládež v úvodu euforie po příchodu demokracie, ten se bude topit v bohatství, uvádí El Mundo.
Podnikatele dal zabít v mrazícím boxu, ale zapomněli ho zavřít
Manuel Charlín ale nebyl ani zdaleka dobrým člověkem. Dobová svědectví blízkých spolupracovníků či podnikatelských partnerů jej vždy popisovala jako mimořádně agresivního, výbušného a násilného člověka, který se neštítil řešit problémy silou.
Začátkem 80. let na to doplatil, když nechal unést podnikatele Celestina Suancese, který mu v té době údajně dlužil peníze za propašované cigarety. Charlín měl v plánu se Suancesem udělat rychlý proces, a tak ho dal unést přede dveřmi restaurace, uvěznil ve skladu a jako rozsudek smrti vymyslel, že podnikatele zavře do mrazícího boxu jedné ze svých dodávek.
Narkobaron ale doplatil na nedoléhající dveře vozidla, kterými Suances utekl a Charlín byl poslán do vězení. Paradoxně tento verdikt soudce způsobil, že v barcelonské věznici Modelo narazil Charlín na partu kolumbijských pašeráků z tamních kartelů, což mu vnuklo nápad. Přechod z tabáku na hašiš proběhl bez větších komplikací, a tak nastal čas otevřít dveře do Evropy kolumbijskému kokainu, uvádí Diario de Pontevedra.
Z tabákového krále byl najednou kokainový kovboj
Z Manuela Charlína se na přelomu 80. a 90. let stal zřejmě nejprominentnější pašerák drog v celém Španělsku, ne-li celé Evropě, protože v úvodních fázích zajišťoval vstup kokainu z Kolumbie na starý kontinent prakticky on sám se svou rodinou.
Uvědomoval si, že od doby, kdy přestalo být pašeráctví v roce 1982 daňovým podvodem a stalo se závažným trestným činem, rodinnému klanu hrozí stále větší nebezpečí, ale peníze vydělané z kokainu by v té době dokázaly zaslepit každého narkobarona.
Charlín se dokonce kvůli kokainu rozhádal s vlastní rodinou, protože se klan rozdělil na dvě skupiny, uvádí El Confidencial.
Jedné se zamlouvaly nové peníze přicházející z pašování tvrdých drog, ale druhá část klanu se s drogami odmítala zaplést. I proto se přeměna Charlína na kokainového kovboje začátkem 90. let označuje za začátek konce skutečného vlivu a moci celé rodiny.
Když kokain začal ničit rodinný klan
I když se Charlín nakonec dožil úctyhodných 89 let, od začátku 90. let musel lamentovat, jak se mu před očima impérium rozpadá. Ve Španělsku se v roce 1990 rozpoutala obrovská protidrogová akce Operación Nécora, jejímž výsledkem bylo minimálně 54 zatčených osob zapletených do pašování a obchodování s drogami na různých úrovních, uvádí La Voz de Galicia.
V té době vyšlo najevo, že Charlín do své drogové operace začlenil prakticky celou svou rodinu i blízké, a tak si rodinný klan vysloužil jméno Los Charlines.
V porovnání s kartely z Jižní Ameriky chtěl Manuel Charlín udržet moc výlučně v rodině, a tak se vliv soustřeďoval v rodinné vile mezi manželkou, syny i dcerami, ale do nejužšího kruhu téměř nikdy nepronikali lidé zvenčí.
Z protidrogové akce Operación Nécora narkobaron nevyšel dobře. V roce 1990 ho policie zatkla, zatímco soudce Baltasar Garzón společně s orgány činnými v trestním řízení spustili intenzivní ofenzívu proti celému klanu. Charlín seděl ve vězení do roku 1994, ale když byl puštěn na svobodu, přišla zrada zevnitř.
Kulka v hlavě od kolumbijského komanda
Ve stejném roce skončil s kulkou v hlavě pašerák Manuel Baúlo, kterého ve vlastním domě zavraždilo kolumbijské komando za to, že začal spolupracovat s policií a prozradil vše, co věděl o Charlínových aktivitách.
Zaplatil za to smrtí, ale potvrdil policii, že je Charlín zodpovědný za dodávku 600 kilogramů kokainu, které objevili u města A Coruña, uvádí El País.
Mezitím Charlína německý řidič karavanu u Madridu obvinil z toho, že si objednal dodávku 500 kilo kokainu, které měl distribuovat v hlavním městě, a tak se celý systém pašeráctví najednou začal hroutit.
Když schytáš 104 let za mřížemi
Od roku 1995 proseděl Charlín v přísně střeženém vězení téměř celých 15 let. I když ho nikdy neodsoudili za objednávku vraždy svého spolupracovníka, vyšetřování potvrdilo, že byl strůjcem pašování stovek kilogramů drog a praní špinavých peněz, píše The Guardian.
Soud ho tehdy společně s manželkou a všemi dětmi odsoudil na dlouhých 104 let vězení, ale nejvyšší soud po třech letech rozhodnutí zmírnil a Charlín vyšel z vězení jako 78letý.
Sex s mentálně postiženou nezletilou, kterou vylákal do bytu
Ani na svobodě si nedal klid. Rodinnému klanu se před policisty podařilo ukrýt miliony eur v různých formách či na zahraničních účtech, a tak i po dvou dekádách ve vězení oplýval Charlín značným bohatstvím.
Pouze rok po propuštění ho policie zatkla znovu, když ve věku 79 let zmanipuloval sedmnáctiletou nezletilou dívku s mentálním postižením, která uprchla z mládežnického centra, pozval ji do jednoho ze svých bytů a během dvou dnů s ním měl sexuální styk, uvádí La Voz de Galicia.
Dívka po setkání s Charlínem uprchla na policejní stanici, kde dezorientovaná vysvětlila, co se stalo, a popsala muže, jehož vzezření souhlasilo právě se starým drogovým bossem.
Smrt po skleničce a pádu na Silvestra
Los Charlines se v posledních letech zapletli s policií ještě několikrát, ale Manuel Charlín přesto už ve vězení neseděl.
Momentálně ale španělská policie nadále vyšetřuje, do jaké míry je klan dodnes zapletený v pašování drog na starý kontinent, a obviněním z pašování návykových látek i praní špinavých peněz čelí jeho děti a dokonce i dvě vnučky, informuje ABC.
„V současnosti se již nevěnují pašování drog, ale zaměřují se na praní špinavých peněz z vlastních byznysů, ale i jiných společností,“ konstatovala pro El Mundo ohledně dnešních aktivit klanu Carmen Avendaño z nadace Érguete-Integración.
Starý pán své dny trávil ve vile v galicijské obci Vilanova de Arousa, kde klan sídlil celá desetiletí, a často se objevoval v místních pohostinstvích a barech. I přes pokročilý věk 89 let si rád vychutnal skleničku ve společnosti starých známých, což se mu možná 31. prosince 2021 stalo osudným.
Manuel Charlín se na Silvestra vydal v odpoledních hodinách zapít příchod nového roku do pohostinství ve zmíněné obci, odkud odešel domů, spadl a prodělal srdeční zástavu. Pomoci mu už nedokázali ani přivolaní záchranáři, a tak takto neobvyklým způsobem skončila jedna z nejnásilnějších a nejkrvavějších etap historie španělského podsvětí.