Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. ledna 2022 v 10:30
Čas čtení 1:22
Radim Šlechta

Webbův teleskop rozbalil svůj sluneční štít. První snímky by mohl přinést v červnu

Webbův teleskop rozbalil svůj sluneční štít. První snímky by mohl přinést v červnu
Zdroj: NASA
NEWS
Uložit Uložené

Tři čtvrtiny cesty ušli technici při sestavování nejvýkonnějšího teleskopu. Stále zbývá 86 kritických kroků.

Tým astronautů v úterý překonal důležitý milník při sestavování teleskopu Jamese Webba. Týmu se podařilo rozvinout sluneční štít. Zbývá již jen osm desítek kroků, aby byla mise úspěšná. Většinu důležité a kritické práce ale mají technici za sebou. Webbův teleskop vynesla raketa do vesmíru 25. prosince a v současnosti je 900 tisíc kilometrů daleko od Země.

„Jde o zásadní krok, sestavování se skládá z 344 kritických kroků, z nichž každý může skončit neúspěchem mise. Podařilo se nám překonat 75 % z nich,“ komentuje situaci NASA na Twitteru. Štít z materiálu zvaného Kapton sestává z pěti vrstev. První má tloušťku pouhých 0,05 milimetru, další z nich jsou ještě tenčí. Jejich účelem je chránit vědecké přístroje před slunečním zářením.

Zařízení musí tým sestavovat v kosmu, neboť bylo příliš velké, než aby mohlo Zemi opustit vcelku. Rozvinutí štítu se považuje za zásadní progres. Tímto štítem bude teleskop permanentně natočen směrem ke Slunci a teplota na této straně zařízení může vystoupat až na 110°C. Odvrácená strana teleskopu naopak musí mít teplotu pod dvě stovku stupňů pod nulou.

1,5 milionu kilometrů nad Zemí

I přesto, že je zařízení již okolo 900 tisíc kilometrů daleko od planety, stále je ještě na cestě na svou oběžnou dráhu. Ta by měla být od povrchu zemského vzdálená přibližně 1,5 milionu kilomterů. Po tom, co na svou oběžnou dráhu dorazí, budou na přístroj ještě nainstalována dvě zrcadla.

 

V současnosti se jedná o zatím nejvýkonnější teleskop, který lidstvo poslalo do vesmíru. Narozdíl od známého Hubblova teleskopu ten Webbův pozoruje vesmír z Lagrangeova bodu. Vyvažují gravitační síly Země a Slunce s odstředivou silou soustavy, a teleskop proto může zůstat ve stabilní poloze. Díky dostatečné vzdálenosti od Slunce navíc zachytí slabé infračervené záření hvězd, které již mohly dávno v minulosti vyhasnout. První snímky NASA očekává okolo června letošního roku.

Domů
Sdílet
Diskuse